Համատարած ջարդ ու կոտորած էր. պատմում է սումգայիթյան ջարդերի ականատեսը
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ն ընկած ժամանակահատվածում Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում կազմակերպված զանգվածային ջարդերից սարսափելի հիշողություններ են մնացել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի արտահաստիքային թղթակցի (Վերոնիկա Ավթանդիլյան) հետ զրույցում, վերհիշելով այդ օրերի իրադարձություններն, ասել է սումգայիթյան ջարդերի ականատես Վլադիմիր Աղասյանը:
«Ես աշխատում էի Սումգայիթի սառնարանների գործարանում՝ որպես էլեկտրիկ: Փետրվարի 27-ի առավոտյան սովորականի պես դուրս եմ եկել տնից, որպեսզի տրամվայով գնամ աշխատանքի, տեսել եմ հավաքված մի խումբ տեղացի ադրբեջանցիների, որոնց հետ անծանոթ դեմքեր կային (քանի որ Սումգայիթում եմ մեծացել, հիմնականում գիտեի տեղացիներին), որոնք միանման համազգեստ էին հագել, ու նրանց ագրեսիվ տրամադրությունը շրջապատի համար տպավորություն էր թողնում: Աշխատանքի վայր հասնելուց հետո գործարանում իմացա, որ ոչ ոք այդ օրն աշխատանքի չի եկել: Մի փոքր ավելի ուշ եկավ մեր խմբի ղեկավարը և, առանց հստակ որևէ բացատրություն տալու, ասաց, որ գնամ տուն: Տուն վերադառնալու ճանապարհին ականատես եմ եղել մի ծեծկռտուքի. մի քանի ոչ տեղացի ազերիներ դաժանաբար ծեծում էին մի հայ տղայի»,- ասել է Վ. Աղասյանը և հավելել, որ վերջին կանգառում իջնելիս հանդիպել է ծանոթ ադրբեջանցիների, որոնք զգուշացրել են իրեն շտապ թաքնվել և փողոցներում չերևալ, քանի որ տեղի հայերին զանգվածաբար սպանում են:
Ականատեսի խոսքով՝ երբ տուն է հասել, արդեն շենքում լուրը տարածված էր, անգամ կինը վախից դուռը չէր բացում, մինչև որ հաստատ չէր իմացել, թե ով է:
«Տուն հասնելուց քիչ հետո զանգահարեց կնոջս հայրը՝ ասելով, որ շտապ տեղափոխվենք իրենց տուն, քանի որ իրենց թաղամասում հայեր քիչ կային և այդ առումով մի փոքր ապահով էր, որովհետև ազերի հրոսակները հիմնականում թիրախ էին ընտրել հայկական թաղամասերը: Հիշում եմ՝ սպասքն ու մնացած իրերը դրել էինք գորգերի մեջ և տվել ադրբեջանցի հարևանին՝ հույս ունենալով, որ հետ կգանք և մեր տանը կապրենք: Երկու օր հետո մի կերպ կարողացանք փախչել քաղաքից դեպի Բաքու, իսկ այնտեղից ուղիղ չվերթով եկանք Ստեփանակերտ, որտեղ էլ ծնվել է մեր առաջնեկը»,- նշել է Վ. Աղասյանը:
Արցախ տեղափոխվելուց հետո Աղասյանները երկու ամիս բնակվել են Վլադիմիրի կնոջ քեռու տանը: Դրանից հետո արդեն 30 տարի է՝ նրանք ապրում են Արցախի պետական համալսարանի ուսանողական հանրակացարանի մեկսենյականոց բնակարանում:
«1988-ին ես 26 տարեկան էի, կինս՝ 23: Հայրս ծնունդով Մարտակերտի շրջանի Առաջաձոր, իսկ մայրս՝ Չլդրան գյուղից էր: Ես ծնվել եմ Սումգայիթում, սակայն արդեն 30 տարի է՝ ապրում եմ Արցախում: Այս ընթացքում մի պարզ ճշմարտություն եմ հասկացել, որ ադրբեջանցիների հետ այսօր և, չգիտեմ մինչև երբ, հանարավոր չի ապրել կողք-կողքի: Այո՛, ջարդարարներից բացի, մենք նաև բազում լավություններ ենք տեսել մեր ազերի հարևաններից ու ծանոթներից, բայց այն մթնոլորտը, որ հիշում եմ այդ օրերին, աննկարագրելի մի բան էր: Համատարած ջարդ ու կոտորած էր, որը հայի հանդեպ թուրքի չվերացող ատելության դրևսորումն էր, որը երեսուն տարի շարունակ տևում է ու Աստված գիտի՝ դեռ ինչքան կշարունակվի…»,- եզրափակել է Վ. Աղասյանը:

