«Ֆրանսիայում Արցախի օրերը» շարունակվում են Դեսին Շարպիո քաղաքում
Մարտի 12-ին Ֆրանսիայի Ռոն Ալպ-Օվերն շրջանի Դեսին Շարպիո քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ հանդիսավոր բացման արարողությանը ներկա էին Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Դեսին Շարպիոյի քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Դանիել Կազարյանը,  Լիոնում Հայաստանի փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանը, քաղաքային խորհրդի անդամներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպություների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ։
Միջոցառումները սկսվել են Ֆրասիացի լուսանկարիչ Իվան Թրավերի «Արցախ. մի երկրի ոգին» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսի ներկայացմամբ:
«Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» ծրագրում ընդգրկված են նաև նկարիչ Սիլվեն Սավոյայի «Ճանապարհորդություն դեպի Արցախ» ջրանկարների շարքը, Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները Տոբոգան թատերասրահում:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում է նաև Դեսինի-Շարպիոյի Հայ մշակույթի տան կողմից մարտի 19-ին կազմակերպել ֆրանսահայ մաթեմատիկոս, պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանի դասախոսությունը՝ «Բացահայտել Արցախը» խորագրով։
2017 թ. սեպտեմբերի 25-ին բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել Արցախի Հանրապետության Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև:

«Дни Арцаха во Франции» продолжаются в городе Десин-Шарпио
12 марта во французском городе Десин-Шарпио региона Овернь-Рона-Альпы стартовали мероприятия в рамках фестиваля «Дни Арцаха во Франции».
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает Управление информации и по связям с общественностью МИД Республики Арцах, на торжественной церемонии открытия присутствовали Постоянный представитель Арцаха во Франции Ованнес Геворкян, мэр города Десин-Шарпио Лоранс Фотран, председатель Круга дружбы Франция-Арцах Франсуа Рошблуан, депутат Национального Собрания Франции Даниел Казарян, вице-консул Армении в Лионе Гаянэ Манукян, члены городского совета, представители органов местного самоуправления, общественных организаций и журналисты.
Мероприятия начались с выставки фотографий французского фотографа Ивана Травера «Арцах: душа одной страны».
В программу «Дней Арцаха во Франции» в городе Десин-Шарпио включены также экспозиция акварельных картин художника Сильвена Савойи «Путешествие в Арцах», показы документального фильма режиссера Арно Хаяджаняна «Мы - наши горы» и анимационного фильма Гюле Кешишяна «Арцах за 180 секунд» в кинотеатре «Тобогган».
19 марта в рамках фестиваля Домом армянской культуры Десин-Шарпио предусматривается лекция французского математика и историка армянского происхождения Клода Мутафяна на тему «Открыть Арцах».
25 сентября 2017 г. была подписана Декларация о дружбе между городами Чартар Республики Арцах и Десин-Шарпио Франции.