Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը հեռանում է Ստամբուլից. նա հրաժեշտի նամակ է հրապարակել
Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը, ում թուրքական իշխանությունները պաշտոնապես հրաժարվեցին ճանաչել որպես Պոլսո Հայոց պատրիարքական տեղապահ, Թուրքիայից հեռանալուց առաջ հրաժեշտի նամակ է հրապարակել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է «Ակոս» պարբերականը:
Նամակում Բեքչյանը հիշեցրել է, որ 2016 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Հոգևոր խորհրդի որոշմամբ, հաշվի առնելով պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի առողջական վիճակը, պատրիարքական աթոռը «թափուր» էր հայտարարվել և Պոլսո Հայոց 85-րդ պատրիարքի ընտրության հարցը կրկին հայտնվել էր օրակարգում: Նա նշել է, որ պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի հրավերով պատրիարքական տեղապահի ընտրություններին մասնակցելու նպատակով ժամանել էր Ստամբուլ, որտեղ 2017 թվականի մարտի 15-ին 23 կողմ և 11 դեմ ձայնով ընտրվել էր տեղապահի պաշտոնում:
«Ավելի քան 50 տարի արտերկրում ծառայության լինելուց հետո Թուրքիա գալուս պատճառը 9 տարի շարունակվող անցումային շրջանին վերջ տալն էր: Կարծում էի, որ այս հարցում բավական կլիներ շարժվել հավատով և խղճով, որպեսզի մեր եկեղեցին ու ժողովուրդը պատրիարքի ընտրության գործում հաջողության հասներ: Միայն հիմա եմ հասկանում, թե որքան եմ սխալվել»,- նամակում նշել է Բեքչյանը:
Նա պատմել է, որ պաշտոնը ստանձնելուց անմիջապես հետո ապշեցնող իրականության հետ է առերեսվել: «Դրանցից ամենակարևորն այն էր, որ արդեն առաջին իսկ օրվանից պարզ դարձավ, որ ընտրական գործընթացը հնարավոր չի լինելու առաջ տանել թափանցիկ, արդար ընտրական կանոններով: Անհրաժեշտ չեմ համարում թվարկել դրանց բոլոր օրինակները: Այդ ցավալի և վշտացնող օրինակները ոչ ցանկանում եմ հիշել, ոչ էլ հիշեցնել»,- ասել է Սրբազանը:
Որպես մեկ այլ տխրեցնող փաստ, որին նա առերեսվել է, Բեքչյանը նշել է, որ զգալիորեն նվազել են համայնքում այն հոգևորականների ու աշխարհիկ անձանց թիվը, ովքեր մեծ կամքի տեր են, շատ լավ գիտեն մեր պատմության ու համայնքի արժեքները:
«Վերջին իրադարձությունները մեկ օրվա հետևանք չեն: Ինչ ափսոս, որ այս գործընթացը, որի թիրախում կարծես հայտնվել էի ես, նպատակ ուներ սաբոտաժի ենթարկել 85-րդ պատրիարքի ընտրությունները, սա երկարատև և ծրագրված արշավի արդյունք էր, որը սկսվեց տեղապահ ընտրվելուս առաջին իսկ օրվանից: Կրկին գործի դրվեցին տխրեցնող, ցավեցնող ինտրիգներ: Այս մութ արշավները շատ տգեղ չափերի հասան: Վախենում եմ, որ այս ամենն ավելի կմասնատի մեր համայնքը»,- ասել է Բեքչյանը:
Մյուս կողմից նա հույս է հայտնել, որ կատարվածը համայնքի համար ուսանելի կլինի:
Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը նշել է, որ մասնավորապես Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունից ստացված գրությունից հետո ստիպված է հեռանալ Ստամբուլից՝ ընդգծելով, որ էությամբ կոնֆլիկտային մարդ չէ:
«Մեր կրոնը խոնարհություն և համբերատարություն քարոզելուց զատ սիրո և խաղաղության կրոն է: Իմ ներկայությունը չպետք է որևէ կերպ ավելի շատ վնաս հասցնի առանց այդ էլ մեծ վնասներ կրած հայ համայնքին»,- նամակում ասել է Սրբազանը՝ ընդգծելով, որ ղեկավարներն ու համայնքն ապագային առնչվող քայլերը պետք է կարողանան անել առանց իր ներկայության:
«Որոշում եմ կայացրել հեռանալ երկրից՝ գալիք շրջանում նոր ծառայության անցնելու նպատակով, աղոթելով երկար ժամանակ հիվանդության մեջ գտնվող Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյան եղբորս, նրա թանկագին մոր՝ Մարի Մութաֆյանի և ձեր՝ իմ սիրելի հոգևոր եղբայրների համար»,- ասել է Բեքչյանը՝ նամակի վերջում հորդորելով երբեք չկորցնել հավատն ու հույսը:

Archbishop Garegin Bekchian, whom Turkish authorities refused to recognize as elected patriarchal locum tenens of the Armenian Patriarchate of Istanbul, released a letter before leaving Turkey, Agos reports.
Archbishop Bekchian leaves Istanbul after patriarchal election fiasco
STEPANAKERT, FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS:“After serving abroad for more than 50 years, the reason of me coming to Turkey was to end the transition period which was lasting for 9 years. I thought it would be enough to proceed with faith and conscience in this matter, in order for our church and people to achieve success in the patriarchal election. Only now I understand how wrong I was,” Bekchian said in the letter.
He said that after assuming tenure he faced a shocking reality. “Most important being that from the very first day it was clear that the election process will not be able to be advanced transparently, under fair election rules. I don’t think it’s necessary to mention all examples. I neither want to remember nor remind those sad and sorrowing examples,” he said.
“The recent developments are not a consequence of one day. It is so unfortunate that his process, the target of which was seemingly I, was aimed to sabotage the 85th patriarchal elections, this was a result of a long lasting and planned campaign, which began from the very first day that I was elected as locum tenens,” he said, adding that he fears that all of this can even more divide the Armenian community.
The Archbishop mentioned that particularly after the letter from the interior ministry he is forced to leave Istanbul, and stressed that he isn’t a conflicting man by nature.
“My presence should not anyhow cause more damage to the Armenian community which already suffered damage”, he added.
“I decided to leave the country with a goal to begin a new service in the upcoming period, praying for my brother Archbishop Mesrop Mutafyan, who is ill for a long time, his dear mother Mary Mutafyan and you – my dear spiritual brothers”, Bekchian said in the letter.
The Patriarchal seat was declared vacant in 2016 due to the health condition of Patriarch Mutafyan. In March of 2017, Bekchyan was elected patriarchal locum tenens after arriving to Istanbul.