ABC-ն անդրադարձել է Սիդնեյում հաստատված սիրիահայ արծաթագործին
Նախապատերազմական Հալեպի մարդաշատ փողոցներում Ավետիք Բայրամյանի անունն արծաթագործության ոլորտում որակի և արհեստավարժության «հոմանիշն» էր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է abc.net.au կայքը՝ անդրադառնալով ավստրալական Սիդնեյում հաստատված հայ գաղթականի կյանքի պատմությանը:
Հայտնի է, որ Բայրամյանն արծաթագործների տոհմից է. այս արհեստին են տիրապետել դեռևս նրա նախապապերը:
Սիրիայում սկիզբ առած պատերազմից հետո նա ստիպված է եղել Ավստրալիա տեղափոխվել, որտեղ 2 տարի շարունակ չի կարողացել իր ոլորտում աշխատանք գտնել:
Բայց այժմ նա գտել է իր երազած գործը՝ աշխատանքի անցնելով Ավստրալիայի վերջին ավանդական արծաթագործական W.J. Sanders արհեստանոցում:
Արհեստանոցի տերը՝ Դենիս դե Մութը, որը հայ փախստականին մտերմիկ Ավո է կոչում, անմիջապես գնահատել է նրա մասնագիտական հմտությունները:
«Նրա աշխատանքն ուղղակի հրաշալի է: Նա նորարարություններ կիրագործի: Ունենք երեք աշակերտ, որոնց կկարողանա նոր բաներ սովորեցնել»,- tert.am-ի փոխանցմամբ՝ պատմել է ավստրալացին:
Նա շատ երջանիկ է, որ իր գործի վարպետ Բայրամյանը հարուստ գիտելիքները փոխանցելու է արծաթագործների նոր սերնդին:
«Անչափ կարևոր է, որ այս գործը շարունակող կա և որ Ավոյի պես մարդիկ դաստիարակում են երիտասարդ սերնդին»,-շարունակել է Դե Մութը:
Աղբյուրը նկատում է, որ սիդնեյյան արհեստանոցը լեփ-լեցուն է վերանորոգման իրենց հերթին սպասող արծաթյա իրերով: Դարակներից մեկին դրված է փորագիր գավաթ, որը դառնալու է «Ավստրալիա օփեն» թենիսի մրցաշարի հաջորդ տարվա մրցանակը:
silversmith close up
Ավետիք Բայրամյանը սկսել է արծաթագործությամբ զբաղվել 14 տարեկանից՝ քեռու հալեպյան արհեստանոցում: 2002թ. նա բացել է իր խանութը, որը պատերազմի սկսվելուց հետո ավերակների Է վերածվել:
Բայրամյանի ընտանիքը նախքան Ավստրալիա տեղափոխվելը Սիրիայից Բեյրութ է փախել:
«Դուք գաղափար անգամ չունեք, թե որքան դժվար է կյանքդ թողնել հետևում, ձեռնունայն գալ այստեղ ու աշխատանք գտնել»,-կիսվել է արծաթագործը՝ նկատելով, որ աշխատանքը սիրելու ու աշխատասեր լինելու դեպքում մարդն անպայման հաջողության կհասնի:

ABC Australia reports on story of Syrian Armenian silversmith
ABC News of Australia has run an article on Armenian silversmith Avedik Bayramian, who immigrated to the country due to the civil war in Syria.
STEPANAKERT, JANUARY 22, ARTSAKHPRESS:According to the report, on the bustling streets of Aleppo in Syria, the name Avedik Bayramian was a hallmark for quality craftsmanship in silverware.
He comes from a long line of Armenian silversmiths stretching back to his great-grandfather.
From the age of 14, Bayramian honed his craft working at his uncle’s workshop in Aleppo.
In 2002, he opened his own shop, only to see it destroyed as the city came under siege.
The family fled to Beirut before settling in Australia as refugees.
“You have no idea how difficult it is to leave our life behind and come here with nothing and find a job,” Bayramian said. “But when someone loves their work, they work hard and they will succeed.”
His younger daughter, five-year-old Lourd, is already showing signs of following in the family tradition.
“I can see that she is very talented with designing. That’s the first thing you need in this trade,” Bayramian said.
Now, he has landed his dream job, working for the last traditional manufacturing silversmith in Australia.
Dennis De Muth is the owner of W.J. Sanders, a company founded by an immigrant British silversmith in 1911.
De Muth was quick to appreciate the skills of the man he called “Avo” when he knocked on his door looking for a job.
“His work is absolutely beautiful,” he said. “He will bring new skills. We’ve got one new apprentice and two older apprentices and he'll be able to teach them new things.”
The rambling Sydney workshop is crammed with antiques and pieces of silverware awaiting restoration.
On one bench sits the partially engraved bowl that will become next year’s Australian Open tennis trophy.