Արցախում հունվարին պետբյուջեի մուտքերը եղել են ռեկորդային. 88.9 տոկոսով գերակատարում է արձանագրվել
Ընթացիկ տարվա հունվար ամսվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գերազանցել են ռեկորդային` 88.9 տոկոսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հարությունյանը՝ ավելացնելով, որ պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով:
«2018 թվականի հունվար ամսվա ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 2 մլրդ 981 մլն դրամ` պլանավորված 2 մլրդ 600 մլն դրամ ցուցանիշը գերազանցելով 14.7 տոկոսով կամ 381 մլն դրամով, իսկ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը` 88.9 տոկոսով կամ ավելի քան 1 մլրդ 402 մլն դրամով, որից 923 մլն 900 հազ. դրամ գումարը պայմանավորված է «Բեյզ Մեթըլս» հանքագործական ընկերության կողմից վճարված հարկային եկամուտների աճով, իսկ 478 մլն 700 հազ դրամը` ապահովվել է հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական աճի և հարկային մարմնի կողմից իրականացված հետևողական վարչարարության արդյունքում»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
ԱՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալը տեղեկացրեց նաև, որ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտների և տուրքերի գումարից 2 մլրդ 469.9 մլն դրամը կամ 82.9 տոկոսը ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների հաշվին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1 մլրդ 176.3 մլն դրամի կամ 74.5 տոկոսի դիմաց:

Record-breaking State Budget revenues in Artsakh in January: plan overfulfilled by 88.9%
In January of the current year tax revenues and duties to Artsakh State Budget exceeded record-breaking 88.9% compared to the same period of 2017.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS:First Deputy Minister of Finance, Artur Harutyunyan, told Artsakhpress about the aforementioned. He added that all the scheduled tasks have been overfulfilled in terms of all types of income.
“During the month of January 2018 tax revenues and duties to the state budget of Artsakh totaled 2 bln 981 mln drams surpassing the planned AMD 2 bln 600 mln by 14.7 % or 381 mln drams. The same indicator of the year past was surpassed by 88.9% or by more than 1 bln 402 mln drams from which a lump sum of AMD 923 mln 900 thousand is conditioned by increase in tax revenues paid by “Base Metals’’ company. AMD 478 mln 700 thousand has been ensured as a result of growth in economy recorded in the republic and the consistent administration realized by the tax body,’’ Mr Artur Harutyunyan said.
First Deputy Minister of Finance also informed that 2 bln 469.9 mln drams or 82.9 % from the total amount of tax revenues and duties has been provided at the expense of major tax payers.