Գերմանացի մեր գործընկերների հետ փորձում ենք քաղաքական օրակարգ ձևավորել. Գագիկ Պետրոսյան
Գերմանիայի Դաշնային հանրապետության Բունդեսթագում 92 մանդատ ունեցող «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության հետ մեր հարաբերությունները սկսել են զարգանալ 2015թ.-ից, երբ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության հրավերով մեր երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին այդ կուսակցությունից դիտորդական պատվիրակություն ժամանեց Արցախ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է աշխատանքային այցով օրերս Գերմանիայի Դաշնային և Լեհաստանի հանրապետություններ այցելած ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Պետրոսյանը:
Խորհրդարանական ամենամեծ՝ «Հայրենիք» խմբակցության ներկայացուցիչն, անդրադառնալով իր եվրոպական այցելություններին, մասնավորապես նշել է, որ շատ կառուցողական հանդիպմներ են կայացել: «Մարտի 29-ին Խորհրդարանի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի և ԳԴՀ-ում Արցախի ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանի հետ Բեռլինում այցելել ենք Բունդեսթագ, որտեղ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության կողմից Բունդեսթագի պատգամավոր ընտրված Շտեֆեն Կորտեի կողմից արժանացել ենք պաշտոնական ընդունելության: Հատկանշական է, որ հանդիպմանը մասնակցելու համար Բրանդենբուրգ երկրամասից ժամանել էին նաև երկրամասային օրենսդիր մարմնի պատգամավորներ Անդրեաս Կալբիցը և Անդրեաս Գալաուն: Նշված երեք պատգամավորներն էլ 2015թ.-ին այցելել էին Արցախ, որից հետո բարեկամական շփումները շարունակվել են: Մասնավորապես՝ Անդրեաս Կալբիցի հրավերով մեր կուսակցության ներկայացուցիչը 2016թ.-ին Բադեն-Վյուրտենբերգ երկրամասում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն է իրականացրել:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ մենք շատ կարևոր և կառուցողական զրույց ենք ունեցել: Քննարկել ենք միջկուսակցական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Հատկապես ընդգծվել է երկկողմ քաղաքական օրակարգ ձևավորելու անհրաժեշտությունը: Մեզ համար շատ կարևոր էր 2017թ.-ին մեր գործընկերների Բունդեսթագում հայտնվելու փաստը և, հակառակ պնդումներին, որպես ընդդիմություն՝ նրանց ծայրահեղական չլինելը: Իրենց չափավոր աջակողմյան լինելու մասին նրանք վերահաստատեցին նաև մեզ հետ հանդիպմանը»,- ասաց Գ. Պետրոսյանը և մանրամասնեց, որ բացի պաշտոնական շփումներից գերմանացի գործընկերները իրենց պատվին ընթրիք են կազմակերպել, փոխանակվել հուշանվերներով:
Գերմանացի գործընկերների հետ հանդիպումները, սակայն այսքանով չեն սահմանափակվել: Նոյենկիրխենի իր բնակարանում մարտի 31-ին արցախցի խորհրդարանականներին ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունից Բունդեսթագի պատգամավոր ընտրված Վալդեմար Հերդթը: «Սեփական օջախում օտարերկրյա պատվիրակությանը հյուրընկալելը ինչպես մեզ մոտ, այնպես էլ Գերմանիայում մեծ հարգանքի նշան է: Պարոն Հերդթը վստահեցրեց, որ մենք կարող ենք համատեղ աշխատել, ինչը հեռանկարում անպայման հաշվի ենք առնելու»,- նշեց պատգամավորը:
Գ. Պետրոսյանի տեղեկացմամբ՝ հետաքրքիր հանդիպում են ունեցել նաև Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանի հետ, որի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի, տարածաշրջանային մարտահրավերների, Արցախի տնտեսության և մշակութային ծրագրերի վերաբերյալ:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ գերմանական ուղևորության վերջին կանգառը հայկական էր: Մասնավորապես՝ Քյոլն քաղաքում նրանք հանդիպել են հայ համայնքի հետ և մասնակցել նրանց կողմից կազմակերպված Սուրբ Զատիկի միջոցառմանը, որտեղ ներկա էր նաև ՀՀ  սփյուռքի  նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Խոսելով Լեհաստանում ունեցած աշխատանքային օրակարգի մասին՝ ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ նախ հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանին: «Պարոն դեսպանի հետ շատ կարևոր հանդիպում եղավ: Մենք քննարկեցինք Լեհաստանի և Արցախի միջև շփումները զարգացնելու, հատկապես գյուղատնտեսական ոլորտում հարաբերություններն ակտիվացնելու վերաբերյալ հարցեր: Թերևս, նշված հարցերի առաջնահերթություններով պայմնավորված, Լեհաստանում հաջորդ հանդիպումներս եղան գյուղոլորտում հայտնի մի շարք ֆերմերների և, հատկապես, Մազովեցի վոևոդության բարձրաստիճան մի շարք ղեկավարների հետ, որոնց հետ կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համագործակցության հարցերի շուրջ»,- ասել է Գ. Պետրոսյանը և ավելացրել, որ նշված երկրների հետ փոխգործակցության զարգացումը բխում է Արցախի շահերից և «Ազատ հայրենիք»-ը կուսակցական մակարդակում շարունակելու է ջանքեր գործադրել բոլոր պայմանավորվածությունները գործնական շփումների վերածելու համար:

Мы пытаемся сформировать политическую повестку дня с нашими немецкими коллегами. Гагик Петросян
Наши отношения с партией «Альтернатива для Германии», которая имеет 92 мандата в Бундестаге Федеративной Республики Германии, начали развиваться с 2015 года, когда делегация наблюдателей из Германии прибыла в Арцах на парламентские выборы по приглашению партии «Свободная родина».
