ՀՀ-ում խորհրդարանական համակարգը թույլ կտա ավելի արագ տեմպերով զարգացնել երկրի տնտեսությունը. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետությունում կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցումը թույլ կտա իրականացնել ժողովրդավարական վերափոխումներ և ավելի արագ տեմպերով զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ռուսական «Известия»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
«Իրականում մենք արդեն մի քանի օր է՝ ապրում ենք խորհրդարանական հանրապետությունում: Վաղը պատգամավորները կընտրեն վարչապետի: Այդպիսով, կձևավորվեն երկրի կառավարման բոլոր հիմնական օրգանները: Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունները սկսվեցին 2005 թվականին (2005թ. անցկացված հանրաքվեով ներդրվեցին զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմներ, նշանակալիորեն կրճատվեցին Նախագահի լիազորությունները, իսկ Ազգային ժողովի դերն ընդլայնվեց- խմբ.): 2007 թվականից դրանք օրինական ուժի մեջ մտան:
Երկար ժամանակ աշխատելով պետական կառավարման բարձր պաշտոններում, այդ թվում և վարչապետի ու նախագահի պաշտոններում, մենք գործընկերներիս հետ եկանք այն եզրակացության, որ կիսանախագահական կառավարման ձևաչափն իր մեջ պարունակում է մեծ սպառնալիքներ, քանի որ հավասարակշռված չէ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ ստացվել էր այնպես, որ նախագահը մեծ պատասխանատվություն էր կրում երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականության, անվտանգության ապահովման հարցերում, սակայն չուներ համապատասխան լիազորություններ, որպեսզի կյանքի կոչեր  Սահմանադրությամբ նախատեսված պարտականությունները:
«Վերադարձը կառավարման նախագահական համակարգի դրականորեն չէր ընկալվի մեր հասարակությունում: Չէ որ 2008 թվականի նախագահի ընտրություններն անցան ոչ հարթ: Գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը պահանջում էին փոխել կառավարման համակարգը խորհրդարանականի: Պատասխանելով նման ցանկություններին՝ մենք որոշեցինք հավասարակշռել երկրի քաղաքական կառուցվածքը, որն այժմ աչքի է ընկնում խորհրդարանի ուժեղ օրենսդրական իշխանությամբ, որի դիմաց կառավարությունը լիարժեք պատասխանատվություն է կրում: Կարծում եմ, որ կառավարման նման ձևն ավելի է համապատասխանում հայկական իրականությանը, մեր ժողովրդի մենթալիտետին: Դա թույլ կտա իրականացնել ժողովրդավարական վերափոխումներ և ավելի արագ տեմպերով զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը»,- ասել է Սարգսյանը:

Parliamentary system to enable faster economic development in Armenia, says Serzh Sargsyan
Armenia’s transitioning to a parliamentary system will enable to implement democratic transformations and to develop the country’s economy more rapidly, 3rd President of Armenia Serzh Sargsyan, the ruling Republican Party’s candidate for Prime Minister, told the Russian Izvestiya news agency in an interview.
STEPANAKERT, APRIL 16, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“Actually, we are already living in a parliamentary republic for a few days now. Tomorrow Members of Parliament will elect a Prime Minister. Thus, all main organs of administration of the country will be formed. Constitutional changes began in Armenia in 2005 [Referendum introduced checks and balances, presidential powers were decreased and parliament’s role expanded. They [changes] came into legal force in 2007.
By holding high positions of state administration for many years, including the office of Prime Minister and President, our colleagues and I came to a conclusion that the semi-presidential administration format contains big threats, because it isn’t balanced,” Serzh Sargsyan said.
Sargsyan stressed that it had turned out that the President had great responsibility in the domestic and foreign policy and security issues, however did not have relevant powers to initiative the obligations under the Constitution.
“A return to a presidential system wouldn’t have been positively perceived in our society.  The 2008 presidential elections proceeded not smoothly, didn’t they? Almost all political forces were demanding to change the system of administration into a parliamentary [system]. In response to such desires, we decided to balance the political structure of the country, which not stands out with strong legislative power of the parliament, before which the government is held fully accountable to. I believe that this kind of administration type is more in line with Armenian reality and the mentality of our people. This will enable to implement democratic transformations and to develop Armenia’s economy with a more rapid pace,” Sargsyan said.