Արցախում առաջին արևային էլեկտրակայանը կկառուցվի օտարերկրյա ներդրումներով
Առաջիկայում Շուշիի շրջանի Քարին տակ համայնքում բնակելի տները ջրատաքացման նպատակով կմեկնարկի արևային մարտկոցներով կահավորելու փորձնական ծրագիրը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, այս մասին, հունվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, խոսելով Արցախում վերականգնվող, մասնավորապես՝ արևային էներգետիկայի զարգացման մասին՝ ասել է ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Բացի Շուշիի շրջանից, համանման ծրագիր է կյանքի կոչվելու նաև Ասկերանի շրջանում, որտեղ հանրային նշանակության շինություններն անցնելու են վերականգնվող էներգիայի սպառման։ Ինչպես գիտեք, այս ծրագրերն իրականացվելու են նախորդ տարվա հեռուստամարաթոնի ժամանակ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հավաքագրած միջոցներով»,- նշել է Հարությունյանը։
Պետական նախարարի տեղեկացմամբ՝ նախատեսված է նաև Ասկերանի շրջանի Իվանյան բնակավայրում 1 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի կառուցում, որը կյանքի է կոչվելու օտարերկրյա ներդրումային միջոցներով։ Ա. Հարությունյանը հավելել է, որ կառավարությունը տրամադիր է, հանրապետությունում կայացած և բարձր արդյունավետություն ունեցող ջրային էներգետիկային զուգահեռ, խթանելու նաև արևային էներգետիկայի հեռանկարային ուղղության աստիճանական զարգացումը։

The first solar power station to be built in Artsakh with foreign investments
Soon a pilot program of solar panels installation will be launched for water heating of houses in Karin Tak community in the Shushi region.
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS:Speaking about solar energy development in Artsakh, State Minister, Arayik Harutyunyan, told the reporters about the aforementioned.
''Besides Shushi a similar project will be launched in the Askeran region, where public buildings will switch to the consuption of renewable energy. As you know, these projects will be carried out by the means collected during last year's telethon by Hayastan All-Armenian Fund,'' Mr. Harutyunyan said.
As the State Minister informed construction of 1 MW solar power plant in the Ivanyan community of Askeran region is envisaged. The project will be launched with foreign investments. Arayik Harutyunyan added that the government intends to boost the gradual development of solar energy.