Վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Արցախի Հանրապետությունը կդառնա ԱՊՀ ՄԽՎ լիիրավ անդամ. Շարմազանով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 13-ին, ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստում իր խոսքում նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ Շարմազանովն իր ողջունի խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«Ողջունում եմ ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստի մասնակիցներին:
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը յուրօրինակ հարթակ է, որն ավելի քան 25 տարի իրականացնում է ԱՊՀ անդամ երկրների խորհրդարանների համագործակցության ապահովմանն ուղղված աշխատանք՝ հանդիսանալով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման անմիջական հարթակ:
Խոսելով վերջին քառորդ դարում ԱՊՀ ՄԽՎ գործունեության նշանավոր իրադարձությունների մասին՝ առաջին հերթին կառանձնացնեի ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դերն ու ներդրումը 1994 թ. մայիսին Բիշքեկում ստորագրված արձանագրության նախապատրաստման եւ ամրապնդման գործում, որին հետեւեց եռակողմ անժամկետ հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումը Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ:
Հարգելի գործընկերներ, ցավոք, այսօր Ադրբեջանն անտեսում է հենց իր կողմից ստորագրված եռակողմ հրադադարի մասին պայմանագիրը: Դրա հստակ օրինակն է Ադրբեջանի 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ազատատենչ ժողովրդի դեմ, որը խլեց հարյուրավոր կյանքեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Հարգելի գործընկերներ, վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Արցախի Հանրապետությունը կդառնա ԱՊՀ ՄԽՎ լիիրավ անդամ՝ իր ներդրումն ունենալով կազմակերպության ամրապնդման եւ զարգացման գործում:
Ձեր հանձնախմբի օրակարգը հագեցած է հարցերով, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում օրենսդիրների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար:
Մաղթում եմ արդյունավետ քննարկումներ, բեղմնավոր շփումներ, հետաքրքիր բանավեճ եւ հաճելի ժամաակ աստվածաշնչյան մեր երկրում:

Vice Speaker Sharmazanov is confident sooner or later Artsakh will become CIS IPA’s full member
Eduard Sharmazanov – Vice Speaker of the Armenian Parliament, delivered welcoming remarks at the outgoing session of the CIS IPA Permanent Commission on Agrarian Policy, Natural Resources and Ecology on March 3.
STEPANAKERT, MARCH 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“I welcome the participants of the outgoing session of the CIS IPA Permanent Commission on Agrarian Policy, Natural Resources and Ecology.
The CIS Interparliamentary Assembly is a unique platform which for more than 25 years carries out an activity aimed at ensuring the cooperation of the parliaments of the CIS member states.
Speaking about the key events of the CIS IPA activity of the past quarter century I first of all would like to stress the role and contribution of the CIS IPA in the preparation and strengthening of the protocol signed in May, 1994 in Bishkek which was followed by the signing of the trilateral termless ceasefire agreement between Armenia, Nagorno Karabakh and Azerbaijan.
Dear colleagues, unfortunately today Azerbaijan ignores the trilateral ceasefire agreement signed by it. The vivid evidence of this is the 2016 April aggression by Azerbaijan against the people of Nagorno Karabakh (Artsakh) which claimed hundreds of lives, also among the civilians.
Dear colleagues, I am confident that sooner or later the Republic of Artsakh will become a full member of the CIA IPA having its contribution to the strengthening and development of the organization.
The agenda of your Commission is full of issues which are of great interest to lawmakers and civil society representatives.
I wish you effective discussions, productive contacts, an interesting debate and enjoying good time in our country”, Sharmazanov said.