Լապշինը մտադիր է այցելել Հայաստան
Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, ով Արցախ այցելելու համար Ադրբեջանում բանտարկվել էր, ազատ արձակվելուց հետո կրկին մտադիր է այցելել Հայաստան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է հենց Լապշինը՝ տեղեկացնելով, որ Երևանում մասնակցելու է ապրիլի 20-22-ն անցկացվող Tour Expo 2018 միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին:
Նա կատակել է, որ Հայաստանում ներկայացնելու է Ադրբեջանում ունեցած իր «փորձառությունը»: «Ես զբոսաշրջային ցուցահանդեսի մասնակցելու նպատակով մեկնում եմ Երևան: Ներկայացնելու եմ իմ հեղինակային ծրագիրը՝ «Լապշինի հետքերով՝ Բաքվում»: Ծրագիրը կներառի թռիչք Մեհրիբան Ալիևիայի (խմբ.- Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ) անձնական ինքնաթիռով, հանգիստ Քյուրդախանի բանտում՝ all inclusive, և Բաքվի ծանր հանցագործությունները քննող դատարան: Տուրի արժողությունը՝ պայմանագրային… կատակ է:
Իրականում ցուցահանդեսին պատմելու եմ ճանապարհորդությունների մասին, հետաքրքիր է լինելու, այցելեք»,- գրել է Լապշինը:

Alexander Lapshin plans to visit Armenia
Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin, who was imprisoned in Azerbaijan for visiting Artsakh, intends to travel to Armenia.
STEPANAKERT, MARCH 23, ARTSAKHPRESS:Lapshin said on Facebook that he will participate in the upcoming Tour Expo 2018 tourism exhibition in Yerevan, due in April 20-22.
He jokingly said he will present his “experience” in Azerbaijan in Yerevan.
“I am departing to Yerevan with the goal to participate in a tourism exhibition. I will present my project – “With Lapshin’s tracks in Baku”. The project will include a flight on Mehriban Aliyeva’s private jet, leisure in the Kyurdakhan jail – all inclusive, and the Baku court for serious offenses. Prices are negotiable….I am joking.
I am actually going to speak about my travels at the expo, it is going to be interesting, visit it”, Lapshin said.
Lapshin was arrested in 2016 by Belarus police after being declared internationally wanted by Azerbaijan. The blogger was blacklisted by Azerbaijan for visiting Artsakh.
Lapshin was extradited to Baku in early 2017, a move that sparked outrage among human rights activists and others.
He was sentenced to three years in jail by Baku, but was pardoned by President Ilham Aliyev on September 11, 2017.