Արցախում առաջին արևային էլեկտրակայանը կկառուցվի օտարերկրյա ներդրումներով
Առաջիկայում Շուշիի շրջանի Քարին տակ համայնքում բնակելի տները ջրատաքացման նպատակով կմեկնարկի արևային մարտկոցներով կահավորելու փորձնական ծրագիրը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, այս մասին, հունվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, խոսելով Արցախում վերականգնվող, մասնավորապես՝ արևային էներգետիկայի զարգացման մասին՝ ասել է ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Բացի Շուշիի շրջանից, համանման ծրագիր է կյանքի կոչվելու նաև Ասկերանի շրջանում, որտեղ հանրային նշանակության շինություններն անցնելու են վերականգնվող էներգիայի սպառման։ Ինչպես գիտեք, այս ծրագրերն իրականացվելու են նախորդ տարվա հեռուստամարաթոնի ժամանակ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հավաքագրած միջոցներով»,- նշել է Հարությունյանը։
Պետական նախարարի տեղեկացմամբ՝ նախատեսված է նաև Ասկերանի շրջանի Իվանյան բնակավայրում 1 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի կառուցում, որը կյանքի է կոչվելու օտարերկրյա ներդրումային միջոցներով։ Ա. Հարությունյանը հավելել է, որ կառավարությունը տրամադիր է, հանրապետությունում կայացած և բարձր արդյունավետություն ունեցող ջրային էներգետիկային զուգահեռ, խթանելու նաև արևային էներգետիկայի հեռանկարային ուղղության աստիճանական զարգացումը։

Первая в Арцахе солнечная электростанция будет построена на иностранные инвестиции
В скором времени в общине Карин так Шушинского района будет запущена пилотная программа по установке солнечных батарей для подогрева воды в жилых домах.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января АРЦАХПРЕСС - Об этом, как сообщает Арцахпресс, заявил на состоявшейся 17 января пресс-конференции государственный министр Араик Арутюнян.
« Аналогичный проект будет реализован и в Аскеранском районе, где строения общественного значения перейдут на потребление восстанавливаемой энергии. Как известно, эти программы будут осуществлены на собранные в ходе телемарафона Всеармянского фонда "Айастан" 2017 года средства», - отметил А. Арутюнян.
По сообщению государственного министра, за счёт иностранных инвестиций в селе Иванян Аскеранского района предусматривается строительство солнечной электростанции мощностью 1 МВт.
A. Арутюнян добавил, что правительство намерено , параллельно с состоявшейся высокоэффективной гидроэнергетикой республики, содействовать также последовательному развитию перспективного направления солнечной энергетики.