Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ ԱԳՆ դիվդպրոցի ունկնդիրներին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներին՝ տնօրեն, դեսպան Վահե Գաբրիելյանի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ Ա. Հարությունյանը ապագա դիվանագետներին ներկայացրել է վերջին տարիներին Արցախի տնտեսության տարբեր ուղղություններում արձանագրված հիմնական հաջողություններն ու ցուցանիշները: Պետնախարարի խոսքով՝ հետևողական քաղաքականության շնորհիվ ունեցած ձեռքբերումները նոր հնարավորություններ են ստեղծել կայուն և կանխատեսելի տնտեսության ձևավորման համար, ինչն էլ իր դրական ազդեցությունն է թողել ինչպես սոցիալական լարվածության թուլացման, այնպես էլ ժողովրդագրական ցուցանիշների բարելավման վրա:
«Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ տնտեսական, քաղաքական և անվտանգային առումներով ուժեղ և պաշտպանված Արցախի գոյությունը բանակցային գործընթացում լուրջ առավելություն է տալու հայկական կողմին: Այս իմաստով մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում, և ուրախությամբ պետք է արձանագրեմ, որ այս հարցում ունենք Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի անվերապահ աջակցությունը»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում պետական նախարարը պատասխանել է նաև դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներին հետաքրքրող տարաբնույթ հարցերի:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն Վահե Գաբրիելյանը շնորհակալություն է հայտնել Ա. Հարությունյանին ջերմ ընդունելության և դպրոցի ունկնդիրների հարցերին հանգամանալից պատասխանելու համար, և նշել, որ այս այցի ընթացքում մեծ տեղ են հատկացրել տնտեսական նախագծերին ծանոթանալուն:

State minister of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan on May 15 received the students of the Diplomatic School of Armenia led by director, Ambassador Vahe Gabrielyan, the Artsakh ministry told ArtsakhPress.
Artsakh State Minister meets with students of Diplomatic School of Armenia
STEPANAKERT, MAY 16, ARTSAKHPRESS:Arayik Harutyunyan introduced the future diplomats on the main achievements and figures recorded in different sectors of Artsakh’s economy over the past years. The state minister said the achievements reached thanks to consistent policy created new opportunities for the formation of stable and predictable economy which in its turn positively affected easing the social tension, as well as improving the demographic figures.
“We understand quite well that the existence of strong and protected Artsakh from economic, political and security perspectives in the negotiation process will provide a serious advantage to the Armenian side. In this sense we are making great efforts, and I want to highlight that we have the unconditional support of Armenia and the Diaspora on this matter”, Arayik Harutyunyan said.
During the meeting the state minister answered different questions of the students.
School Director Vahe Gabrielyan thanked Arayik Harutyunyan for the warm reception and said during this visit they attached a great importance to getting acquainted with economic programs.