Կայացել է միջոցառում՝ նվիրված մայրենիի տոնին
Նախօրեին Ստեփանակերտի Անդրեյ Սախարովի անվան համար 8 դպրոցում «Իմ սուրբ մայրենի, իմ հույսն ես դու, իմ լույսն ես դու» խորագրով համաքաղաքային դաս-միջոցառում է կայացել՝ նվիրված մայրենիի օրվան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը դպրոցի աշակերտները հանդես են եկել մայրենիին նվիրված բանաստեղծություններով, երգերով ու ազգային պարերով:
Միջոցառման կազմակերպիչ, դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Արմինե Մովսիսյանն ասել է, որ նպատակն էր արժևորել ոսկեղենիկ մայրենին և աշակերտակենտրոն դասի սկզբունքով ինքնուրույն հետազոտական-որոնողական աշխատանքների միջոցով երեխաներին հնարավորություն տալ՝ ներկայացնելու իրենց ուսումնասիրությունները:
«Մեր սուրբ պարտականությունն է մայրենին ավանդնել սերունդներին: Կյանքի բոլոր օրհասական պահերին գրականությունը եղել է ժողովրդի հետ: Ժողովրդի և գրականության կապը միշտ էլ եղել է սերտ ու անխափան: Այսօր կռում-կոփվում է պետականությունը, ամրապնդվում նորը»,- մասնավորապես նշել է Ա. Մովսիսյանը:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության կրթության պետական տեսչության տեսուչ Ելիզավետա Միրզոյանն էլ ասել է, որ մենք բոլորս ականատեսն ենք նվիրումի: «Այս օրերին Արցախի բոլոր կրթօջախներում մայրենիին նվիրված խնկարկումներ են տեղի ունենում: Մեզ համար մայրենիի տոնը պետք է ամեն օր լինի, միայն մեկ օրով մայրենին խնկարկելով և նվիրումով արձանագրելով չպետք է սահմանափակվենք: Յուրաքանչյուր օր պետք է հիշել, որ ապրում ենք մայրենիով, դրանով մտածում, խոսում, հաղորդակցվում և աշխարհը մեզ ճանաչելի դարձնում»,- նշել է Ե. Միրզոյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ կրթության գիտության և սպորտի նախարարության աշխատակիցներ, ուսուցիչներ, աշակերտներ, հյուրեր:

Состоялось мероприятие, посвященное Международному дню родного языка
Накануне в школе №8 имени Андрея Сахарова состоялось общегородское мероприятие под лозунгом «Мой святой язык – ты моя надежда, ты мой свет», посвященное Международному дню родного языка.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 февраля, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент «Арцахпресс», на мероприятии ученики выступили со стихами, песнями и народными танцами, посвященные родному языку.
Организатор мероприятия Армине Мовсисян, преподавательница армянского языка и литературы, отметила, что цель состояла в том, чтобы должным образом оценить важность родного языка и дать возможность учащимся представить свои исследования, проведенные в результате самостоятельных научно-исследовательских работ по принципу ученического самоуправления.
«Наш священный долг – передача родного языка последующим поколениям. Во все роковые моменты жизни литература была неотъемлемой частью народа. Связь между литературой и народом всегда была близкой и нерушимой. Сегодня государственность куется и закаляется, становясь сильнее», - в частности отметила А. Мовсисян.
Присутствующая на мероприятия инспектор Государственной инспекции по образованию Министерства образования, науки и спорта Елизавета Мирзоян сообщила, что все мы стали очевидцами преданности. «В эти дни во всех учебных заведениях Арцаха проводятся выступления, посвященные этому дню.  Для нас каждый день должен быть праздником родного языка, мы не должны ограничиваться лишь одним днем, посвященному родному языку, и его восхвалением. Каждый раз нужно помнить, что мы живем родным языком, размышляем на нем, разговариваем, сообщаем и делаем мир вокруг нас познавательным», - отметила Е. Мирзоян.
На мероприятии присутствовали сотрудники Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах, учителя, учащиеся и гости.