Ստեփանակերտում կանցկացվի տնտեսական խորհրդաժողով՝ օտարերկրյա գործարարների մասնակցությամբ
Աշնանը Ստեփանակերտում կանցկացվի տնտեսական խորհրդաժողով՝ տարբեր երկրների գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր, ապրիլի 19-ին կայացած Խորհրդարանի լիագումար նիստում ամենամյա զեկույցը ներկայացնելիս հայտարարել է Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Արտերկրի գործարար շրջանակներին կներկայացվեն Արցախի տնտեսական, սոցիալական ծրագրերը, հարկային բարենպաստ դաշտը եւ ներդրումային հնարավորությունները՝ հիմք ունենալով մեր հանրապետության համապատասխան կառույցների կողմից մշակված բիզնես ծրագրերը»,- նշել է Նախագահը:

Economic conference to be held in Stepanakert, foreign businessmen will participate
In autumn an economic conference with the participation of representatives of different countries’ business circles will be held in Artsakh capital city of Stepanakert.
STEPANAKERT, APRIL 19, ARTSAKHPRESS:As ArtsakhPress informs, Artsakh President said the aforementioned during the presentation of his annual report at the plenary session of the parliament held on Thursday.
He next said that based on the business projects developed by Artsakh’s respective structures, economic and social projects, favorable tax field and investment opportunities of Artsakh will be presented to the business circles.