OCCRP. ԱՄՆ-ում լոբբիստական ընկերությունը «Ադրբեջանական լվացքատան» միջոցով գումարներ է ստացել
«Ադրբեջանական լվացքատան» միջոցով փոխանցված փողերի մի մասը գտնվել են ադրբեջանական մասնավոր ընկերության տնօրինության տակ, որը ԱՄՆ-ում լոբբիստների է վարձել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է Կոռուպցիայի եւ կազմակերպված հանցավորության ուսումնասիրման կենտրոնի (OCCRP) նոր հետաքննության մեջ, փոխանցում է news.am-ը:
Կենտրոնի հետաքննությունը ցույց է տվել, որ «Ադրբեջանական լվացքատան» կենտրոնում գտնվող ընկերությունները, մասնավորապես Metastar Invest-ը եւ Hilux Services-ը, ավելի քան 1,5 միլիոն դոլար են փոխանցել ««Renaissance Associates» խորհրդավոր ընկերության հաշիվներին, որը չունի ոչ կայք, ոչ էլ կոնտակտային տվյալներ:
Ընկերության միակ արտասահմանյան գործընկերը  BL&A ընկերությունն է, որը գրանցված է Վիրջինիա նահանգում: Հենց այս ընկերությունն է ԱՄՆ-ում զբաղվել Բաքվի շահերի լոբբինգով, այդ թվում արշավների համար գումարներ փոխանցել սենատորներին եև կոնգրեսականներին, որոնք օտարերկրյա պետություններին բյուջեի բաշխման կոմիտեի անդամներ են:
Հետաքննությունը նշում է, որ Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում լոբբինգի հիմնական դեմքը պատգամավոր Էլհան Սուլեյմանովն  է:
BL&A-ն զբաղվել է Բաքվի շահերի լոբբինգով` Ղարաբաղի հարցի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջով նավթամուղի ֆինանսավորման խնդրի վերաբերյալ:
Այսպես, 2008-2016 թվականներին ընկերության նախագահ Բոբ Լոուրենսը Կոնգրեսի հատկացումների ենթահանձնաժողովին Ադրբեջանին եւ Հայաստանին ֆինանսավորման տրամադրման վերաբերյալ խորհուրդներ է տվել: Իր ելույթներում նա ընդգծում էր Բաքվի նավթային եւ գազային ռեսուրսների կարեւորությունը եւ անգամ կոչ էր անում հեռացնել 907 օրենքի մի մասը՝ ազատության աջակցության օրենքի, որն արգելում է Ադրբեջանին ուղիղ օգնության տրամադրումը: Նա նաեւ պնդել է, որ Հայաստանը «հանցագործներին պաշտպանող եւ մարդու իրավունքները խախտող պետություն է»:
Նշվում է նաեւ, որ BL&A-ն գրանցված չէ որպես օտարերկրյա գործակալ: Տեխնիկապես «Renaissance» ընկերությունը, որից BL&A-ն միջոցներ է ստացել, ոչ մի կապ չունի Բաքվի հետ:
Սակայն  «Renaissance»-ը ֆինանսավորվել է այն ընկերություններից, որոնք ներգրավված են «Ադրբեջանական լվացքատուն» սխեմայում:

OCCRP: Лоббистская фирма из США получала деньги через «Азербайджанский ландромат»
Часть денег, которые проходили через «Азербайджанский ландромат» оказывались в распоряжении частной азербайджанской фирмы, которая наняла лоббистов в США. Об этом говорится в новом расследовании Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP).
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС - Расследование центра показало, что компании, которые были в центре «ландромата», а именно Metastar Invest и Hilux Services перевели более 1.5 миллионов долларов на счета мистической фирмы «Renaissance Associates», у которой нет ни сайта, ни контактной информации.
Единственным иностранным партнером компании является фирма BL&A, зарегистрированная в штате Вирджиния. Именно эта фирма занималась лоббированием интересов Баку в Вашингтоне, в том числе перечисляя деньги на кампании сенаторов и конгрессменов, которые являются членами комитетов по распределению бюджета иностранным государствам.
В расследовании отмечается, что главным лицом лобби в Европе и США являлся депутат Эльхан Сулейманов.
Фирма BL&A занималась лоббированием интересов Баку по вопросу распределения финансирования, по вопросу Карабаха, а также нефтепровода через Азербайджан и Турцию.
Так, в период между 2008 и 2016 годами президент фирмы Боб Лоуренс давал рекомендации по предоставлению финансирования Азербайджану и Армении в Подкомитете по ассигнованиям Конгресса. В своих выступлениях он подчеркивал важность газовых и нефтяных ресурсов Баку и даже призывал удалить часть 907 Закона о поддержке свободы, который запрещает оказание прямой помощи правительству Азербайджана. Он также утверждал, что Армения – «страна, защищающая преступников» и «нарушающая права человека».
В расследовании представлены многочисленные примеры лоббирования интересов Азербайджана, осуществляемые через указанную фирму.
Также отмечается, что BL&A не была зарегистрирована как иностранный агент. Технически компания «Renaissance», от которой BL&A получала средства, никак не связана с правительством в Баку. Однако, «Renaissance» финансировалась фирмами, замешанными в схеме «Азербайджанский ландромат».