Սիրիայի ԱԳՆ․ եռակի ագրեսիան միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում էր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին ասվում է Սիրիայի ԱԳՆ հրապարակած հայտարարության մեջ, փոխանցում է news.am-ը։
Հանրապետությունը վճռականորեն դատապարտում է ԱՄՆ-ի , Մեծ Բրիտանիայի ու Ֆրանսիայի ուխտադրուժ եռակի ագրեսիան Սիրիայի դեմ, ինչը միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ սկզբունքների ու կանոնադրության կոպիտ խախտում է «,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Արեւմտյան երկրների ագրեսիայի պատճառը Դամասկոսն անվանում է հիասթափությունը Սիրիայի հանդեպ դավադրության ձախողումից ու ահաբեկչական խմբավորումների դեմ Սիրիայի բանակի պայքարի հաջողություններից։
ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է, որ «ագրեսիայի ժամանակը համընկել է Սիրիա ՔԶԱԿ առաքելության ժամանման հետ՝ Դումայում ենթադրյալ քիմիկատների հետաքննության նպատակով»։ Գերատեսչության կարծիքով՝ հարվածները «գլխավորապես ուղղված են եղել առաքելության աշխատանքին խանգարելուն»։

Syria: Tripartite attack is flagrant violation of international law
US, British and French aggression on Syria is a flagrant violation of the international law and the principals of UN charter, Syrian Foreign Ministry said in a statement.
STEPANAKERT, APRIL 14, ARTSAKHPRESS:“An official source at the Foreign and Expatriates Ministry said Saturday that Syria condemns with the strongest terms the tripartite US, British and French aggression on Syria as being a flagrant violation of the international law and the principals of UN charter.
The source added that the tripartite aggression showed again the recklessness of the hostile countries with the international legitimacy,” SANA agency reported.
The statement also says that the timing of the aggression, which coincides with the arrival of a team from the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), is aimed at impeding the work of the mission, anticipating its results and to put pressure on it in an attempt to uncover their lies and fabrications.