Մեծ եղեռնը պարտավորեցնում է մեզ լինել համախմբված ու միասնական. Նախագահ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
1915 թվականը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես Օսմանյան Թուրքիայում պետականորեն իրականացված հրեշավոր ծրագրի՝ Հայոց ցեղասպանության տարի:
Եվ ապրիլի 24-ին ողջ հայ ժողովուրդը սգում ու խոնարհվում է Եղեռնի նահատակների սուրբ հիշատակի առջեւԴա հարգանքի տուրք է 1,5 միլիոն մեր հայրենակիցներին՝ անմեղ երեխաներիծերերի ու կանանցմշակույթի ու արվեստի գործիչներիպետական ու քաղաքական այրերիհասարակ մարդկանցովքեր թուրքական յաթաղանի զոհ դարձան միայն այն բանի համարոր հայ էինՀարյուր հազարավոր մարդիկ դարձան տարագիր՝ թողնելով տուն ու տեղ եւ ապաստան գտնելով աշխարհի տարբեր ծայրերում:
Մեր ժողովուրդը կարողացավ վերապրել այդ արյունալի աղետը եւ ոչ միայն վերապրելայլեւ նորից կառուցել տուն ու օջախշենացնել հարազատ հողը եւ պաշտպանել այն՝ տոնելով մեծ հաղթանակներԱյդ հաղթանակների հավաստիքն այսօր ազատանկախ ու ինքնիշխան հայկական երկու հանրապետություններն ենորոնք մեր մաքառող ու արարչագործ ժողովրդի,  սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների միասնական ջանքերի ու նվիրումի շնորհիվ հաստատուն քայլերով ընթանում են դեպի հուսալի ապագա:
Մեծ եղեռնը համայն հայության խոր ցավն է ու չսպիացող վերքըորը պարտավորեցնում է մեզ՝ միշտ լինել զգոն ու աչալուրջանել հնարավորը հայոց անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ու զորացման ուղղությամբԼինել կուռհամախմբված ու միասնականհավատալ ու ապավինել սեփական ուժերին՝ ամեն ինչից վեր դասելով համազգային շահն ու արժեքներըսա՛ է մեր ժողովրդի առաջընթացի միակ ճանապարհըսա՛ է Հայոց ցեղասպանության կարեւորագույն դասը»:

Об этом сообщили в главном информационном управлении аппарата Президента Республики Арцах.
1915 год вошел в историю как год Геноцида армян – чудовищного преступления, осуществленного в Османской Турции на государственном уровне.
24 апреля весь армянский народ скорбит и преклоняется перед святой памятью жертв Армянского геноцида. Это дань уважения нашим 1.5 миллионам соотечественникам: безвинным детям, старикам и женщинам, деятелям культуры и искусства, государственным и политическим лицам, простым людям, которые стали жертвой турецкого ятагана только из-за того, что были армянами. Сотни тысяч армян стали изгнанниками, оставив свои дома и найдя  кров в разных частях мира.
Наш народ сумел пережить это кровавое бедствие и не только пережить, но и вновь построить свой очаг, обустроить и защитить родную землю, одержав большие победы. Свидетельством этих побед является существование сегодня двух свободных, независимых и суверенных армянских республик, которые благодаря единым усилиям и преданности нашего народа, наших братьев и сестер из Диаспоры твердым шагом идут к надежному будущему.
Геноцид армян – глубокая боль для всего армянства, которая обязывает нас быть всегда бдительными и осмотрительными, делать все возможное для последовательного укрепления и усиления армянской независимой государственности. Быть сплоченными, едиными, верить и надеяться на собственные силы, превыше всего ставить общенациональные интересы и ценности. Это единственный путь прогресса нашего народа, это важнейший урок Геноцида армян".