Մատաղիսում շուտով կմեկնարկի դպրոցի և մանկապարտեզի նոր շենքերի շինարարությունը. համայնքի ղեկավար
Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս համայնքում ընթացիկ տարում մեկնարկելու են դպրոցական նոր մասնաշենքի, մանկապարտեզի նոր շենքի շինարարությունը, ինչպես նաև 27 բնակելի տների վերանորոգման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մատաղիսի համայնքի ղեկավար Զավեն Ավանեսյանն՝ ավելացնելով, որ դպրոցական նոր մասնաշենքն ունենալու է նաև նկուղային հարկ՝ նախատեսված ապաստարանի համար և սպորտդահլիճ:
«Ներկայումս դպրոցում սովորում է ավելի քան 100 աշակերտ: Շենքը կառուցվել էր 2007 թվականին, և քանի որ այն ժամանակ կրթությունը տասնամյա էր, դասասենյակների քանակը հարմարեցված էր այդ համակարգին: Բացի դրանից, առաջացել է նաև սպորտդահլիճի խնդիր: Նոր մասնաշենքում նախատեսվում է երկու դասասենյակների ավելացում»,- նշել է Զ. Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով մանկապարտեզին՝ համայնքի ղեկավարն ասել է, որ այստեղ է հաճախում 30 երեխա՝ չնայած որ շենքային պայմանները չեն համապատասխանում արդի պահանջներին: Երկու շենքերի նախագծերն արդեն պատրաստ են. շինարարական աշխատանքներն իրականացվելու են պետական միջոցներով:
Զ. Ավանեսյանի խոսքով՝ մանկապարտեզի հին շենքը հնարավոր է՝ ծառայի նաև ակումբի համար, քանի որ գյուղում այն բացակայում է: 27 բնակելի տների վերանորոգման աշխատանքները ևս կիրականացվեն պետական միջոցներով:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ բնակիչների կողմից կատարվել է 190 հա աշնանացան, պլանավորվում է իրականացնել 50 հա գարնանացան: Մատաղիսցիները զբաղվում են նաև բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ, սակայն հիմնականում իրենց տնամերձ հողամասերում:
Զ. Ավանեսյանի խոսքով՝ 2017 թվականին բարեկարգվել են գյուղամիջյան ճանապարհները, ինչպես նաև լուծվել է գյուղի փողոցների գիշերային լուսավորության հարցը:

Construction of new school and kindergarten to be launched in Artsakh region of Martakert
Construction of new school and kindergarten buildings as well as repair works of 27 residential houses will be launched this year in the Mataghis community of Martakert region.
STEPANAKERT, MARCH 2, ARTSAKHPRESS:Zaven Avanesyan, head of the Mataghis community, told Artsakhpress about the above-said. He added the new school building will also have a basement floor for shelter and a gym.
“Presently, over 100 pupils attend the school. The building was constructed in 2007. Back then there was a 10-year educational system; and the number of classrooms was adjusted to the system. Besides the school needs a gym,’’ head of the community added.
Speaking about the kindergarten, he said 30 children are enrolled in it, in spite of the fact that building conditions do not correspond to the contemporary requirements. The projects of the two buildings are ready. Construction works will be carried out by the financial means of the state.
In Zaven Avanesyan’s words, the old building of the kindergarten may serve as a club since the village doesn’t have one. Residential houses will be also built with the state’s financial means.
Head of the community informed that in 2017 inter-village roads were improved. The problem of night lighting of the village’s streets was solved.