Արցախում գտնվող հուշարձանները թվագրվում են քարե դարից մինչև ուշ միջնադար. ոլորտի պատասխանատու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին  հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա կապակցությամբ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցում ասել է «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նժդեհ Երանյանը:
Մեր զրուցակցի հավաստմամբ՝ Արցախի տարածքում գտնվող բոլոր պատմամշակութային արժեք ներկայացնող կոթողները ներառված են հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում: Դրանք պարբերաբար համալրվում են նորահայտ հուշարձաններով, ինչպես նաև գտնվում պետական հսկողության տակ:
«Արցախի տարածքում գտնվող հուշարձանները վերաբերում են շատ տարբեր ժամանակների` քարե դարից մինչև ուշ միջնադար: Հետևաբար, եթե նայենք կրոնական բաժանման տեսանկյունից, կան հուշարձաններ, որոնք պատկանում են այն ժամանակներին, երբ անգամ ներկայիս համաշխարհային կրոնները չկային: Ուստի ասել, թե քանիսն են քրիստոնեական, քանիսը՝ ոչ, հնարավոր չէ: Կոնկրետ մահմեդական դավանանքին պատկանող հուշարձանների թիվը հուշարձանների պետական ցուցակում հասնում է շուրջ երեք տասնյակի»,- նշել է Ն. Երանյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախում բազմաթիվ են ինչպես պատմամշակութային, այնպես և բնական հուշարձանները: «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում գտնվող արգելոցներից երեքը պատմամշակութային են, երկուսը` բնապատմական:
«Արցախում գտնվող հուշարձանները ֆիզիկապես հասանելի են բոլորի համար: Գուցե դրանց մի մասը դժվարամատչելի վայրում է գտնվում, կամ քիչ է հանրահռչակված, ինչի պատճառով քիչ է այցելությունների թիվը: Անընդհատ տարվում են աշխատանքներ նմանատիպ հուշարձանների հանրահռչակման, տեղեկատվական վահանակների, տարբեր ցուցանակների և այդ հուշարձանների շրջակայքի բարեկարգման ուղղությամբ: Եթե խոսենք հուշարձանների բացառիկության մասին, ապա հարկ է նշել, թե ինչ նկատի ունեք՝ բացառիկ ասելով: Ցանկացած հուշարձան Արցախում ունի իր պատմամշակութային արժեքը և հետաքրքրությունը»,- ավելացրել է Ն. Երանյանը:
Նշենք, որ այսօր՝ ապրիլի 18-ը, Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային օրն է: Այն ընդունվել է 1983 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ։ Այդ օրը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ-երկրներում տարբեր միջոցառումներ են իրականացվում. այցելություն հուշարձաններ, համաժողովներ, հուշարձանների և տեսարժան վայրերի մաքրում, կլոր սեղաններ:

Историк: Памятники в Арцахе относятся к каменному веку и до позднего средневековья
СТЕПАНАКЕРТ, 18 апреля, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «АРЦАХПРЕСС» по случаю Международного дня памятников и исторических мест рассказал заместитель директора госпредприятия «Служба по сохранению исторической среды», кандидат исторических наук Нжде Еранян.
Наш собеседник заверил, что все памятники, представляющие историческую и культурную ценность на территории Арцаха, включены в Государственный реестр охраны памятников. Он регулярно пополняется недавно найденными памятниками, которые также находятся под государственным контролем.
«Памятники в Арцахе относятся к разным эпохам: от каменного века до позднего средневековья. Следовательно, если мы посмотрим с точки зрения разделения на религии, есть памятники, принадлежащие временам, когда еще не существовало даже сегодняшних мировых религий.
Поэтому невозможно сказать, сколько из них христианских, а сколько нет. Число памятников, относящихся к мусульманской религии, достигает около тридцати в государственном реестре охраны памятников», - сказал Н. Еранян.
По его словам, в Арцахе имеется множество исторических и культурных памятников, а также природных объектов. Три памятника из списка, включенных в «Службу по сохранению исторической среды», являются историко-культурными, а два - природными объектами.
«Памятники в Арцахе доступны и открыты для всех желающих. Возможно, некоторые из них находятся в труднодоступном месте, или не все осведомлены о тех или иных памятниках, в следствии чего, количество туристов невелико. Постоянно ведется работа по популяризации подобных памятников, установлению информационных панелей, различных знаков и улучшению этих памятников. Если говорить об исключительности памятников, то стоит упомянуть, что имеется в виду. Любой памятник в Арцахе имеет свою историческую и культурную ценность и интерес», - добавил Н. Еранян.
Следует отметить, что сегодня, 18 апреля, отмечается Международный день памятников и исторических мест. Он был принят в 1983 году резолюцией Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО. В этот день в странах-членах ЮНЕСКО проводятся различные мероприятия: посещение памятников, конференций, круглых столов, уборка памятников и достопримечательностей.