Պետք է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել պրակտիկ կրթությանը. պետնախարարը հանդիպումներ է ունեցել Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանում
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 10-ին այցելել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարան և հանդիպումներ ունեցել ուսանողության ու պրոֆեսորադասախոսական­ անձնակազմի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ ուսանողների հետ հանդիպմանը պետական նախարարը շնորհավորել է նրանց՝ Եռատոնի կապակցությամբ՝ նշելով, որ համալսարանի՝ Շուշիում գործելու հանգամանքը հենց այդ հաղթանակի մեծագույն նվաճումներից մեկն է: Ա. Հարությունյանը վերարժևորել է բերդաքաղաքի ազատագրումը ինչպես մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ապաշրջափակման, Մայր Հայաստանի հետ ցամաքային կապի հաստատման, այնպես էլ ռազմական հետագա հաղթանակների համատեքստում: Նա նաև որոշ մանրամասներ ու հետաքրքրական պատմություններ է ներկայացրել Շուշիի ազատագրական մարտերից՝ որպես այդ գործողությունների անմիջական մասնակից ազատամարտիկ:
Այնուհետև Ա. Հարությունյանն անդրադարձել է ուսանողների ստացած կրթության որակին և բուհի նյութատեխնիկական պայմաններին: Նա, մասնավորապես, կարևորել է ապագա մասնագետների համար գործնական պարապմունքների ավելի հաճախակի կազմակերպումը՝ հորդորելով հանդիպմանը ներկա ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել պրակտիկ կրթությանը:
«Արցախի տնտեսության զարգացման կարևոր երաշխիքներից մեկը պետք է դառնա Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանը: Մենք այդ նպատակով ենք հիմնադրել այս բուհը և մեծ ակնկալիքներ ունենք ձեզանից: Մեզ անհրաժեշտ են նախաձեռնող ու խելացի մասնագետներ, և կառավարությունը պատրաստ է ընդառաջել ու լայն հնարավորություններ առաջարկել այն շրջանավարտներին, որոնք պատրաստ են իրենց ակտիվ մասնակցությունն ունենալ հայրենի տնտեսության զարգացման գործում»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում պետնախարարը պատասխանել է նաև ուսանողներին հուզող հարցերին:
Ա. Հարությունյանը նաև առանձին հանդիպում է ունեցել Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ՝ քննարկելով բուհական կրթության առկա հիմնախնդիրները: Պետական նախարարն ընդգծել է, որ բացի համալսարանի ունեցած հնարավորություններից՝ պետք է արդյունավետ օգտագործել նաև մասնավոր ու պետական հատվածի ներուժը՝ բարձրակարգ մասնագետներ թողարկելու համար: «Կառավարությունը շարունակելու է իր աջակցությունը համալսարանին՝ թե՛ տեխնիկական վերազինման, և թե՛ առաջատար համալսարաններում լավագույն ուսանողների վերապատրաստման համար միջոցներ հատկացնելով: Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի առաջընթացը մեծապես կախված է ձեզնից, և, որպես բուհի խորհրդի նախագահ, պահանջում եմ, որ ավելի համարձակ ու նորարարական մոտեցումներ ցուցաբերեք ուսանողների հետ տարվող ուսումնամեթոդական աշխատանքում»,- նշել է պետնախարարը:

Больше внимания следует уделять практическому образованию. Государственный министр провел встречи в Шушинском технологическом университете
10 мая Государственный министр Республики Арцах Араик Арутюнян посетил Шушинский технологический университет и встретился со студенческим и преподавательским составом.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 мая, АРЦАХПРЕСС – По данным отдела информации и общественных связей государственного министра Республики Арцах, во время встречи со студентами госминистр поздравил их с тройным праздником 9 мая, отметив, что тот факт, что Университет работает в Шуши, является одним из величайших достижений этой победы. A. Арутюнян подтвердил освобождение города-крепости в контексте снятия блокады Степанакерта, установление наземного сообщения с Арменией и в контексте дальнейших военных побед. Он также представил некоторые подробности и интересные истории об освободительных сражениях в Шуши, как боец, лично участвовавший в этих действиях.
Затем А. Арутюнян коснулся качества образования, полученного студентами, и материально-технического обеспечения университета. Он особо подчеркнул важность организации практической подготовки будущих специалистов, призвав нынешнего ректора Ованеса Токмаджяна уделять больше внимания практическому образованию.
«Одной из важных гарантий развития экономики Арцаха должен стать Шушинский технологический университет. Для этого мы создали это учебное заведение, и у нас есть большие надежды на вас. Нам нужны инициативные и умные специалисты, и правительство готово способствовать этому и предложить широкие возможности тем выпускникам, которые хотят принять активное участие в развитии экономики своей родины», - сказал А. Арутюнян.
В ходе встречи государственный министр также ответил на вопросы, интересующие студентов.
A. Арутюнян также провел отдельную встречу с профессорско-преподавательским составом Шушинского технологического университета, где обсуждались существующие проблемы высшего образования. Государственный министр подчеркнул, что помимо возможностей университета необходимо эффективно использовать потенциал частного и государственного секторов для производства высококвалифицированных специалистов. «Правительство будет продолжать оказывать поддержку университету, предоставляя техническое обновление и финансируя учебу лучших студентов в ведущих университетах. Прогресс Шушинского технологического университета во многом зависит от вас, и, как председатель совета попечителей университета, я требую, чтобы вы проявляли более смелые и новаторские подходы в процессе обучения со студентами», - отметил государственный министр.