Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել միջոցառում՝ նվիրված մայրենիի օրվան (լուսանկարներ)
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության լեզվի տեսչության և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կրթության և սպորտի բաժնի համատեղ նախաձեռնությամբ այսօր մայրաքաղաքի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան N3 միջնակարգ դպրոցում տեղի է ունեցել «Ոսկե բանալի» խորագրով քաղաքային գրական-երաժշտական ցերեկույթ՝ նվիրված մայրենի լեզվի միջազգային օրվան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանն ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության լեզվի տեսչության պետ Արտակ Ղուլյանը ողջունելով ներկաներին, իր խոսքում կարևորել է մայրենի լեզվի դերն ու նշանակությունը մարդու կյանքում:
«Այսօր ամբողջ աշխարհում նշվում է մայրենիի օրը. բոլոր ազգերն էլ իրենց մայրենին շատ են սիրում: Ինչ-որ տեղ գուցե սխալ է, որ տարվա մեջ մեկ անգամ ենք հիշում մայրենի լեզվի օրը, բայց  մենք պետք է միշտ փառաբանենք, մեծարենք ու սիրենք մեր մայրենին և երբեք ու ոչ մի անգամ այն չաղավաղենք: Պետք է ապրենք ու շնչենք մեր մայրենիով: Մեր ազգի ինքնությունը, լինելիությունը պայմանավորված է լեզվով և մենք էլ այն պետք է փայփայենք, պահպանենք, հնչեցնենք և միշտ արժևորենք»,-մասնավորապես ասել է Ա. Ղուլյանը:
Մայրենիի միջազգային տոն օրվա առթիվ մայրենի լեզուն անաղարտ պահելու գործում ունեցած ավանդի համար Ա. Ղուլյանը Ստեփանակերտի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան N3 միջնակարգ դպրոցին է հանձնել ԱՀ  ԿԳՍ նախարարության պատվոգիրը:
Ցերեկույթին դպրոցի աշակերտները և ուսուցիչները հանդես են եկել մայրենի լեզվին նվիրված ասույթներով, բանաստեղծություններով, երգերով, ազգային պարերով:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աշխատակիցներ, ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, աշակերտներ և այլք:
Հիշեցնենք, որ Մայրենի լեզվի միջազգային օրն ընդունվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 30-րդ նստաշրջանի որոշումով 1999 թվականի նոյեմբեր ամսին և նշվում է 2000 թվականի փետրվարի 21-ից, որպես մայրենի լեզուների իրավունքների ճանաչման և գործածության աջակցման օր։ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը 2005 թվականից նշվում է նաև Հայաստանում  և  Արցախում:

В Степанакерте состоялось мероприятие, посвященное Международному дню родного языка (фото)
Сегодня в средней школе №3 имени Александра Грибоедова в Степанакерте по общей инициативе Государственной инспекции по языку министерства образования, науки и спорта и Департамента образования и спорта мэрии города был проведен литературно-музыкальный утренник «Золотой ключик», посвященный Международному дню родного языка.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 февраля, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», на мероприятии начальник Государственной инспекции по языку министерства образования, науки и спорта Республики Арцах Артак Гулян, поприветствовав публику, подчеркнул в своей речи роль и значение родного языка в жизни человека.
«Сегодня во всем мире отмечается Международный день родного языка: каждый народ очень любит свой родной язык. Может где-то и не правильно, что День родного языка отмечается раз в год, но мы всегда должны хвалить, прославлять и любить наш родной язык, и никогда его не искажать. Мы должны жить и дышать нашим родным языком. Личность и существование нашей нации обусловлены языком, и мы должны его лелеять, хранить, озвучивать и всегда ценить», - в частности отметил А. Гулян.
По этому поводу, за вклад в сохранение родного языка, А. Гулян  вручил средней школе №3 имени Александра Грибоедова города Степанакерт грамоту Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах.
На утреннике ученики и преподаватели школы выступили с эссе, стихами, песнями и национальными танцами, посвященные родному языку.
На мероприятии присутствовали сотрудники Министерства образования, науки и спорта и мэрии Степанакерта, представители учебных заведений, ученики и другие.
Напомним, что Международный день родного языка был учрежден решением 30-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в ноябре 1999 года и отмечается 21 февраля с 2000 года ежегодно, как день признания и осуществления прав родных языков. Международный день родного языка с 2005 года отмечается также в Армении и Арцахе.