Առաջնային գծում իրադրությունը կարող ենք գնահատել՝ որպես հարաբերական կայուն: Մայիսի 6-ի դրությամբ խախտումները եղել են միայն հրաձգային զինատեսակներից:
Իրադրությունը կարող ենք գնահատել՝ որպես հարաբերական կայուն. Լևոն Մնացականյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի` սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ ասել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը՝ տեղեկացնելով, որ հակառակորդի կողմից դուրս բերված զինտեխնիկան գտնվում է խորքում՝ իրենց կենտրոնացման շրջաններում, որի շարժերին ԱՀ պաշտպանության բանակն ուշադիր հետևում է:
«Այսօրվա շարժերն ուղղված են միայն առաջնային գծում հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների առօրյայի ապահովմանը և ոչ ավելին»,- նշել է Լ. Մնացականյանն՝ ընդգծելով, որ հայկական զինված ուժերը սահմանին զգոն ծառայություն են իրականացնում:
Նշենք, որ ԱՀ պաշտպանության բանակի մամլո ծառայության կողմից վերջին օրերին պարբերաբար տեսանյութեր էին հրապարակվում՝ սահմանին հակառակորդի զինտեխնիկայի և մարդուժի ինտենսիվ կուտակումների վերաբերյալ:

Ситуацию на азербайджано-арцахской границе можно оценить как относительно стабильную. Левон Мнацаканян
Ситуацию на линии фронта можно оценить как относительно стабильную. По состоянию на 6 мая были допущены нарушения только из огнестрельного оружия.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 мая, АРЦАХПРЕСС – Отвечая на вопрос корреспондента «Арцахпресс» о ситуации на границе, министр обороны Арцаха Левон Мнацаканян сказал, что военная техника, которая была сконцентрирована противником на границе, находится в глубине территории, в зонах их дислокации, за изменением которой наблюдает Армия обороны Республики Арцах.
«Сегодняшние передвижения техники направлены на обеспечение повседневной жизни подразделений на линии фронта, и не более того», - сказал Л. Мнацаканян, отметив, что армянские вооруженные силы осуществляют боевую службу на границе.
Следует отметить, что в пресс-службе Армии обороны Республики Арцах регулярно публикуются видеоматериалы об интенсивном скоплении вооружения и живой силы противника на границе.