Հայտնի են Լիբանանի խորհրդարան անցած 5 հայ պատգամավորի անունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լիբանանում մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները դեռ ամփոփվում են, սակայն նախնական տվյալներով արդեն  պարզ է, թե հայ համայնքին հատկացրած վեց պատգամավորական աթոռից 5-ը ովքեր են զբաղեցնելու:
«Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր է ընտրվել Դաշնակցությունից Հակոբ Բագրատունին, Հակոբ Թերզյանը եւ Ալեքսանդր Մաթոսյանը, ինչպես նաև Ժան Թալուզյանը, ով առաջադրվել է «Լիբանանյան ուժեր» կուսակցությունից, և Փոլա Յակուբյանը՝ առաջադրված քաղաքացիական շարժման շրջանակներից»,- տեղեկացրեց լիբանանյան «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
Ռամկավար ազատական և Հնչակյան կուսակցությունների առաջադրած թեկնածուները չեն անցել:
Լիբանանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին Դաշնակցությունն առաջարկել էր 4 թեկնածու, Ռամկավար ազատական կուսակցությունը՝ 3, Հնչակյանը՝ 1: Ընտրություններն անցկացվում էին համամասնական ընտրակարգով, սակայն գործում էր նաև վարկանիշային տարբերակը, ինչը որոշակի առումով նման է հայաստանյան ընտրական մոդելին: Այս տարի առաջին անգամ հնարավորություն է տրվել տարբեր երկրներում գտնվող Լիբանանի քաղաքացիներին ևս մասնակցել քվեարկությանը:  Լիբանանի խորհրդարանում կա պատգամավորական 128 տեղ, որից  6-ը հատկացված է հայ համայնքին: Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում էր 10-ից ավելի կուսակցություն:

Five ethnic Armenians have been elected MPs of the parliament of Lebanon, according to the preliminary results of the May 6 elections.
5 ethnic Armenians elected MPs of Lebanese parliament - preliminary results
STEPANAKERT, MAY 7, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“Hakob Bagratuni, Hakob Terzyan and Alexander Matosyan from the ARF (Dashnaktsutyun), Jean Taluzyan from the Lebanese Forces party and Pola Yakubyan nominated by the civilian movement circles, have been elected lawmakers of the Lebanese parliament”, editor-in-chief of Lebanon’s Aztag Daily Shahan Gantaharian said.
The candidates nominated by the Ramgavar (Armenian Democratic Liberty Party) and the Hunchakian party have not been elected.
The ARF nominated 4, the Ramgavar – 3 and the Hunchakian -1 candidates for the parliamentary elections.
This year for the first time Lebanese citizens living abroad had a chance to participate in the voting.