Ադրբեջանի կողմից մեզ պարտադրված պատերազմն էլ ավելի կոփեց մեր ժողովրդի կամքը. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ՝ ուղերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
30 տարի է անցել այն օրից, երբ մեր ժողովուրդը միասնական ու միակամ ոտքի ելավ՝ իր վճռորոշ ձայնը բարձրացնելով հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության: Դա խաղաղ եւ արդարացի պահանջ էր, որին Ադրբեջանը պատասխանեց Բաքվում, Սումգայիթում եւ այլ բնակավայրերում հայ բնակչության կոտորածներով, բռնի տեղահանումներով, հազարավոր մարդիկ դարձան այդ հանցավոր քաղաքականության զոհ:
Ադրբեջանի կողմից մեզ պարտադրված անհավասար եւ արյունալի պատերազմը է՛լ ավելի կոփեց մեր ժողովրդի կամքը, միավորեց համայն հայությանը մեր պապենական հողը պաշտպանելու եւ նրա իրական տերը դառնալու գործում: Այդ միասնության ու համախմբվածության, մեր ժողովրդի հայրենասիրության եւ ազատատենչ ոգու շնորհիվ մենք կարողացանք ոչ միայն դիմակայել սանձազերծ հակառակորդին, այլեւ տոնել մեծ հաղթանակներ:
Եվ այսօր՝ 30 տարի անց, կարող ենք հպարտորեն արձանագրել, որ մեր ժողովրդի ընտրությունը ճիշտ էր, որ մենք այլ ճանապարհ չունեինք: Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին հերոսաբար պաշտպանեցինք վտանգված հայրենիքը, վերականգնեցինք ավերված տնտեսությունը եւ ստեղծեցինք կայուն հիմքեր նրա հետագա զարգացման համար, կազմավորվեց պաշտպանության բանակը, որը դարձավ ոչ միայն մեր երկրի, այլեւ տարածաշրջանի կայունության ու խաղաղության երաշխավորը, ծնվեց ու դաստիարակվեց մի սերունդ, ում համար հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը բացառիկ արժեքներ են:
Ես ավելի քան վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդը կյանքի է կոչելու իր բոլոր նվիրական իղձերն ու նպատակները:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս պետական կարեւորագույն տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն ու մեծագույն հաջողություններ մեր հայրենիքին ու ժողովրդին»:

On 20 February President Bako Sahakyan sent a congratulatory address on the Artsakh Revival Day, Presidential Office informed Artsakhpress.
Artsakh President sends cogratulatory message on Artsakh Revival Day
STEPANAKERT, FEBRUARY 20, ARTSAKHPRESS:The address runs as follows:
“Dear compatriots!
On behalf of the Artsakh authorities and personally myself I extend the most heartfelt congratulations to you on the Artsakh Revival Day.
30 years have passed since the day when our people stood up jointly and unanimously, voicing their determination to struggle for human rights protection. This was a peaceful and just demand, to which Azerbaijan responded with massacres and brutal deportations of the Armenian population from Baku, Sumgait and other places, thousands of people fell victims of that criminal policy.
This unequal and bloody war imposed on by Azerbaijan forged our people’s will even more, united the entire Armenian nation around the cause of defending our ancestral land and becoming its true masters. Due to this unity and consolidation, our people’s patriotism and freedom-loving spirit we were able not only to deter the unrestrained opponent but also to mark great victories.
And today, 30 years later, we can proudly claim that our people chose the right path, that there was no alternative. Together with our sisters and brothers from Mother Armenia and the Diaspora we heroically defended our Fatherland, restored the ruined economy and created a firm basis for its development. The Defense Army was formed, which has been the guarantor of stability and peace not only of our country but the entire region as well. A new generation, for whom the freedom and independence of the Motherland are cherished and exclusive values, was born and raised.
I am more than convinced that our people will translate into reality all their goals and aspirations.
I once again congratulate all of us on this most significant public holiday, wish peace and great success to our Homeland and its people”.