Անցած տարի ավելացել են պետական բյուջեով նախատեսված սեփական եկամուտները. ֆինանսների նախարար
Անցած տարի պետական բյուջեով նախատեսված 38 միլիարդ 811.5 մլն դրամ սեփական եկամուտների դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 41 միլիարդ 355.9 մլն դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 16-ին, ԱՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկմանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ մանրամասնելով, որ այդ ցուցանիշն իր հերթին 22.7 %-ով  ավել է 2016 թվականի փաստացի ցուցանիշից:
ԱՀ ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ նախատեսված 37 միլիարդ 546.8 մլն դրամ հարկային եկամուտների և պետական տուրքի դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 39 միլիարդ 789.6 մլն դրամ: Նախորդ տարվա նկատմամբ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների և պետական տուրքի աճը կազմել է 22.7% :
«Կարևորում եմ այն փաստը, որ առանց Բեյզ Մեթըլս ընկերության կողմից վճարված հարկերի, աճը կազմել է մոտ 5.5 տոկոս: Ընդհանուր առմամբ, հարկային եկամուտների շուրջ 75 %-ը ապահովվել է խոշոր հարկատուների հաշվին»,- մասնավորապես նշել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Ի դեպ, Արցախի  Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 92 միլիարդ 98.1 մլն դրամ, կամ ապահովվել է ճշտված պլանի  96.5 տոկոսը, նախորդ տարվա համեմատ` պետական բյուջեի ծախսերը աճել են 8.8 %-ով: Ծախսերի աճին նպաստել են հիմնականում ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով (կապիտալ) ծախսերն` աճելով 36.4 %-ով` (նպաստումը` 5.6 տոկոսային կետ), ընթացիկ ծախսերը աճել են 3.7 %-ով` ծախսերի աճին նպաստելով 3.2 տոկոսային կետով:
Անդրադառնալով ԱՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարման ընթացքում ամբողջ ծավալով աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստները և կրթաթոշակները ֆինանսավորելուն՝ նախարարը նշել է, որ դրանց ընդհանուր գումարը կազմել 31 միլիարդ 848.9  մլն դրամ կամ բյուջեի ընդհանուր ծախսերի 34.6 %-ը:
«2017 թվականի պետական բյուջեն կատարվել է նպատակայնության և հասցեականության սկզբունքներից ելնելով, առանց ծախսերի գծով ընթացիկ պարտքերի էական կուտակման: Բոլոր հիմնավորված պարտավորությունները, որոնք ստանձնվել էին պետական մարմինների կողմից, ֆինանսավորվել են նախատեսված չափերով: Պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերը հիմնականում իրականացվել են նախանշված ծավալներով` ապահովելով ակնկալվող արդյունքները»,- եզրափակել է Գ. Մարտիրոսյանը:

Министр финансов: в прошлом году доходы государственного бюджета возросли
В прошлом году из предполагаемых 38 млрд. 811,5 млн. драм доходы государственного бюджета фактически составили 41 млрд. 355,9 млн. драм.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 мая, АРЦАХПРЕСС – Как передает "Арцахпресс", об этом 16 мая сообщил министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян на заседании НС Арцаха о выполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2017 год. Он добавил, что этот показатель, в свою очередь, на 22,7% больше, чем в 2016 году.
По словам министра финансов Республики Арцах, фактический доход в 37 млрд 546,8 млн. драм, учитывая налоговые поступления и государственные пошлины составил 39 млрд 789,6 млн. драм. Рост налоговых поступлений и государственной пошлины в государственный бюджет за предыдущий год составил 22,7%.
«Я подчеркиваю тот факт, что без налогов компании "Бейз Металс", рост составил около 5,5%. В общей сложности около 75% налоговых поступлений было обеспечено за счет крупных налогоплательщиков», - в частности сказал Г. Мартиросян.
Кстати, фактические расходы из государственного бюджета Республики Арцах на 2017 год составили 92 млрд 98,1 млн драм или 96,5 процентов от запланированного плана, по сравнению с предыдущим годом – расходы государственного бюджета увеличились на 8,8 процентов. Расходы на нефинансовые активы (капитал) увеличились на 36,4% (на 5,6 процентных пунктов), а текущие расходы увеличились на 3,7%, способствуя росту расходов  на 3,2 процентных пункта.
Говоря о финансировании зарплат, пенсий, пособий и стипендий из государственного бюджета в 2017 году, министр сказал, что их общая сумма составила 31 млрд 848,9 млн. драм или 34,6% от общих расходов бюджета.
«Государственный бюджет 2017 года был реализован на основе принципов таргетинга без существенного накопления текущих долгов по расходам. Все обоснованные обязанности, проводимые государственными органами, финансируются в предусмотренных размерах. Программы, предусмотренные государственным бюджетом, осуществлялись в заданном объеме, обеспечивая ожидаемые результаты», - заключил Г. Мартиросян.