Ռոդ Այլենդ նահանգը սումգայիթյան ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձև է ընդունել
Մայիսի 17-ին ԱՄՆ Ռոդ Այլենդ նահանգի ներկայացուցիչների պալատը միաձայն՝ Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձև է ընդունել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ռոդ Այլենդ նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ոգեկոչում է Սումգայիթի ողբերգական իրադարձությունների 30-րդ տարելիցը, ինչպես նաև ողջունում է Արցախի Հանրապետության ձգտումը՝ ի հեճուկս Ադրբեջանի ագրեսիային, շարունակել իր ժողովրդավարական ուղին և զարգանալ որպես միջազգային հանրության վստահելի անդամ։
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ նահանգի պետքարտուղարը լիազորվում է բանաձևի վավերացված պատճենները փոխանցել ԱՄՆ Նախագահին, Ռոդ Այլենդի Կոնգրեսին և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին։

State of Rhode Island passed a resolution on 30th anniversary of Sumgait Pogroms
On May 17, the House of Representatives of the U.S. State of Rhode Island unanimously passed a resolution on the 30th anniversary of the massacre of the Armenian population of Sumgait, Foreign Ministry of Artsakh informed ArtsakhPress.
STEPANAKERT, MAY 18, ARTSAKHPRESS:The resolution, in particular, states that the House of Representatives of the State of Rhode Island commemorates the 30th anniversary of the tragic events in Sumgait and welcomes the aspiration of the Republic of Artsakh to continue its democratic path and to develop as a trustful member of the international community of nations, despite the Azerbaijani aggression.
The document also states that the Secretary of State of Rhode Island is authorized to transmit certified copies of this resolution to the President of the United States, the Rhode Island Congressional Delegation, and the United States Department of State.