СТЕПАНАКЕРТ, 10 апреля, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «АРЦАХРЕСС» сообщил депутат Гагик Петросян, который в ходе рабочего визита посетил Федеративную Республику Германию и Республику Польшу.
Представитель крупнейшей парламентской фракции «Айреник»,  ссылаясь на свой европейский визит, особо подчеркнул, что было проведено много конструктивных встреч. «29-го марта в Берлине в Бундестаге (парламент Германии) заместитель председателя НС Ваграм Балаян и постоянный представитель Арцаха в Германии провели официальную встречу с депутатом Штеффеном Кортэ, членом Бундестага от партии «Альтернатива для Германии». На встрече также присутствовали депутаты парламента земли Бранденбург Штефен Котер, Андреас Кальбиц и Андреас Галау. Стороны рассмотрели вопросы, касающиеся возможных путей парламентской дипломатии и совместного взаимодействия. Эти три депутата посетили Арцах в 2015 году, после чего дружеские отношения активно развивались. В частности, по приглашению Андреаса Кальбица представитель нашей партии провел наблюдательную миссию на парламентских выборах в Баден-Вюртемберге в 2016 году.
Учитывая все это, у нас был очень важный и конструктивный разговор. Мы обсудили вопросы межпартийного интереса. Подчеркнута необходимость формирования двусторонней политической повестки дня. Для нас было очень важно увидеть наших коллег в Бундестаге в 2017 году и, вопреки утверждениям, этот факт не является экстремистским проявлением. Они подтвердили свое умеренное право на встречу с нами», - сказал Г. Петросян и объяснил, что помимо официальных контактов немецкие коллеги организовали обед в честь своих друзей и обменялись сувенирами.
Встречи с немецкими партнерами не ограничились  этим. 31 марта в Нойнкирхене Вальдемар Гердт, депутат Бундестага от партии «Альтернатива для Германии» принял у себя дома арцахских парламентариев. «Гостеприимство, проявленное к иностранной делегации в собственном доме, является признаком большого уважения, как в Армении, так и в Германии. Г-н Гердт заверил нас, что мы можем работать вместе, что в будущем, безусловно, будет принято во внимание», - отметил депутат.
Г. Петросян, отметил также, что провел интересную встречу с послом Республики Армения в Германии, в ходе которой они обменялись мнениями по нагорно-карабахскому конфликту, региональным проблемам, экономическим и культурным проектам в Арцахе.
По словам нашего собеседника, последняя остановка в немецком турне была армянской. В частности, они встретились с армянской общиной в Кельне и приняли участие в пасхальных мероприятиях, организованных министром диаспоры Республики Армения Грануш Акопян.
Говоря о рабочей повестке дня в Польше, депутат НС отметил, что впервые встретился с послом Армении в Польше Эдгаром Казаряном. «У нас состоялась очень важная встреча с г-ном послом. Мы обсудили вопросы, связанные с развитием контактов между Польшей и Арцахом, особенно в области сельского хозяйства. Возможно, благодаря упомянутым выше приоритетам состоялись мои следующие встречи в Польше с рядом известных фермеров в сфере сельского хозяйства и, в частности, с рядом высокопоставленных руководителей Мазовецкого воеводства, с которыми были достигнуты конкретные соглашения по вопросам сотрудничества», - сказал Г. Петросян.При этом он добавил, что развитие сотрудничества с этими странами связано с интересами Арцаха, и «Свободная Родина» будет продолжать прилагать усилия, чтобы реализовать все договоренности.