Ստեփանակերտում ընթանում են դպրոցականների սպարտակիադայի մրցումներ
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում մարտի 7-ից մեկնարկել է դպրոցականների սպարտակիադայի մրցումների հանրապետական փուլը:
Ստեփանակերտում  ընթանում  են  դպրոցականների սպարտակիադայի մրցումներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության աշխատակազմի սպորտի վարչության պետ Աշոտ Դանիելյանն ասել է, որ մրցումներին մասնակցում են Ստեփանակերտի, Մարտունու, Ասկերանի, Հադրութի, Շուշիի, Մարտակերտի, Շահումյանի, Քաշաթաղի հանրակրթական դպրոցների 8-12-րդ դասարանների շուրջ 80 աշակերտ:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ աղջիկների և տղաների միջև մրցումներն անց են կացվում վոլեյբոլ, բասկետբոլ, հանդբոլ, մինի ֆուտբոլ, թեթև աթլետիկա, սեղանի թենիս, հնգամարտ և հրաձգություն մարզաձևերից:
Ա. Դանիելյանի խոսքով՝ մրցումները նպատակ են հետապնդում՝ տարբեր մարզաձևերի նկատմամբ աշակերտների մոտ սեր առաջացնել:
Նա նաև նշել է, որ 2017 թվականի Հայաստանի հանրապետական սպարտակիադայի ընդհանուր միավորների քանակով Արցախի թիմը գրավել է առաջին տեղը:
Մարզական մրցումների հաղթողները կպարգևատրվեն մեդալներով, դիպլոմներով:
Հաղթող թիմը կմասնակցի   Երևանում կայանալիք Հայաստանի հանրապետական սպարտակիադային:
Սպարտակիադայի մասնակից Մարտակերտի թիմի անդամ Մերի Ավթանդիլյանը նշել է, որ ինքն առաջին անգամ է մասնակցում նման մրցումների:

В Степанакерте проводится школьная спартакиада учащихся
По инициативе Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах в Степанакерте 7 марта стартовал республиканский этап спартакиады среди школьников.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 марта, АРЦАХПРЕСС – В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» начальник Управления спорта Министерства образования, науки и спорта Ашот Даниелян сообщил, что в соревнованиях принимают участие около 80 учеников из 8-12 классов средних общеобразовательных школ Степанакерта, Мартуни, Аскерана, Гадрута, Шуши, Мартакерта, Шаумяна и Кашатага.
Наш собеседник заявил, что среди юношей и девушек пройдут соревнования по волейболу, баскетболу, гандболу, мини футболу, легкой атлетике, настольному теннису, пятиборью и стрельбе.
По словам А. Даниеляна, цель соревнований состоит в том, чтобы вызвать у учащихся интерес к разным видам спорта.
Он также отметил, что по общему количеству очков команда Арцаха в 2017 году заняла первое местно на республиканской спартакиаде Армении.
Победители соревнований удостоятся медалей и грамот. А команда-победитель примет участие в республиканской спартакиаде Армении, которая пройдет в Ереване.
Участница спартакиады из команды Мартакерта Мери Автандилян отметила, что впервые принимает участие в подобных соревнованиях. Она также сообщила, что спартакиада проходит довольно интересно: каждый хочет, чтобы его команда одержала победу.