Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի հետ
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 30-ին հանդիպեց Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Փանոս Կամենոսին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  մարտի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, որ երկու երկրները կապված են հազարամյակների խորքից եկող բազմաթիվ պատմական և մշակութային կապերով, և Հայաստանը կարևորում է դարավոր բարեկամ Հունաստանի հետ հարաբերությունների առավել խորացումն ու ընդլայնումը։
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարը ընդգծեց, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հայ-հունական միջպետական փոխհարաբերությունները, հավելելով, որ Հունաստանում ամենանջերմ զգացումներն ունեն Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ ու ցանկանում են հնարավորինս զարգացնել համակողմանի փոխգործակցությունը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն հայտնեց պաշտպանական ոլորտում հայ-հունական ընդլայնվող համագործակցության կապակցությամբ։
Նախարարներն անդրադարձան Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանը, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության առավել սերտացմանը։
Հանդիպման օրակարգում էր հայ-հունական հարուստ իրավապայմանգրային դաշտի առավել ընդլայնումը։
Նախարար Նալբանդյանը Փանոս Կամենոսին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների շուրջ։
Հունաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց իր երկրի մոտեցումները մերձավորարևելյան իրադարձությունների և բալկանյան զարգացումների շուրջ։

Armenian foreign minister Edward Nalbandian on March 30 met with national defense minister of Greece Panos Kammenos in Yerevan, the foreign ministry said.
Armenian FM holds meeting with Greece’s national defense minister
STEPANAKERT, MARCH 30, ARTSAKHPRESS:Welcoming the guest in Armenia, minister Nalbandian said the two countries are linked with numerous historical and cultural ties, and Armenia attaches importance to further deepening and expansion of relations with centuries-old friend Greece.
The Greek national defense minister said his country highly values the Armenian-Greek inter-state relations based on mutual trust, adding that Greece has the warmest feelings towards Armenia and its people and wants to further develop the comprehensive mutual partnership.
The Armenian FM expressed satisfaction over the Armenian-Greek expanding partnership in the field of defense.
At the meeting the ministers also touched upon the Armenia-EU mutual partnership, as well as the further intensification of cooperation at multilateral platforms.
Minister Nalbandian introduced the Greek defense minister on the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at settling the Nagorno Karabakh conflict.
During the meeting the officials also exchanged views on a number of international and regional issues and their solutions.
The Greek minister presented his country’s approaches on the Middle-East events and the Baltic developments.