Արցախում հունվարին պետբյուջեի մուտքերը եղել են ռեկորդային. 88.9 տոկոսով գերակատարում է արձանագրվել
Ընթացիկ տարվա հունվար ամսվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գերազանցել են ռեկորդային` 88.9 տոկոսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հարությունյանը՝ ավելացնելով, որ պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով:
«2018 թվականի հունվար ամսվա ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 2 մլրդ 981 մլն դրամ` պլանավորված 2 մլրդ 600 մլն դրամ ցուցանիշը գերազանցելով 14.7 տոկոսով կամ 381 մլն դրամով, իսկ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը` 88.9 տոկոսով կամ ավելի քան 1 մլրդ 402 մլն դրամով, որից 923 մլն 900 հազ. դրամ գումարը պայմանավորված է «Բեյզ Մեթըլս» հանքագործական ընկերության կողմից վճարված հարկային եկամուտների աճով, իսկ 478 մլն 700 հազ դրամը` ապահովվել է հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական աճի և հարկային մարմնի կողմից իրականացված հետևողական վարչարարության արդյունքում»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
ԱՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալը տեղեկացրեց նաև, որ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտների և տուրքերի գումարից 2 մլրդ 469.9 մլն դրամը կամ 82.9 տոկոսը ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների հաշվին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1 մլրդ 176.3 մլն դրամի կամ 74.5 տոկոսի դիմաց:

В январе доходы государственного бюджета в Арцахе составили рекорд: зарегистрировано перевыполнение плана на 88.9%
В январе текущего года налоговые доходы и пошлины государственного бюджета Республики Арцах превысили рекордный показатель на 88.9%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля, АРЦАХПРЕСС – Об этом корреспонденту «Арцахпресс» в ходе беседы сообщил первый заместитель министра финансов Республики Арцах Артур Арутюнян, добавив, что были перевыполнены поставленные задачи по всем видам дохода.
«Налоговые доходы и пошлины в государственный бюджет Республики Арцах в январе 2018 года составили 2 млрд 981 млн драмов, превысив плановый показатель в 2 млрд 600 млн драмов на 14% или 381 млн драмов, а аналогичный показатель предыдущего года – на 88.9% или более чем на 1 млрд 402 млн драмов, из которых сумма в 923 млн 900 тыс. драмов обусловлена увеличением налоговых поступлений, выплачиваемых горнодобывающей компание «Бейз метлс», и 478 млн 700 тыс. драмов обеспечил экономический рост, зафиксированный в республике, и результат осуществления налоговым органом последовательного администрирования», - отметил А. Арутюнян.
Первый заместитель министра финансов Республики Арцах также проинформировал, что 2 млрд 469.9 млн драмов или 82.9% налоговых поступлений и пошлин в государственный бюджет были обеспечены за счет крупных налогоплательщиков, против 1 млрд 176.3 млн драмов или 74.5% аналогичного периода прошлого года.