Արցախը եվրոպացու աչքերով. կնկարահանվի նոր ֆիլմաշար
Նախօրեին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը հանդիպել է բելգիացի ռեժիսոր Պիեր Իվ Վանդևերդի և Ժնևի Մշակույթի ու դիզայնի բարձրագույն դպրոցի կինեմատոգրաֆիայի բաժնի ուսանողների հետ՝ քննարկելու ուսանողների կողմից Արցախում նկարահանվելիք ֆիլմերին վերաբերող հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ողջունելով հյուրերին՝ ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը պատրաստակամություն է հայտնել ծրագրի շրջանակներում աջակցելու ուսանողներին:
«Ինձ համար հանդիպումը խորհրդանշական է, քանի որ այս տարի մենք Արցախում հայտարարել ենք կինոյի զարգացման տարի: Ուրախ եմ, որ ձեր կողմից ընտրվել է հենց մեր երկիրը՝ որպես փորձուսուցման վայր: Ձեր քայլը կարելի է ժողովրդական դիվանագիտություն համարել: Ընդհանրապես, արվեստի միջոցով երկիրը ճանաչելը ամենաարդյունավետ ձևն է, մանավանդ, երբ մենք գործ ունենք արվեստի այնպիսի բնագավառի հետ, ինչպիսին է կինոն, որը, փաստորեն, վավերագրություն է: Վստահ եմ, որ Արցախում գտնվելու օրերին ձեր գործն արդյունավետ կկատարեք՝ գործնական հարաբերություններ ձևավորելով տեղի բնակիչների հետ»,- մասնավորապես ասել է Ս. Շահվերդյանը:
Բելգիացի ռեժիսոր Պիեր Իվ Վանդևերդն էլ վստահեցրել է, որ այս ֆիլմերը կկարողանան ինչ-որ կերպ համախմբել ժողովրդին, ովքեր դժվարության պատճառով հեռացել են իրարից:
«Արցախը Եվրոպայում չճանաչված երկիր է, բայց արդեն մի քանի տարի է, ինչ աշխատում եմ այստեղ: Համոզված կարող եմ ասել, որ Արցախը շատ բաց է և կինեմատոգրաֆիայի տեսանկյունից ասելիք ունի աշխարհին: Մեր ուսանողները իրենց շատ ապահով են զգում այս հողում: Սա ձեզանից մեզ փոխանցված վստահության շնորհիվ է: Մեր ուսանողներին հրավիրեցինք Արցախ, որպեսզի ոչ թե աշխատեն մի թեմայի շուրջ, որը պատերազմն է, այլ մի երկրի մասին, որը պատերազմական վիճակի մեջ է: Այս ամենի մեջ մեզ հատկապես հետաքրքրում է այն փաստը, որ Արցախի ժողովուրդը, չնայած այն բոլոր դժվարություններին, որոնց միջով անցել է, շարունակում է դիմադրել: Մենք կփորձենք նկարահանվելիք 8 ֆիլմերում հենց այդ դիմադրելու փաստն արտացոլել»,- ասել է Պիեր Իվ Վանդևերդը:
Անդրադառնալով իրենց Արցախ կատարած այցին և օտարերկրյա քաղաքացիների նկատմամբ այդ հարցում Ադրբեջանի ունեցած դիրքորոշմանը՝ կինոռեժիսորը նշել է, որ դա իրենց չի անհանգստացնում, քանի որ կինեմատոգրաֆիան և արվեստը ավելի հզոր են, քան այդ սպառնալիքները:
«Ֆիլմերը նկարահանվելուց հետո կցուցադրվեն Եվրոպայում, ինչպես նաև Արցախում, որպեսզի տեղի ժողովուրդը կարողանա տեսնել իր երկիրը եվրոպացու աչքերով»,- եզրափակել է Պիեր Իվ Վանդևերդը:

Арцах глазами европейцев. Будет снята новая серия фильмов.
Накануне, министр культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Сергей Шахвердян встретился с бельгийским режиссером Пьером Ив Вандевертом и студентами кафедры кинематографии Высшей школы культуры и дизайна Женевы, чтобы обсудить фильмы, которые будут снимать студенты в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент «Арцахпресс», приветствуя гостей, министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян выразил готовность поддержать студентов в рамках программы.
«Встреча для меня символична, так как в этом году мы объявили в Арцахе год развития кино. Я рад, что вы выбрали нашу страну как место проведения экспериментов. Ваш шаг можно рассматривать как народную дипломатию. В целом, признание страны через искусство является наиболее эффективным способом, особенно когда речь идет о таком искусстве, как кино, которое является, по сути, документальным. Уверен, что во время вашего пребывания в Арцахе ваша работа будет продуктивной, формируя деловые отношения с местными жителями», - сказал С. Шахвердян.
Бельгийский режиссер Пьер Ив Вандеверт заверил, что эти фильмы смогут каким-то образом объединить людей, которые отдалились друг от друга из-за трудностей.
«Арцах - непризнанная страна в Европе, но я работаю здесь уже несколько лет. Я могу с уверенностью сказать, что Арцах открыт и может что-то сказать миру с точки зрения кинематографии. Наши студенты чувствуют себя в безопасности на этой земле. Это благодаря  доверию, которое вы нам вселили. Мы пригласили наших студентов в Арцах не для работы над какой-то определенной темой, которой  является война, а о стране, которая находится в состоянии войны. Нас особенно интересует тот факт, что народ Арцаха, несмотря на все трудности, через которые прошел, продолжает сопротивляться. Мы попытаемся отразить этот факт в восьми фильмах, которые будем снимать», - сказал Пьер Ив Вандеверт.
Касаясь своего визита в Арцах и позиции Азербайджана в отношении иностранных граждан в этом вопросе, режиссер отметил, что их не волнует тот факт, так как кинематография и искусство сильнее, чем эти угрозы.
«Фильмы будут показаны в Европе, а также в Арцахе, чтобы местные жители могли видеть свою страну глазами европейцев», - заключил Пьер Ив Вандеверт.