Էրդողանը մեղադրել է ՄԱԿ–ին՝ համաշխարհային խնդիրները լուծելու անկարողության մեջ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիպ Էրդողանը, Գազայի հատվածում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո, կշտամբել է ՄԱԿ–ին՝ համաշխարհային խնդիրները լուծելու անկարողության համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թուրք առաջնորդի խոսքերով՝ կազմակերպությունն իրեն սպառել է։
«Եթե այս հարձակումները մի որևէ այլ տարածաշրջանում լինեին, ապա ողջ աշխարհը կբողոքեր։ Բայց, ցավոք, համաշխարհային հանրությունը արհամարհանքով վերաբերվեց պաղեստինցիների դեմ Իսրայելի գործողություններին»,– 1in.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի նախագահը կոչ է արել համաշխարհային հանրությանը` ջանքեր գործադրել, որպեսզի Իսրայելը դադարեցնի իր գործողություններըն ընդդեմ Պաղեստինի ժողովրդի։
«Դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու որոշումով, որ անտեսում է ՄԱԿ–ի և միջազգային կառույցների բանաձևերը, ԱՄՆ–ն Իսրայելի իշխանությանը թողտվության է դրդում:  Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ Երուսաղեմը ուզուրպացվի Իսրայելի կողմից ,– ասել է Էրդողանը»։

U.N. has 'collapsed' in the face of Gaza violence, says Turkey's Erdogan
Turkish President Tayyip Erdogan said on Wednesday that the United Nations had “collapsed” in the face of events in Gaza where Israeli forces killed 60 Palestinian protesters on Monday as the United States relocated its Israel embassy to Jerusalem, Reuters reports.
STEPANAKERT, MAY 17, ARTSAKHPRESS:Turkey has been among the most vocal critics of the Israeli use of deadly force against protesters at the Gaza border and of the U.S. decision to open its new embassy in Jerusalem. It called for an emergency meeting of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) in Istanbul on Friday.
Speaking at a dinner on the first day of the Muslim holy month of Ramadan, Erdogan said the majority of the international community had failed to react to the events in Gaza, and warned that remaining silent would mean “opening a very dangerous door.”
“In the face of all these events, the United Nations has ended. (It has) become exhausted and collapsed,” Erdogan said. “If Israel’s bullying is met with more silence, the world will rapidly be dragged into a chaos where thuggery prevails.”