Հերոսների օրինակով դաստիարակվել են բազմաթիվ սերունդներ. Արմեն Սարգսյանի ուղերձը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքը, ուղերձում նշվում է.
Շնորհավորում եմ Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի ու Շուշիի ազատագրման օրվա կապակցությամբ:
Այս պահին ես հատկապես մտածում եմ Երկրորդ աշխարհամարտի փառապանծ վետերանների մասին, նրանց՝ որոնք, ի ուրախություն բոլորիս, այսօր մեր շարքերում են, եւ որոնց ես մաղթում եմ քաջառողջություն եւ երկար տարիների կյանք:
Նրանք մեզ են փոխանցում պայքարի ոգին եւ հաղթանակի բերկրանքը:
Մտածում են նաեւ բոլոր նրանց մասին՝ մեր ծնողների եւ պապերի, որոնք իրենց ուսերի վրա կրեցին պատերազմի դաժանություններն ու ծանրությունները. բլոկադա, սով, գերություն, համակենտրոնացման ճամբարներ ու գուլագ, որբություն ու անապաստանություն: Նրանք մեզ սովորեցրին տոկալ, հուսալ եւ վերապրել:
Գլուխ եմ խոնարհում այն հազարավոր հերոսների հիշատակի առջեւ, որոնք իրենց կյանքը նվիրեցին ազատությանը: Ցեղասպանությունից դեռեւս արնածոր հայ ժողովուրդը մեծ գին վճարեց ֆաշիզմի դեմ պայքարում, որի զավակներն իրենց փառքով պսակեցին բոլոր ճակատներում:
Այդ հերոսների օրինակով դաստիարակվել են բազմաթիվ սերունդներ: Հենց այդ հերոսների ժառանգներն էին, որոնք տասնամյակներ անց հանուն ազատության մարտի ելան եւ ազատագրեցին Շուշին՝ կերտելով մեր նորօրյա հաղթանակները:
Քաջության, հերոսության եւ հանուն Հայրենիքի ինքնազոհության այդ ոգին այսօր ամուր նստած է Հայրենիքի պաշտպանի՝ հայ զինվորի մեջ: Այդ նա էր՝ հաղթական զինվորը, որ 2016-ի ապրիլին անօրինակ սխրանքով պաշտպանեց հող հայրենին:
Եվ այսօր մեր պայծառ պատանիներն ու երիտասարդներն են կանգնել հերթափոխի, ստեղծարար եռանդով, նպատակասլացությամբ եւ հայրենասիրությամբ լծվել Հայրենիքի վերաշինման գործին:

‘Numerous generations were brought up with examples of heroes’ – Armenian president on Victory Day
Armenian President Armen Sarkissian released a message congratulating on the occasion of Victory and Peace Day, the president’s office said.
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS:“Dear countrymen,
I congratulate you on the occasion of Victory and Peace Day and the day of liberation of Shushi.
At this moment my thoughts are particularly with the glorious veterans of World War II, those who to our happiness are among us today, and whom I wish good health and many years of life.
They convey the spirit of struggle and the joy of victory to us.
My thoughts are also with all those, our parents and grandfathers, who bore the cruelty and hardships of war on their shoulders: blockade, famine, captivity, concentration camps and gulags, orphanage and shelter-less. They taught us to endure, hope and survive.
I bow before the memory of the thousands of heroes who sacrificed their lives for freedom. The Armenian people, still bleeding from the Genocide, paid a great price in the fight against fascism, the sons of which crowned themselves with glory in all fronts.
Numerous generations have been brought up with the example of these heroes. It were the descendants of this very heroes, who after decades went into battle for freedom and liberated Shushi – shaping our contemporary victories.
The spirit of courage, heroism and self-sacrifice for the fatherland is firmly present today in the Armenian soldier – the fatherland’s defender. It was him – the triumphant soldier – who defended the native land by unprecedented heroism in April 2016.
And today our bright young people are on watch, committed to rebuilding the fatherland with creative vigor, purposefulness and patriotism.
Glory and honor to all the brave and eternal memory to those who fell for their fatherland,” the President said in the address.