«Это было массовое убийство и резня», - рассказывает очевидец о погромах в Сумгаите
Страшные воспоминания остались после учережденой Азербайджанским ССР массового погрома в городе Сумгаит 27-29 февраля 1988 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля, АРЦАХПРЕСС – Об это в ходе беседы с внештатным корреспондентом «Арцахпресс» (Вероника Автандилян), вспоминая события тех  дней, сообщает очевидец  Сумгаитского погрома Владимир Агасян.
«Я работал на заводе холодильной техники города Сумгаит в качестве электрика. Утром 27 февраля я как обычно вышел из дому, чтобы на трамвае отправиться на работу и увидел собравшуюся группу местных азербайджанцев, среди которых были незнакомые лица (по-скольку я вырос в Сумгаите, то в основном знал местных), которые были одеты в одинаковую форму, а их агрессивное настроение производило впечатление на окружающих. После прибытия на место работы я узнал, что в этот день боьше никто не явился. Чуть позже прибыл руководитель нашей группы и, без какого-либо объяснения, сказал, чтобы я отправился домой. По дороге домой я стал свидетелем избиения: несколько не местных азербайджанцев жестоко избивали армянского парня», - сказал В. Агасян и добавил, что на последней остановке он встретил знакомых азербайджанцев, которые предупредили его немедленно спрятаться и не появляться на улицах, поскольку местных армян массово убивали.
По словам очевидца, когда он вернулся домой, новость в здании уже распространилась. Даже жена от испуга не открывала дверь, пока не удостоверилась, кто это.
«Чуть позже, после возвращения, позвонил отец жены, сказав, чтобы мы немедленно поехали к ним домой, так как в их районе армян меньше, поэтому там более безопасно. Азербайджанские банды ориентировались в основном на армянские районы. Помню, что посуду и другие вещи мы завернули в ковры и отдали нашим соседям азербайджанцам с той мыслью, что вернемся и продолжим жить в нашем доме. Два дня спустя нам кое как удалось бежать из города в Баку, а оттуда прямым рейсом отправились в Степанакерт, где и родился наш первенец», - отметил В. Агасян.
После переезда в Арцах семья Агасянов два месяца провела в доме дяди жены Владимира. И вот уже 30 лет они живут в однокомнатной квартире общежития, которое расположено рядом с Арцахским государственным университетом.
«В 1988 году мне было 26 лет, а моей жене – 23. Мой отец родом из села Арачадзор, а мать из села Члдран Мартакертского района. Я родился в Сумгаите, но вот уже 30 лет живу в Арцахе. За это время я понял одну простую истину, что сегодня, и до какого периода времени не знаю, жить бок-о-бок с азербайджанцами невозможно. Да, кроме погрома мы видели и много хорошего со стороны наших азербайджанских соседей и знакомых, но ту атмосферу, свидетелем которой я стал в те дни, невозможно описать. Это было массовое убийство и резня, направленное против армян безграничной ненавистью турка, которое продолжается вот уже 30 лет, и Бог знает, сколько еще будет продолжаться...», - сказал в заключении В. Агасян.