Արցախում նախատեսվում են միջոցառումներ՝ նվիրված Թանգարանների միջազգային օրվան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից՝ հավելելով, որ մայիսի 18-ին, ինչպես բազմաթիվ երկրներում, Արցախում ևս նշվելու է Թանգարանների միջազգային օրը, իսկ մայիսի 19-ին տեղի է ունենալու «Թանգարանային գիշեր» միջոցառումը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ մայիսի 19-ին «Թանգարանային գիշեր» միջոցառման շրջանակներում «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայության» մի շարք արգելոցներում նախատեսվում են տարբեր միջոցառումներ:
Մասնավորապես՝ «Տիգրանակերտ» պետական պատմամշակութային արգելոցում այցելուները կծանոթանան թանգարանի մշտական ցուցադրությանը, կվայելեն կենդանի դասական երաժշտություն և, իհարկե, կհամտեսեն Տիգրանակերտի ավանդական տաք թեյը:
«Տողի մելիքական ապարանք» պետական պատմամշակութային արգելոցում այցելուներին կներկայացվեն 2017թ.-ին Տողի Սբ. Հովհաննես եկեղեցու հարավային տապանաբակում տեղի ունեցած հնագիտական պեղումների ընդհանուր արդյունքները և թանգարանի նորացված ցուցադրությունը: Միջոցառումների սկիզբը կլինի 19:00-ին:
Նշենք, որ օրվան նվիրված միջոցառումների համար այս տարի ԻԿՕՄ-ի (Թանգարանների միջազգային խորհուրդ) կողմից ընտրվել է «Գերհաղորդակցվող թանգարաններ. նոր մոտեցումներ, նոր հանրույթներ» խորագիրը:

В Арцахе запланированы мероприятия, посвященные Международному дню музеев
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая, АРЦАХПРЕСС – Об этом "Арцахпресс" оповестили в Государственной службе по охране исторической среды" Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах. 18 мая, в Арцахе, как и во многих странах, отмечается Международный День музеев, а 19 мая состоится "Музейная ночь".
По словам источника, 19 мая в рамках мероприятий "Музейная ночь" в ряде заповедников Государственной службы по охране исторической среды предусмотрен ряд различных мероприятий.
В частности, посетители Тигранакертского государственного историко-культурного заповедника познакомятся с постоянной экспозицией музея, послушают живую классическую музыку и, конечно же, отведают традиционный горячий Тигранакертский чай.
Посетителям Меликского дворца Тоха будут представлены результаты археологических раскопок 2017 года на южной гробнице церкви Св. Ованеса и обновленная выставка музея. Мероприятие начнется в 19:00.
Следует отметить, что в этом году ICOM (Международный совет музеев) выбрал тему для мероприятий "Высокие технологии в современных музеях, новые подходы и новое общество».