Արցախում ենք փաստահավաք առաքելությամբ. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր
Մենք փաստահավաք առաքելությամբ ենք եկել Արցախ եւ շատ շնորհակալ ենք նախագահ Բակո Սահակյանին, ով մեր առաքելությունն իրականացնելու համար անհրաժեշտ պայմաններ է ստեղծել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ‹‹Արցախպրես››-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ստեփանակերտում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լարս Ադակտուսոնը՝ նշելով, որ իրենք շատ հետաքրքիր հանդիպում են ունեցել ԱՀ նախագահի հետ եւ հնարավորություն են ունեցել իրենց հետաքրքրող հարցերի շուրջ մանրամասն խոսելու, հասկանալու, թե ինչ զարգացումներ կան Արցախում:
‹‹Ես այստեղ եմ ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հրավերով: Այս կազմակերպությունը շատ ակտիվ ու կարևոր գործունեություն է ծավալում Բրյուսելում, և մենք արդյունավետ համագործակցություն ունենք նրանց հետ››,- տեղեկացրել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը եւ մանրամասնել, որ հունվարի 26-ին հագեցած օրակարգ ունեն Արցախում, որպեսզի հասցնեն այցի ընթացքում հավաքագրել իրենց անհրաժեշտ տեղեկությունները:
Նշենք, որ այսօր՝ հունվարի 25-ին, Արցախ է ժամանել Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լարս Ադակտուսոնի գլխավորած պատվիրակությունը: Հյուրերին ընդունել է Նախագահ Բակո Սահակյանը: Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Արցախում շահագրգռված են Եվրոպական խորհրդարանի եւ եվրոպական այլ կառույցների հետ հարաբերությունների խորացմամբ ու ընդլայնմամբ՝ հավելելով, որ դա հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը:

EP Member: We are in Artsakh on a fact-finding mission
We have arrived in Artsakh on a fact-finding mission. We are grateful to Artsakh President Bako Sahakyan, who has created necessary conditions for carrying out our mission.
STEPANAKERT, JANUARY 25, ARTSAKHPRESS:As Artsakhpress correspondent informed, the deputy of the European Parliament Lars Adaktusson told reporters about the aforesaid. He noted that they had a meeting with Artsakh President and had a chance to talk about the matters of their interest to understand the developments of Artsakh.
“I am here at the invitation of ARF Armenian National Committee of Europe. This organization actively operates in Brussels and we have efficient cooperation with them,’’ EP Member informed. He added that Friday’s agenda is saturated as they have to gather all the necessary information in a short period of time.
To note, on Thursday Artsakh Republic President Bako Sahakyan received a delegation led by member of the European Parliament Lars Adaktusson. A range of issues relating to the Artsakh-Europe ties were on the discussion agenda. Special attention was focused on the development of parliamentary cooperation. President Sahakyan noted that Artsakh is interested in the deepening and expanding relations with the European Parliament and other European structures.