Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է Գետավանի նորակառույց համայնքային կենտրոնի բացման արարողությանը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 18-ին մասնակցել է Մարտակերտի շրջանի Գետավան գյուղի նորակառույց համայնքային կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժի փոխանցմամբ՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի և Արցախի կառավարության համաֆինանսավորմամբ կառուցված բազմաֆունկցիոնալ համայնքային կենտրոնի բացման միջոցառմանը մասնակցում էր նաև Հիմնադրամի պատվիրակությունը, որի կազմում էին 19 երկրներում գործող տեղական մարմինների ատենապետերը և ներկայացուցիչներ՝ գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ:
Պետական նախարարը շնորհակալություն է հայտնել բարերարներին աջակցության համար՝ նշելով, որ Գետավանի համայնքային կենտրոնը շատ պահանջված էր համայնքի բնակչության համար: Ա. Հարությունյանն ընդգծել է, որ ինչպես Գետավանը, այնպես էլ վերջերս շահագործման հանձնված Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու վրա գտնվող մյուս բնակավայրերը, նկատելի առաջընթաց են ապրում, և տարածաշրջանի զարգացումը շարունակելու է գտնվել կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Շատ ուրախալի է, որ Արցախի զարգացման ծրագրերի մեծ մասին ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր, իրենց կարևոր մասնակցությունն են ունենում սփյուռքահայ մեր հայրենակիցները: Այդ աջակցությունն արտահայտված է ոչ միայն ֆինանսական ներդրումներով, այլև հաճախակի Արցախ այցելելով, բարոյական ու մասնագիտական աջակցությամբ»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Արցախի կառավարությանն արդյունավետ համագործակցության համար և նշել է, որ արդեն ավանդական դարձած այցի նպատակն է բարերարներին ծանոթացնել այն նախագծերին, որոնք Հիմնադրամի միջոցներով իրականացվում են Արցախի տարբեր բնակավայրերում: Նրա խոսքով՝ նման այցերը լավագույն միջոց են մեկ անգամ ևս համոզվելու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության մեջ և, դրանով պայմանավորված, Արցախի բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը նպաստելու գործում:
Նշենք, որ Գետավանի համայնքային կենտրոնն իր մեջ ներառում է գյուղապետարան, հանդիսությունների դահլիճ, գրադարան, համակարգչային սենյակ: Շենքը կահավորվել է և ունի ջեռուցման ու օդափոխության համակարգ: Գետավանի գյուղապետարանը նախկինում գործել է դպրոցի դասասենյակներից մեկում:

Араик Арутюнян принял участие в церемонии открытия общинного центра Гетаван
По данным отдела информации и общественных связей государственного министра Республики Арцах, 18 мая госминитр Арцаха Араик Арутюнян принял участие в церемонии открытия общинного центра Гетаван Мартакертского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 мая, АРЦАХПРЕСС – На открытии общинного центра, совместно финансируемый французской ассоциацией Всеармянского фонда «Айастан» и правительством Арцаха также  присутствовала делегация Фонда, состоящая из председателей и представителей местных органов власти, действующих в 19 странах во главе с исполнительным директором Ара Варданяном.
Государственный министр поблагодарил благотворителей за их поддержку, отметив, что общинный центр Гетавана очень важен для местных жителей. A. Арутюнян подчеркнул, что и Гетаван, и другие населенные пункты на трассе Варденис-Мартакерт, которые были недавно введены в эксплуатацию, ощущают заметный прогресс, и развитие региона будет по-прежнему находиться в центре внимания правительства.
«Рад отметить тот факт, что наши соотечественники из Диаспоры имеют большой опыт в развитии Арцаха как в прошлом, так и сегодня. Эта помощь выражается не только в финансовых вложениях, но и в посещении Арцаха, часто с моральной и профессиональной поддержкой», - сказал А. Арутюнян.
Исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян поблагодарил правительство Арцаха за эффективное сотрудничество и отметил, что целью традиционного визита является ознакомление благотворителей с проектами, финансируемыми Фондом в разных населенных пунктах Арцаха. По его словам, такие визиты - это хороший способ вновь увидеть эффективность программ, реализуемых Всеармянским фондом «Айастан», и в этой связи внести вклад в процветающее будущее Арцаха.