«Թուֆենկյան» հիմնադրամը Վանում արքայանարնջի այգի է հիմնել
«Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ օրերս Քաշաթաղի շրջանի Վան համայնքի հողատարածքում տնկվել է 2370 արքայանարնջի ծառ:
«Թուֆենկյան»  հիմնադրամը Վանում արքայանարնջի այգի է հիմնել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի օգնական Մեդինա Հովհաննիսյանն՝ ավելացնելով, որ այգին հիմնվել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ամերիկահայ Վիկտոր Զարուգյանի հովանավորությամբ:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի հիմնական նպատակն է այգեգործության զարգացումն Արցախում և աշխատատեղերի ստեղծումը շրջաններում:
«Հիմնադրամը վարձակալել է Վան համայնքի հողատարածքը: Ծառերը տնկել են գյուղի բնակիչները, ովքեր վարձատրվել են իրենց կատարած աշխատանքի դիմաց: Հիմնված բոլոր այգիներում աշխատում են տվյալ գյուղերի բնակիչները»,- նշել է Մ. Հովհաննիսյանը՝ կարևորելով, որ ծրագիրը շարունակական բնույթ է կրելու, քանի որ սա «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի Արցախում հիմնած  3-րդ այգին է:
Նրա խոսքով՝ հիմնադրամը հիմնել է 5 հա նռան այգի Հադրութի շրջանի Առաջամուղ գյուղում , 7 հա՝ այգի Քաշաթաղի շրջանի Երիցվանք համայնքում: Իրացված բերքից ստացված շահույթը կուղղվի հետագա բարեգործական ծրագրերի իրականացմանը:

Фонд «Туфенкян» основал хурмовый сад в селе Ван
По инициативе благотворительного фонда «Туфенкян» на территории села Ван Кашатагского района было посажено 2370 деревьев хурмы.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС – Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщила помощник исполнительного директора благотворительного фонда «Туфенкян» Медина Ованнисян, добавив, что спонсором создания сада является член Попечительского совета фонда «Туфенкян», американский армянин Виктор Заругян.
По ее словам, основная цель программы – развитие садоводства в Арцахе и создание рабочих мест в регионах.
«Фонд арендовал землю в селе Ван. Деревья были посажены жителями села, проделанная работа которых была оплачена», - отметила М. Ованнисян, подчеркнув, что программа будет носить непрерывный характер, поскольку это третий сад, основанный благотворительным фондом «Туфенкян» в Арцахе.
По ее словам, фондом был основан гранатовый сад площадью 5 га в селе Арачамуд Гадрутского района и сад площадью 7 га в селе Ерицванк Кашатагского района. Прибыль от полученного урожая будет направленна на реализацию дальнейших благотворительных проектов.