Գերմանացի մեր գործընկերների հետ փորձում ենք քաղաքական օրակարգ ձևավորել. Գագիկ Պետրոսյան
Գերմանիայի Դաշնային հանրապետության Բունդեսթագում 92 մանդատ ունեցող «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության հետ մեր հարաբերությունները սկսել են զարգանալ 2015թ.-ից, երբ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության հրավերով մեր երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին այդ կուսակցությունից դիտորդական պատվիրակություն ժամանեց Արցախ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է աշխատանքային այցով օրերս Գերմանիայի Դաշնային և Լեհաստանի հանրապետություններ այցելած ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Պետրոսյանը:
Խորհրդարանական ամենամեծ՝ «Հայրենիք» խմբակցության ներկայացուցիչն, անդրադառնալով իր եվրոպական այցելություններին, մասնավորապես նշել է, որ շատ կառուցողական հանդիպմներ են կայացել: «Մարտի 29-ին Խորհրդարանի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի և ԳԴՀ-ում Արցախի ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանի հետ Բեռլինում այցելել ենք Բունդեսթագ, որտեղ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության կողմից Բունդեսթագի պատգամավոր ընտրված Շտեֆեն Կորտեի կողմից արժանացել ենք պաշտոնական ընդունելության: Հատկանշական է, որ հանդիպմանը մասնակցելու համար Բրանդենբուրգ երկրամասից ժամանել էին նաև երկրամասային օրենսդիր մարմնի պատգամավորներ Անդրեաս Կալբիցը և Անդրեաս Գալաուն: Նշված երեք պատգամավորներն էլ 2015թ.-ին այցելել էին Արցախ, որից հետո բարեկամական շփումները շարունակվել են: Մասնավորապես՝ Անդրեաս Կալբիցի հրավերով մեր կուսակցության ներկայացուցիչը 2016թ.-ին Բադեն-Վյուրտենբերգ երկրամասում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն է իրականացրել:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ մենք շատ կարևոր և կառուցողական զրույց ենք ունեցել: Քննարկել ենք միջկուսակցական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Հատկապես ընդգծվել է երկկողմ քաղաքական օրակարգ ձևավորելու անհրաժեշտությունը: Մեզ համար շատ կարևոր էր 2017թ.-ին մեր գործընկերների Բունդեսթագում հայտնվելու փաստը և, հակառակ պնդումներին, որպես ընդդիմություն՝ նրանց ծայրահեղական չլինելը: Իրենց չափավոր աջակողմյան լինելու մասին նրանք վերահաստատեցին նաև մեզ հետ հանդիպմանը»,- ասաց Գ. Պետրոսյանը և մանրամասնեց, որ բացի պաշտոնական շփումներից գերմանացի գործընկերները իրենց պատվին ընթրիք են կազմակերպել, փոխանակվել հուշանվերներով:
Գերմանացի գործընկերների հետ հանդիպումները, սակայն այսքանով չեն սահմանափակվել: Նոյենկիրխենի իր բնակարանում մարտի 31-ին արցախցի խորհրդարանականներին ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունից Բունդեսթագի պատգամավոր ընտրված Վալդեմար Հերդթը: «Սեփական օջախում օտարերկրյա պատվիրակությանը հյուրընկալելը ինչպես մեզ մոտ, այնպես էլ Գերմանիայում մեծ հարգանքի նշան է: Պարոն Հերդթը վստահեցրեց, որ մենք կարող ենք համատեղ աշխատել, ինչը հեռանկարում անպայման հաշվի ենք առնելու»,- նշեց պատգամավորը:
Գ. Պետրոսյանի տեղեկացմամբ՝ հետաքրքիր հանդիպում են ունեցել նաև Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանի հետ, որի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի, տարածաշրջանային մարտահրավերների, Արցախի տնտեսության և մշակութային ծրագրերի վերաբերյալ:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ գերմանական ուղևորության վերջին կանգառը հայկական էր: Մասնավորապես՝ Քյոլն քաղաքում նրանք հանդիպել են հայ համայնքի հետ և մասնակցել նրանց կողմից կազմակերպված Սուրբ Զատիկի միջոցառմանը, որտեղ ներկա էր նաև ՀՀ  սփյուռքի  նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Խոսելով Լեհաստանում ունեցած աշխատանքային օրակարգի մասին՝ ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ նախ հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանին: «Պարոն դեսպանի հետ շատ կարևոր հանդիպում եղավ: Մենք քննարկեցինք Լեհաստանի և Արցախի միջև շփումները զարգացնելու, հատկապես գյուղատնտեսական ոլորտում հարաբերություններն ակտիվացնելու վերաբերյալ հարցեր: Թերևս, նշված հարցերի առաջնահերթություններով պայմնավորված, Լեհաստանում հաջորդ հանդիպումներս եղան գյուղոլորտում հայտնի մի շարք ֆերմերների և, հատկապես, Մազովեցի վոևոդության բարձրաստիճան մի շարք ղեկավարների հետ, որոնց հետ կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համագործակցության հարցերի շուրջ»,- ասել է Գ. Պետրոսյանը և ավելացրել, որ նշված երկրների հետ փոխգործակցության զարգացումը բխում է Արցախի շահերից և «Ազատ հայրենիք»-ը կուսակցական մակարդակում շարունակելու է ջանքեր գործադրել բոլոր պայմանավորվածությունները գործնական շփումների վերածելու համար:

MP: We try to form political agenda with our German colleagues
Our relations with the “Alternative for Germany” party, which has 94 mandates in the German Bundestag, have started to develop since 2015. At that time the “Free Motherland” party of Artsakh invited an observation delegation from the aforementioned German party to the parliamentary elections held in Artsakh.
STEPANAKERT, APRIL 10, ARTSAKHPRESS:MP Gagik Petrosyan, who has recently been in Germany and Poland, told Artsakhpress about the aforesaid.
Reflecting on his visits, the representative of the largest parliamentary “Motherland” faction of Artsakh said that constructive meetings have been held. “On March 29 along with the Deputy Head of the National Assembly, Vahram Balayan,  and the permanent representative of Artsakh in Germany, Harutyun Grigoryan, we visited Bundestag in Berlin, where we have been received by Bundestag deputy Steffen Kotré. Deputies of the Bundestag of the Land Brandenburg Andreas Kalbitz and Andreas Galau also arrived to participate in the meeting. These three deputies visited Artsakh in 2015. Friendly relations continued after that. In particular, at the invitation of Andreas Kalbitz, a representative of our party carried out election observation mission in Baden-Württemberg.
“Taking all these into consideration we had very important and constructive talk. We discussed issues of inter-party interest. Especially the necessity of forming a bilateral political agenda was emphasized,’’ Gagik Petrosyan said.
On March 31 a delegation led by Vahram Balayan met with the deputy of the Bundestag Waldemar Herdt in the city of Neunkirchen.
As MP Gagik Petrosyan informs, they also had a meeting with the Armenian Ambassador to Germany, Ashot Smbatyan. During the meeting they exchanged thoughts on the Karabakh issue, regional challenges as well as on Artsakh’s economic and cultural programs.
In the city of Köln they met with the Armenian community and participated in the Holy Easter event. Delegation led by Armenian Diaspora Minister, Hranush Dadayan, was also present at the event.
Speaking about the working agenda he had in Poland, the MP said that first he met with the Ambassador of Armenia to Poland, Edgar Ghazaryan. “We had a very important meeting with Mr Ambassador. We discussed issues related to developing contacts between Artsakh and Poland, in particular, in the agricultural sphere. Conditioned by the priorities of the mentioned issues, my further meetings in Poland were with a number of farmers famous in the agricultural sphere. Concrete arrangements were achieved concerning the cooperation issues,’’Gagik Petrosyan said. He added that development of cooperation with the mentioned countries stems from the interests of Artsakh and that the “Free Motherland” party will continue to exert efforts to turn arrangements into business contacts.