Պատմության շիտակ կողմը. ամերիկահայերը Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ ցույց են կազմակերպել
Սումգայիթի ջարդերի 30-րդ տարելիցին Վաշինգտոնի հայ համայնքը բողոքի ցույց է կազմակերպել ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ՝ կոչ անելով ճանաչել եւ վերջ դնել անմեղ քաղաքացիների սպանություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ամերիկայի ձայն»-ի տեղեկացմամբ՝ Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանը նշել է, որ ցուցարարներն իրենց խոսքն ուղղել են ոչ միայն Ադրբեջանին այլեւ՝ Միացյալ Նահանգներին:
«Մենք Ամերիկայի կառավարությանն ասում ենք՝ շիտակ կողմի վրա պետք է կանգնել»,-ասել է Արամ Համբարյանը:
Բողոքի հավաքված հայերը հիշատակել են Սումգայիթին հետեւած բազմաթիվ վայրագություններ՝ Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանից մինչեւ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում մահից հետո գլխատված Քյարամ Սլոյան:
«Սումգայիթը 30 տարի առաջ եղավ, բայց կարող ենք ասել, որ եթե Ալիեւը եւ իր բանակը առիթ ունենան, նորից այդպիսի սպանդ կիրականացնեն հայերի դեմ», - նշել է Արամ Համբարյանը:
Խորհրդային շրջանում պաշտոնական վարկածի համաձայն Սումգայիթում փետրվարի 27-29-ը զոհվել է 26 հայ, սակայն Սումգայիթում սպանված հայերի թիվը մի քանի հարյուրից ավելի է: Հատկանշական է նաեւ, որ խորհրդային ղեկավարությունն ամեն կերպ փորձում էր կոծկել սպանդի փաստը: Այսպես, փետրվարի 27-ի երեկոյան, երբ Սումգայիթում արդեն սպանում ու բռնաբարում էին Խորհրդային Միության խաղաղ հայազգի քաղաքացիներին, «Время» լրատվական ծրագիրը պատմում էր Իսրայելում եւ Պանամայում բախումների մասին՝ խուսափելով Սումգայիթի ջարդերի որեւէ հիշատակումից:
Ընտանիքով բողոքի եկած Հայկանուշ Կազանչյանը ցանկանում է Սումգայիթի ողբերգության մասին հայտնել ամբողջ աշխարհին: «Շատ կարեւոր է, որ աշխարհում իմանան, որ չի մոռացվում այսպիսի իրադարձությունը»,-ասել է նա:

Справедливая сторона истории: американские армяне провели митинг протеста перед азербайджанским посольством
К 30-летию армянских погромов и резни в Сумгаите армянская община США провела митинг протеста перед посольством Азербайджана в Вашингтоне, призывая признать и прекратить убийства мирного населения.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает «Голос Америки», руководитель вашингтонского офиса Ай Дата Арам Амбарян отметил, что демонстранты обращаются не только к Азербайджану, но и к США.
«Мы говорим американскому правительству – надо встать на сторону справедливости», -  сообщает А.Амбаряна.
Демонстранты напомнили о многих преступлениях, последовавших за Сумгаитом: зверском убийстве азербайджанским преступником спящего армянского офицера в Будапеште, отрезанной во время апрельской войны голове армянского солдата Кярама Слояна.
«После Сумгаита прошло 30 лет, но мы говорим, что будь у Алиева такая возможность – он организует еще одну резню армян», - отметил А. Амбарян.
По официальным советским данным в Сумгаите 27-29 февраля были убиты 26 армян, однако на самом деле их было несколько сот человек. Советская власть сделала все, чтобы правда не всплыла на поверхность. Так, вечером 27 февраля, когда в Сумгаите зверствовала толпа, убивая, насилуя  и грабя мирных армян, программа «Время» рассказывала о столкновениях между палестинцами и евреями, избегая даже упоминания о происходящих в своей стране зверствах.
Пришедшая на митинг всей семьей Айкануш Казанчян хочет рассказать о сумгаитской трагедии всему миру: «Очень важно,   чтобы все знали – такое не забывается».