Վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Արցախի Հանրապետությունը կդառնա ԱՊՀ ՄԽՎ լիիրավ անդամ. Շարմազանով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 13-ին, ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստում իր խոսքում նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ Շարմազանովն իր ողջունի խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«Ողջունում եմ ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստի մասնակիցներին:
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը յուրօրինակ հարթակ է, որն ավելի քան 25 տարի իրականացնում է ԱՊՀ անդամ երկրների խորհրդարանների համագործակցության ապահովմանն ուղղված աշխատանք՝ հանդիսանալով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման անմիջական հարթակ:
Խոսելով վերջին քառորդ դարում ԱՊՀ ՄԽՎ գործունեության նշանավոր իրադարձությունների մասին՝ առաջին հերթին կառանձնացնեի ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դերն ու ներդրումը 1994 թ. մայիսին Բիշքեկում ստորագրված արձանագրության նախապատրաստման եւ ամրապնդման գործում, որին հետեւեց եռակողմ անժամկետ հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումը Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ:
Հարգելի գործընկերներ, ցավոք, այսօր Ադրբեջանն անտեսում է հենց իր կողմից ստորագրված եռակողմ հրադադարի մասին պայմանագիրը: Դրա հստակ օրինակն է Ադրբեջանի 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ազատատենչ ժողովրդի դեմ, որը խլեց հարյուրավոր կյանքեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Հարգելի գործընկերներ, վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Արցախի Հանրապետությունը կդառնա ԱՊՀ ՄԽՎ լիիրավ անդամ՝ իր ներդրումն ունենալով կազմակերպության ամրապնդման եւ զարգացման գործում:
Ձեր հանձնախմբի օրակարգը հագեցած է հարցերով, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում օրենսդիրների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար:
Մաղթում եմ արդյունավետ քննարկումներ, բեղմնավոր շփումներ, հետաքրքիր բանավեճ եւ հաճելի ժամաակ աստվածաշնչյան մեր երկրում:

Эдуард Шармазанов уверен, что рано или поздно Арцах станет полноправным членом МПА СНГ
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов, в ходе состоявшегося 3 марта в парламенте Армении выездного заседания постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, экологии и природных запасов, выступил с приветствием.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС - “Приветствую участников выездного заседания постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, экологии и природных запасов. Межпарламентская ассамблея – своеобразная площадка, которая более 25 лет осуществляет работу, направленную на обеспечение сотрудничества парламентов стран-членов СНГ. Говоря о значимых событиях деятельности МПА СНГ за последние четверть века, в первую очередь, хочу выделить ее роль и вклад в подготовке протокола, подписанного в мае 1994 года в Бишкеке, которому последовало подписание трехстороннего бессрочного протокола о прекращении огня между Республикой Армения, Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджанской Республикой.
Уважаемые коллеги, к сожалению, сегодня Азербайджан игнорирует им же подписанный трехсторонний договор. Ярким примером тому является апрельская 2016 года агрессия против свободолюбивого народа Нагорного Карабаха (Арцаха), которая лишила жизни сотни людей, в том числе, среди гражданского населения.
Уважаемые коллеги, уверен, что рано или поздно Республика Арцах станет полноправным членов МПА СНГ, внеся свой вклад в дело укрепления и развития организации.
Повестка дня вашей комиссии насыщена вопросами, которые представляют большой интерес для представителей законодательных органов и гражданского общества.
Желаю продуктивных обсуждений, плодотворных встреч, интересных обсуждений и приятного времяпрепровождения на нашей библейской земле”, - сказал Шармазанов.