Իսրայելի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախագիծը քննարկելու է մայիսի 30-ին
Իսրայելի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախագիծը վերջնական քննարկման կդրվի մայիսի 30-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեց Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Նոյեմ Նալբանդյանը:
Նա հայտնեց, որ մայիսի 23-ին Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախագծի վերաբերյալ քննարկումներ են անցկացվել, որոնց արդյունքում որոշվել է նախագիծը վերջնական քննարկման դնել մայիսի 30-ին:
Նոյեմ Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ մայիսի 30-ին Կնեսետը վերջապես կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու որոշում՝ ընդգծելով, որ մայիսի 23-ին կայացած քննարկումներն ընդհանուր առմամբ անցել են դրական մթնոլորտում: «Այսօրվա քննարկումների ընթացքում Իսրայելի խորհրդարանի խոսնակը հայտարարել է, որ ամոթ է, որ Իսրայելը ձգձգում է այս հարցը: Մենք հավատում ենք, որ մայիսի 30-ին ի վերջո Ցեղասպանությունը ճանաչելու որոշում կընդունվի: Հույս ունեմ, որ այդ օրը ձեզ լավ նորություն կհայտնեմ»,- ասաց նա:
Մայիսի 23-ին կայացած քննարկումների ընթացքում հայկական համայնքի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև  հարաբերությունները իրենց խնդիրը չեն՝ շեշտելով, եթե հարցը դրվելու է քվեարկության, ապա պետք է ընդունվի՝ անկախ նրանից, թե ինչ հարաբերությունների մեջ են Թուրքիան և Իսրայելը:
Գազայի հատվածում տեղի ունեցած դեպքերից հետո Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների լարման ֆոնին կրկին Կնեսետի օրակարգում է հայտնվում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի ընդունման հարցը: Կնեսետի պատգամավորներ Իցիկ Շմուլին և Ամիր Օհանան ներկայացրել  են Օսմանյան կայսրությունում շուրջ 1.5 մլն հայերի սպանությունը որպես ցեղասպանություն ճանաչող օրինագիծ:

Законопроект о признании Геноцида армян будет представлен в парламенте Израиля для окончательного обсуждения 30 мая
Об этом заявил член Армянского национального комитета Иерусалима Ноем Налбандян.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Он сообщил, что 23 мая в Кнессете состоялись дискуссии по законопроекту о Геноциде армян, и в результате было принято решение представить законопроект на окончательное обсуждение парламента 30 мая.
Ноем Налбандян выразил надежду, что 30 мая Кнессет в конце концов примет решение о признании Геноцида армян, подчеркнув, что дискуссии, состоявшиеся 23 мая, в целом прошли в положительной атмосфере.
«Во время сегодняшних обсуждений спикер парламента Израиля сказал, что стыдно, что Израиль затягивает этот вопрос. Мы считаем, что 30 мая будет принято решение признать Геноцид армян. Надеюсь, что в тот день я сообщу вам хорошие новости», - сказал он.
В ходе дебатов 23 мая представители армянской общины заявили, что отношения между Турцией и Израилем не являются их проблемой, подчеркнув, что если вопрос должен быть поставлен на голосование, то он должен быть принят независимо от отношений между Турцией и Израилем.
На фоне напряженности между Турцией и Израилем после событий в Газе снова встал вопрос о принятии законопроекта о признании Геноцида армян, который стоит на повестке дня Кнессета. Депутаты Кнессета Ицик Шмули и Амир Огана представили законопроект о признании массового убийства 1,5 миллиона армян в Османской империи геноцидом.