Լիտվայի խորհրդարանը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
Լիտվայի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ վավերացրել է Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի միջոցով տեղեկացրել է Լիտվայում (համատեղության կարգով նաև՝ Լատվիայում և Էստոնիայում) ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
«Լիտվայի Սեյմասը 2-րդ ընթերցմամբ վավերացրեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը՝ 89 կողմ, 1 ձեռնպահ, 0 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ Էստոնիայից և Լատվիայից հետո Լիտվան երրորդ ԵՄ անդամ պետությունն է, որը վավերացնում է այս պատմական համաձայնագիրը»,- գրել է Մկրտչյանը:
Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում: Մինչ Լիտվայի կողմից վավերացումը համաձայնագիրը վավերացրել էին նաև Լատվիան և Էստոնիան:

The Seimas (Parliament) of Lithuania ratified the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) at the second reading, Tigran Mkrtchyan – Armenia’s Ambassador to Lithuania, Latvia and Estonia, said on Facebook, reports Armenpress.
Lithuanian Parliament ratifies Armenia-EU Agreement
STEPANAKERT, MAY 24, ARTSAKHPRESS:“The Seimas of Lithuania ratified the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) at the second reading with 89 votes in favor, 0 against and 1 abstained. Lithuania is the third EU member state after Estonia and Latvia that ratifies this historic agreement”, Mkrtchyan said.