Պուտինը ձայների ռեկորդային թվով հաղթել է ՌԴ նախագահի ընտրություններում՝ 76,67 տոկոս
Ռուսաստանի Դաշնության գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 18-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքների նախնական հաշվարկով հավաքել է քվեարկողների ձայների 76,67 տոկոսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տվյալներ է հրապարակել ՌԴ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:
Ներկայում հաշվարկվել են 99,75 տոկոս ձայները:
ՌԴ նախագահ Պուտինն իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում հավաքել է առավելագույն ձայները. նրա օգտին քվեարկել է 54,4 մլն քաղաքացի, ինչը 5,1 միլիոնով ավելի է, քան 2004 թվականին: Բացի այդ, նրա օգտին քվեարկողների թիվն ավելին է, քան մյուս բոլոր թեկնածուներինը միասին վերցրած:
Պուտինն արդեն շնորհավորել է իր աջակիցներին ու կողմնակիցներին հաղթանակի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ իր թիմը կարողացել է արժանի արդյունք գրանցել:
«Շատ կարևոր է անել այնպես, որ մարդիկ ձեզ հավատան, զգան անկեղծություն, հասկանան, որ այն ինչ ասում եք, ասում եք ի սրտե: Եվ դա ձեզ հաջողվեց»,- ասել է նա նախընտրական շտաբում ելույթի ժամանակ:
Ընտրությունների արդյունքում 11,79 տոկոս ձայներով երկրորդ տեղում է Ռուսաստանի Դաշնության կոմունիստական կուսակցության թեկնածու Պավել Գրուդինինը, իսկ 5,66 տոկոսով երրորդ տեղում՝ Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին: Նրան հաջորդում է հաղորդավարուհի Քսենիա Սոբչակը՝ 1,67 տոկոս:

ЦИК: после обработки 99% протоколов Путин набирает 76,67%
Действующий глава государства Владимир Путин набирает 76,67% голосов на выборах президента после обработки 99,75% бюллетеней.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС - Об этом следует из данных ЦИК.
Путин заручился рекордной в своей карьере политической поддержкой избирателей — за него отдали свои голоса 54,4 миллиона граждан, что на 5,1 миллиона больше, чем в 2004 году. Об этом передает РИА «Новости».
Кроме того, за него проголосовало больше, чем за всех остальных кандидатов вместе взятых и тех, кто не пришел на выборы.
Глава государства поздравил сторонников с победой на выборах и добавил, что его команда смогла показать достойный результат.
"Очень важно сделать так, чтобы люди вам поверили, чтобы люди чувствовали искренность, что все, что вы говорите, идет от души, искренне. И вам это удалось", — сказал он на встрече в предвыборном штабе.
Путина уже поздравили некоторые мировые лидеры, включая председателя КНР Си Цзиньпина, президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, кубинского лидера Рауля Кастро и президента Сербии Александра Вучича.
Второе место занимает кандидат от КПРФ Павел Грудинин с 11,79 процента, на третьем месте — лидер ЛДПР Владимир Жириновский с 5,66 процента.
Далее идет телеведущая Ксения Собчак с 1,67 процента голосов, у лидера партии "Яблоко" Григория Явлинского 1,04 процента, Борис Титов получил 0,75 процента голосов, у Максима Сурайкина 0,68 процента, а за Сергея Бабурина отдали свои голоса 0,65 процента избирателей.