Պուտինը կոչ է արել արագացնել թվային տնտեսության զարգացումը ԵՏՄ շրջանակներում
Ռուսաստանն անհրաժեշտ է համարում արագացնել թվային տնտեսության զարգացումը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասված է 2018 թվականի հունվարի 1-ից Միության բարձրագույն մարմիններում Ռուսաստանի նախագահության ստանձնման  առնչությամբ ԵՏՄ երկրների ղեկավարներին ուղղված նախագահի Վլադիմիր Պուտինի ուղերձում։  Ուղերձի տեքստը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում, հաղորդում է News.am-ը:
«Անհրաժեշտ ենք համարում արագացնել Միության ընդհանուր թվային օրակարգի իրականացման ընթացքը:  «Ինտերնետ-տնտեսության» զարգացման հարցով գործողությունների համակարգումը, թվային առեւտուր վարելու ընդհանուր կանոնների, տեղեկատվության փոխանակման միասնական ստանդարտների եւ նրա պաշտպանության ձեւավորումը»,-նշված է Պուտինի ուղերձում։
Ռուսաստանի նախագահը կոչ է արել բարձր տեխնոլոգիաներ ներդնել պետական կառավարման, արդյունաբերության, մաքսային կարգավորման եւ այլ ոլորտներում, ինչպես նաեւ «համատեղ մրցակցային, նորարարական եւ գիտելիքահեն արդյունաբերություն» թողարկել:

Путин призвал ускорить развитие цифровой экономики в рамках ЕАЭС
Россия считает необходимым ускорить развитие цифровой экономики в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в обращении президента РФ Владимира Путина к главам стран ЕАЭС в связи с принятым российской стороной с 1 января 2018 года председательством в высших органах Союза. Текст документа опубликован на сайте Кремля, передает ТАСС
«Считаем необходимым ускорить реализацию общей «цифровой повестки» Союза. Координировать действия по развитию «интернет-экономики», формированию общих правил ведения цифровой торговли, единых стандартов обмена информацией и ее защиты», - говорится в обращении Путина.
Российский лидер призвал внедрять высокие технологии в государственное управление, промышленность, системы таможенного регулирования и другие сферы, а также «запускать совместные конкурентоспособные, инновационные и наукоемкие производства».