Ցուկերբերգը եւ նրա կինը 30 մլն դոլար կհատկացնեն գրագիտության ցածր մակարդակի դեմ պայքարելու համար
Facebook ընկերության հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը եւ նրա կինը՝ Պրիսցիլա Չանը, 30 միլիոն դոլարի նվիրատվություն կկատարեն Հարվարդի համալսարանին եւ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտին այն նախաձեռնության համար, որը միտված Է ցածր դասարանների աշակերտների շրջանում գրագիտության ցածր մակարդակի դեմ պայքարին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մարտի 6-ին այս մասին հայտնել Է The Boston Globe թերթը: Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, կրթական նախաձեռնությունը, որը կոչվում Է Reach Every Reader («Հասիր յուրաքանչյուր ընթերցողին»), նախատեսված Է հինգ տարվա համար:
Դրա շրջանակներում համալսարանները պլանավորում են ստեղծել ցանցային մեխանիզմ, որը թույլ կտա որոշել այն ուսումնական հաստատությունները, որոնց սովորողներն առավել լուրջ դժվարություններ ունեն ընթերցանության ժամանակ, պարզել, թե ինչն Է դրանց պատճառը, եւ առաջարկել մեթոդներ, որոնք կարողանան կիրառել ուսուցիչներն ու ծնողները՝ երեխաների ընթերցման ունակությունները զարգացնելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Mark Zuckerberg and Priscilla Chan are giving $30 million to Harvard University and the Massachusetts Institute of Technology to tackle one of the most perplexing problems in education — low literacy rates among elementary school students — officials announced Tuesday.
Zuckerberg, Chan donate $30 million to literacy effort
STEPANAKERT, MARCH 7, ARTSAKHPRESS:A cornerstone of the five-year initiative, Reach Every Reader, will be the development of a Web-based screening tool, which could be used by districts nationwide, that aims to speed up the identification of kindergartners at high risk for reading difficulty. The screening tool will attempt to determine why students are struggling and will offer interventions that teachers and families can use to help children become stronger readers, The Boston Globe reported.
The initiative also hopes to shift the conversation about poor literacy away from third-grade reading scores toward younger students. Officials believe early intervention can have the most profound effect on turning students into proficient readers.