Հարութ Շիթիլյանը կդառնա «Ավրորայի» հաջորդ գործադիր տնօրենը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտնում են, որ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հաջորդ գործադիր տնօրենն է լինելու կանադահայ Հարութ Շիթիլյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պաշտոնավարման շրջանը նա կսկսի հուլիսի 1-ից՝ փոխարինելով Արման Ջիլավյանին, որը զբաղեցրել է այդ պաշտոնը այս բացառիկ նախաձեռնության սկզբնավորման օրից, հաղորդում են «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից:
««Ավրորան» ծնունդ է առել Հայաստանում, բայց այժմ վերածվել է համաշխարհային նախագծի։ Մեկնարկից ի վեր մարդասիրական այս նախաձեռնության դռները բաց են եղել բոլոր նրանց առջեւ, որոնք ունեն գլոբալ մտածողություն։ Հավատարիմ այդ ոգուն՝ մենք ողջունում ենք նաեւ Հարութ Շիթիլյանին իր նոր պաշտոնում։ Նա գալիս է միանալու գործին այնպիսի մի ժամանակահատվածում, երբ «Ավրորան» կրկին աճում է՝ իրականացնելով մի շարք կրթական եւ զարգացման ծրագրեր՝ մեկտեղելով այն իր հիմնական՝ մարդասիրական ուղղության հետ», – ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, որն իր կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ միասին Հայաստանում եւ աշխարհում իրականացնում է բարեգործական, կրթական եւ զարգացման բազմաթիվ ծրագրեր:
«Ողջունելով «Ավրորայի» հաջորդ գործադիր տնօրենին՝ արժե հիշել եւ հիշեցնել, որ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պարզապես հերթական մի ներկայություն չէ հայկական աշխարհում կամ մարդասիրական ոլորտում, այլ ինքնին նոր բնույթի ձեռնարկում, հասարակական կազմակերպություն՝ ստեղծված նոր ոգով եւ նոր տեսլականով։ «Ավրորան» հիմնադրվել է երեք տարի առաջ՝ դառնալով մեր ամենահավակնոտ նպատակների արտահայտությունը, քանի որ մենք ցանկանում էինք ոչ միայն երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մեկ դար առաջ փրկության ձեռք են մեկնել հայ ժողովրդին, այլեւ անել դա՝ աջակցելով նրանց, ովքեր այսօր իրենց կյանքը նվիրում են վտանգի մեջ հայտնված մարդկանց փրկությանը», – մեկնաբանել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը ասել է. ««Ավրորա» նախաձեռնությունը մեզնից պահանջում է կարողանալ գործել առավելագույն ազդեցությամբ, որպեսզի հնարավոր լինի արձագանքել մերօրյա հրատապ հիմնախնդիրների մի մասին։ Արմատավորված լինելով ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի պատմական փորձառության մեջ՝ «Ավրորան» մարմնավորում է բազմաթիվ տասնամյակներ առաջ մեզ օգնության ձեռք մեկնածներին հիշելու եւ երախտագիտություն հայտնելու գաղափարը»։
37-ամյա Հարութ Շիթիլյանը, որը եղել է Մոնրեալի քաղաքապետարանի գործադիր կոմիտեի փոխնախագահը եւ Քաղաքային խորհրդի նախագահը, մասնագիտությամբ ճարտարագետ է. ««Ավրորան» ինձ համար անչափ գրավիչ է՝ իր համակարգված պլանավորմամբ եւ ստեղծագործ բնույթով։ Կառավարման ոլորտում աշխատելիս գրեթե բոլոր քայլերում ես կիրառել եմ այդ նույն մոտեցումը։ Ես տպավորված եմ նաեւ այսքան կարճ ժամանակահատվածում «Ավրորայի» ունեցած նվաճումներով»,– ասել է Շիթիլյանը։ «Անչափ ոգեւորված եմ եւ այս առիթը համարում եմ ե՛ւ ինձ, ե՛ւ համահիմնադիրների համար հրաշալի հնարավորություն՝ միասնաբար լծվելու գործի եւ «Ավրորայի» առաքելությունը հասցնելու հաջորդ մակարդակին՝ դարձնելով այն կայուն ու հաջողակ եւ որպես առաջնահերթություն պահելով երախտագիտության արտահայտման եւ օգնության կարիք ունեցող մարդկանց աղետալի դրությանն արձագանքելը»։
Շիթիլյանը տիրապետում է հինգ լեզվի՝ հայերենի, ֆրանսերենի, անգլերենի, արաբերենի եւ իսպաներենի։ Կանադայում ձեռք բերած աշխատանքային փորձից բացի նա աշխատել է նաեւ Լատինական Ամերիկայում, Չինաստանում, Սկանդինավիայում, Արեւմտյան Եվրոպայում եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
««Ավրորան» ղեկավարելը միաժամանակ ե՛ւ պատիվ է, ե՛ւ հսկայական պատասխանատվություն»,– ասել է Արման Ջիլավյանը, որը զբաղեցնում է այդ պաշտոնը 2015 թվականից։ «Ես մեծ ոգեւորությամբ եմ սպասում Հարութի հետ աշխատելուն, որպեսզի մենք երաշխավորենք, որ «Ավրորայի» առաքելությունը աշխարհով մեկ շարունակի համախմբել բոլոր այն մարդկանց, որոնք նվիրված են համընդհանուր մարդկայնության ոգուն եւ աշխարհին ինչ-որ բան վերադարձնելու գաղափարին։ Սա «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» մեր նշանաբանն է, որը միշտ շարունակական է լինելու։ Ես ներգրավված եմ մնալու RVVZ եւ IDeA հիմնադրամներում՝ նպաստելով դրանց գործունեությանը: Բոլորին, ովքեր նվիրված են այս նույն գաղափարներին, հրավիրում ենք միանալու «Ավրորայի» գործունեությանը»:

The Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative have announced that Harout Chitilian, a citizen of Canada, will come on board on July 1, as Aurora’s next CEO, succeeding Arman Jilavian, who has held the position since the inception of the unique global undertaking, IDeA Foundation said.
Harout Chitilian to become Aurora’s next CEO
STEPANAKERT, APRIL 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“Aurora was born of Armenia but is now a global project. Since its inception, Aurora has welcomed those who think globally to join this ambitious endeavor and, in that spirit, we welcome Harout Chitilian to this position. He comes at a time when Aurora will be growing again, executing a number of educational and outreach programs, in addition to the primary humanitarian direction,” added Ruben Vardanyan, Co-Founder of Aurora, who with his wife Veronika Zonabendcarries out a number of charitable, educational and development projects in Armenia and around the world.
“As we welcome Aurora’s next CEO, it is worth remembering and reminding that the Aurora Humanitarian Initiative is not just a new presence in the Armenian world and within the humanitarian community, but it is a new kind of enterprise, an NGO created with a new spirit and a new vision. Aurora was established three years ago, as the outcome of our very ambitious goals – to express gratitude to the memory of those who helped save Armenians a century ago, and to do so by aiding those who are committed to saving those in danger today,” explained Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora, continued. “The Aurora Initiative requires from us the ability to envision expansively and act for maximal impact to address some of today’s critical global needs. With roots planted in Armenians’ historic experience of Genocide, Aurora is about remembering and giving back in gratitude to those who came to our aid many decades ago.”
Chitilian, 37, who previously held the position of vice president of the executive committee and chairman of City Council of Montreal, is an engineer by training and that comes through as he speaks about Aurora. “Not only is Aurora innovative and ambitious, but I am drawn to it because it is very systematically planned and creatively developed.When I was in government, that was the approach I used in almost every action. I am very impressed by what Aurora has accomplished in such a short time,” he said.
“I am excited by the prospect and view this as an amazing opportunity for both the Co-Founders and myself to collaborate and bring the Aurora mission to another level – to make it sustainable, successful, and on the forefront of expressing gratitude and addressing the critical situation of today’s people in need.”
Chitilian speaks five languages-Armenian, French, English, Arabic and Spanish. In addition to his experience in Canada, he has worked in Latin America, China, Scandinavia, Western Europe and the United States.
“Heading Aurora is both a privilege and an immense responsibility,” said Arman Jilavian who has held the position since 2015. “I look forward to working with Harout to ensure that Aurora’s mission around the world continues to resonate with all those who are dedicated to doing our part by embracing our common humanity and giving back. This is our Gratitude in Action, and it’s an ongoing commitment. I will remain engaged with the work of RVVZ and IDeA Foundations and contribute in any way I can. We invite all those who share this commitment to join in Aurora’s work.”