Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ-ում ելույթ կունենա հունվարի 24-ին. այլ մանրամասներ օրակարգից
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանին (հունվարի 22-26) եւ ելույթով հանդես կգա հունվարի 24-ին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բացի Սերժ Սարգսյանից, ԵԽԽՎ-ի նստաշրջանում նախատեսված են նաեւ Ավստրիայի նախագահի, Դանիայի վարչապետի, Դանիայի թագաժառանգ արքայադստեր ելույթները:
Այս նստաշրջանում Վեհաժողովը նաեւ պետք է ընտրի իր նախագահին եւ Մարդու իրավունքների նոր հանձնակատարին:
ԵԽԽՎ նստաշրջանում անդրադարձ կկատարվի Ուկրաինայում պատերազմի հումանիտար բնույթի հետեւանքներին, իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կարգավորմանը եւ դրանում Եվրոպայի խորհրդի դերին, նաեւ Եվրոպայում հակասեմականության, իսլամատյացության եւ այլատյացության աճին: Կքննարկվի նաեւ իրավիճակը Էստոնիայում, Հունաստանում, Հունգարիայում եւ Իռլանդիայում:
Դանիայի ԱԳ նախարարը զեկույց կներկայացնի ԵԽ գործադիր մարմին հանդիսացող Նախարարների կոմիտեի աշխատանքի մասին, որտեղ այժմ նախագահում է, նա նաեւ կպատասխանի մասնակիցների հարցերին: ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կներկայացնի իր տարեկան զեկույցը, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարը կներկայացնի 2017 թվականի իր գործունեության արդյունքները:

Президент Армении 24 января выступит в ПАСЕ
Президент Армении Серж Саргсян примет участие в зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы в Страсбурге (22 – 26 января), на которой 24 января выступит с речью.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает официальный сайт ПАСЕ.
В сообщении отмечено, что на сессии, кроме Саргсяна, выступят также президент Австрии, премьер-министр Дании, наследная принцесса Дании.
В ходе этой сессии Ассамблея также должна избрать своего председателя и нового комиссара по правам человека.
В ходе сессии будут рассмотрены вопросы по последствиям гуманитарного характера войны на Украине, урегулированию израильско-палестинского конфликта и роли СЕ в этом, а также росту антисемитизма, исламофобии и ксенофобии в Европе. Будет также обсуждена ситуация в Эстонии, Греции, Венгрии и Ирландии.
Глава МИД Дании выступит с докладом по работе Комитета министров, где сейчас председательствует, а также ответит на вопросы присутствующих. Генсек СЕ выступит со своим годовым отчетом, а комиссар по правам человека представит результаты своей деятельности за 2017 год.