Իսրայելի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախագիծը քննարկելու է մայիսի 30-ին
Իսրայելի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախագիծը վերջնական քննարկման կդրվի մայիսի 30-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեց Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Նոյեմ Նալբանդյանը:
Նա հայտնեց, որ մայիսի 23-ին Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախագծի վերաբերյալ քննարկումներ են անցկացվել, որոնց արդյունքում որոշվել է նախագիծը վերջնական քննարկման դնել մայիսի 30-ին:
Նոյեմ Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ մայիսի 30-ին Կնեսետը վերջապես կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու որոշում՝ ընդգծելով, որ մայիսի 23-ին կայացած քննարկումներն ընդհանուր առմամբ անցել են դրական մթնոլորտում: «Այսօրվա քննարկումների ընթացքում Իսրայելի խորհրդարանի խոսնակը հայտարարել է, որ ամոթ է, որ Իսրայելը ձգձգում է այս հարցը: Մենք հավատում ենք, որ մայիսի 30-ին ի վերջո Ցեղասպանությունը ճանաչելու որոշում կընդունվի: Հույս ունեմ, որ այդ օրը ձեզ լավ նորություն կհայտնեմ»,- ասաց նա:
Մայիսի 23-ին կայացած քննարկումների ընթացքում հայկական համայնքի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև  հարաբերությունները իրենց խնդիրը չեն՝ շեշտելով, եթե հարցը դրվելու է քվեարկության, ապա պետք է ընդունվի՝ անկախ նրանից, թե ինչ հարաբերությունների մեջ են Թուրքիան և Իսրայելը:
Գազայի հատվածում տեղի ունեցած դեպքերից հետո Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների լարման ֆոնին կրկին Կնեսետի օրակարգում է հայտնվում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի ընդունման հարցը: Կնեսետի պատգամավորներ Իցիկ Շմուլին և Ամիր Օհանան ներկայացրել  են Օսմանյան կայսրությունում շուրջ 1.5 մլն հայերի սպանությունը որպես ցեղասպանություն ճանաչող օրինագիծ:

Israeli parliament to discuss Armenian Genocide recognition resolution on May 30
The resolution recognizing the Armenian Genocide will be put for final discussions at the parliament of Israel on May 30, member of the Armenian National Committee of Jerusalem Noyem Nalbandian said.
STEPANAKERT, MAY 24, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:He informed that on May 23 some discussions over the resolution were held at the Knesset, and it was decided to put the resolution for final discussion on May 30.
Noyem Nalbandian hoped that on May 30 the Knesset will finally recognize the Armenian Genocide, underlining that the discussions on May 23 mainly went on in a positive atmosphere.
“During today’s discussions the speaker of the Israeli parliament announced that it’s a shame that Israel delays this issue. We believe that on May 30 a decision recognizing the Armenian genocide will be finally made”, he said.
During the May 23 discussions the representatives of the Armenian community announced that they have nothing to do with the relations between Turkey and Israel, emphasizing that if the issue will be put to a vote, it should be adopted irrespective of the relations between Turkey and Israel.
In the background of tense relations between Turkey and Israel, the issue of adopting an Armenian Genocide recognition bill has again appeared in the Knesset agenda. MPs Itzik Shmuly and Amir Ohan said that they will submit a bill recognizing the massacre of nearly 1.5 million Armenians in the Ottoman Empire as genocide.