Ադրբեջանը հերթական փորձն է անում խախտելու ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը. ԱԳՆ
Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի՝ Ֆրանսիայի կառավարությանն ուղղված կոչը՝ չթույլատրել Արցախի քաղաքացիների մուտքն այդ երկիր։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի այս հարցադրմաը ի պատասխան՝ ԱՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը նշել է, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի կոչը ֆրանսիական կառավարությանը՝ խոչընդոտելու Արցախի քաղաքացիների այցերին, ոչ իրավազոր է և հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների, մասնավորապես, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի կոպիտ ոտնահարում։
«Ընդհանուր առմամբ, պարադոքսալ իրավիճակ է ստեղծվում, երբ մի երկիր, որտեղ, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցների համաձայն, մարդու իրավունքների հետ կապված իրադրությունը վատթարագույններից մեկն է աշխարհում, փորձում է իր ստանդարտներն արտահանել այլ երկրներ»,- ասել է Ա. Սարգսյանը:
ԱՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի խոսքով՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անհատական և հավաքական իրավունքները հերքելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը Արցախի մեկուսացմանն ու առճակատման շարունակմանն ուղղված Ադրբեջանի ընդհանուր ռազմավարության առանցքային բաղկացուցիչներից մեկն է, ինչը հակասում է հակամարտության կարգավորման տրամաբանությանը, որը հիմնված է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի և դրանց պահպանման վրա։

Artsakh MFA: Azerbaijan makes another attempt to violate freedom of movement
How would you comment on the call of Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov to the French Government not to allow entry for the Artsakh citizens to France?
STEPANAKERT, JANUARY 19, ARTSAKHPRESS:In response to this question, Ani Sargsyan, Spokesperson of the Foreign Ministry of Artsakh, told Artsakhpress that the call of the Azerbaijani Foreign Minister to the French government to impede the visits of the citizens of Artsakh is lawless and is a gross violation of the rights and freedoms of the citizens of the Artsakh Republic, particularly the right to freedom of movement.
"In general, there is a paradoxical situation when a country which, according to reports of international human rights organizations, has one of the worst human rights records in the world, is trying to export its standards to other countries," Ani Sargsyan said.
In her words, the Azerbaijani policy of denying the individual and collective rights of the citizens of the Republic of Artsakh is one of the key components of Azerbaijan's overall strategy aimed at isolating Artsakh and pursuing policy of confrontation, which contradicts the logic of conflict settlement based on respect for and observance of human rights.