«Ֆրանսիայում Արցախի օրերը» շարունակվում են Դեսին Շարպիո քաղաքում
Մարտի 12-ին Ֆրանսիայի Ռոն Ալպ-Օվերն շրջանի Դեսին Շարպիո քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ հանդիսավոր բացման արարողությանը ներկա էին Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Դեսին Շարպիոյի քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Դանիել Կազարյանը,  Լիոնում Հայաստանի փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանը, քաղաքային խորհրդի անդամներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպություների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ։
Միջոցառումները սկսվել են Ֆրասիացի լուսանկարիչ Իվան Թրավերի «Արցախ. մի երկրի ոգին» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսի ներկայացմամբ:
«Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» ծրագրում ընդգրկված են նաև նկարիչ Սիլվեն Սավոյայի «Ճանապարհորդություն դեպի Արցախ» ջրանկարների շարքը, Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները Տոբոգան թատերասրահում:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում է նաև Դեսինի-Շարպիոյի Հայ մշակույթի տան կողմից մարտի 19-ին կազմակերպել ֆրանսահայ մաթեմատիկոս, պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանի դասախոսությունը՝ «Բացահայտել Արցախը» խորագրով։
2017 թ. սեպտեմբերի 25-ին բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել Արցախի Հանրապետության Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև:

‘Days of Artsakh in France’ Underway in Decines-Charpieu City
On March 12, events in the frameworks of the ‘Days of Artsakh in France’ Festival started in Decines-Charpieu city, Auvergne-Rhône-Alpes region, France, press service of the Artsakh Foreign Ministry informed Artsakhpress.
STEPANAKERT, MARCH 15, ARTSAKHPRESS:Permanent Representative of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan, Mayor of Decines-Charpieu Laurence Fautra, Chairman of the France-Artsakh Friendship Circle Francois Rochebloine, Member of the National Assembly of France Daniel Kazaryan, Vice-Consul of the Republic of Armenia in Lyon Gayane Manukyan, members of the City Council, representatives of the local self-governing bodies and NGOs, as well as journalists were present at the opening ceremony.
The events started with the presentation of French photographer Yvan Travert's  photo exhibition titled ‘Artsakh: the Spirit of the Land’.
The program of the ‘Days of Artsakh in France’ also includes the exposition of ‘Pilgrimage to Artsakh’ watercolor pictures by artist Silvan Savoia, as well as the screening of the documentary ‘We are Our Mountains’ by film director Arnaud Khayadjanian and the animated film ‘Artsakh in 180 Seconds’ by Hulé Kéchichian in the Le Toboggan Cinema hall.
In the frameworks of the Festival, the Armenian Culture House of Decines-Charpieu plans to organize on March 19 a lecture by French-Armenian mathematician and historian Claude Mutafian, titled ‘Discover Artsakh’.
On September 25, 2017, a Friendship Declaration was signed between Chartar town of the Republic of Artsakh and Decines-Charpieu city of France.