Լոս Անջելեսի վարժարանի կոլեկտիվը հերթական դրամական օժանդակությունն է բերել Արցախին
Լոս Անջելեսի Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս ազգային վարժարանի տնօրեն Ալինե Դուրյանի գլխավորությամբ շուրջ 70 աշակերտներ և ուսուցիչներ հերթական անգամ ժամանել են Արցախ և սպորտի զարգացման ուղղված ծրագրերի իրականացման համար ցուցաբերել դրամական օժանդակություն:
Լոս  Անջելեսի  վարժարանի  կոլեկտիվը  հերթական   դրամական   օժանդակությունն   է    բերել   Արցախին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի     Անդրանիկ  Օզանյանի      անվան  փողոցում  գտնվող  մինի   ֆուտբոլի     խաղադաշտի  տարածքում  Ալինե   Դուրյանը     վարժարանի     աշակերտների     ուժերով  հավաքագրած  գումարները      հանձնել   է ԱՀ  կրթության, գիտության   և սպորտի   նախարարության   աշխատակազմի  ղեկավարի   տեղակալ  Շավարշ  Սարգսյանին:
«Արցախպրես»-ի    թղթակցի    հետ  զրույցում   Ալինե   Դուրյանն  ասել  է, որ  իրենք     վարժարանի  11-րդ  դասարանի  աշակերտների    հետ     ամեն  տարի     այցելում  են  Արցախ և Հայաստան,    իրականացնում    տարբեր բարեգործական      ծրագրեր:
«Աշակերտների ցանկությամբ      և  նախաձեռնությամբ այս  անգամ    մեր   դրամահավաքն  ուղղված  է լինելու   Ստեփանակերտի Անդրանիկ  Օզանյանի   անվան   փողոցի    մինի   ֆուտբոլի   խաղադաշտի  վերանորոգման ու  բարեկարգման  աշխատանքներին»,-նշել  է  վարժարանի  տնօրենը:
Խոսելով  Արցախում  իրականացվող  այլ   ծրագրերի  մասին՝   նա  տեղեկացրել  է,  որ  իրենք  2016 թվականի    ապրիլյան   քառօրյա   պատերազմում  զոհված  զինծառայողների ընտանիքներին դրամական  օգնության ձևով ևս  օժանդակություն են ցուցաբերում.գործընթացն   արդեն    սկսվել  է: Զոհվածների ընտանիքներին օգնելու   նպատակով   իրենք   Արցախում  և  Հայաստանում  այցելում  են   նաև  այդ     ընտանիքներ:
«Մեր  նվիրատվությունները   մենք  շատ  քիչ  ենք  համարում, քանի  որ  մեր  զինվորները մեծ    զոհողությունների    գնով  են   հայրենիքի   սահմանները   անառիկ   պահում»,-հավելել  է    մեր  զրուցակիցը:
Ա. Դուրյանն  ասել  է, որ    իրենց   բարեգործական      ծրագրերը    լինելու  են      շարունակական:
Վարժարանի   աշակերտները    մեզ  հետ  զրույցում   անթաքույց   հպարտությամբ  են   իրենց  մեծ  սերն  ու   գոհունակությունը   հայտնել Արցախի  հերոսական   ժողովրդի  մասին.  նրանք  ամեն  հարցում   պատրաստ  են  սատարելու  արցախցիներին:
Վարժարանի   աշակերտ  Արա  Յակուբյանն   ասել  է, որ  վարժարանի  աշակերտներն    արդեն  20  տարուց  ավելի  է,  ինչ  ուխտագնացություն  են  իրականացնում  դեպի  Արցախ  և  Հայաստան:
«Մենք  պարտավոր  ենք  հաճախ   լինել     ազատ  և անկախ  Արցախում  և   մայր  Հայաստանում: Զոհված   զինծառայողների ընտանիքներին   մեր  այցելություններն  ու    օգնությունները մեզ  համար   սուրբ  պարտականություններ  են: Արցախը   սքանչելի   երկիր է, բայց  այստեղ դեռ   շատ  անելիքներ  կան: Մենք պատրաստ ենք  լծվել նաև  հայրենիքի շենացման  աշխատանքներին»,-հավելել  է Ա.  Յակուբյանը:
Իսկ  Մայքլ Մարտիրոսյանի  խոսքով  էլ     իրենց   այցելություններով   իրենք  ավելի  են  ամրապնդում    Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք   եռամիասնության   կապը: Նա  ասել  է,  որ    ինքն  առաջին  անգամ  է  Արցախում   և    բավականին    տպավորված  է  տեսածից:
«Ես  ավելի    ներշնչված  եմ    Արցախը   պաշտպանող        զինվորներով:      Մենք    ևս    պատրաստ  ենք գալ  Արցախ      ծառայել   և   պայքարել    հանուն        Արցախի»,-ասել է   վարժարանի  աշակերտը:
Նշենքոր   Լոս  Անջելեսի  Ռոզ   և  Ալեք    Փիլիպոս   ազգային  վարժարանը  հիմնվել  է  1970  թվականին. այն  ամենօրյա  հայկական   կրթօջախ   է: Վարժարանում  սովորում  են   5-18  տարեկան    780  աշակերտ, որոնց  ուսուցանվում  է   հայոց  լեզու, հայոց   պատմություն, կրոն  և  այլ  առարկաներ:

Коллектив гимназии Лос-Анджелеса предоставил регулярную финансовую помощь Арцаху
Около 70 учеников и учителей гимназии «Роз и Алек Пилипос» во главе с директором Алине Дурян вновь прибыли в Арцах и оказали финансовую поддержку для реализации проектов развития спорта.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС - Алине Дурян передала деньги, собранные учениками, заместителю начальника отдела кадров Министерства образования, науки и спорта Арцаха Шаваршу Саргсяну.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Алине Дурян сказала, что каждый год они посещают Армению и Арцах с учениками 11-го класса и проводят различные благотворительные проекты.
«В этот раз наш сбор средств будет направлен на обновление и совершенствование футбольного мини-поля в Степанакерте», - сказала директор.
Говоря о других программах в Арцахе, она сказала, что они также оказывают помощь семьям солдат, погибших в четырехдневной апрельской войне 2016 года. Процесс уже начался. Они посещают эти семьи в Арцахе и Армении, чтобы помочь им.
«Мы считаем, что наши пожертвования очень малы, по сравнению с тем, что наши солдаты охраняют границы своей родины ценой больших жертв», - отметила наша собеседница.
A. Дурян сказала, что их благотворительные программы будут иметь непрерывный характер.
Ученики школы выразили свою большую любовь и благодарность героическому народу Арцаха. Они готовы поддержать народ Арцаха в любом вопросе.
Ученик школы Ара Якубян сказал, что ученики колледжа уже более 20 лет посещают Арцах и Армению.
«Мы обязаны часто бывать в свободном и независимом Арцахе и Армении. Наши визиты и помощь семьям погибших военнослужащих являются для нас священными обязанностями. Арцах - замечательная страна, но здесь еще очень многое предстоит сделать. Мы готовы работать на развитие родины», - добавил А. Якубян.
А по словам Майкла Мартиросяна, с их визитами они еще больше укрепили связь между триединством Армения-Арцах-Диаспора. Он сказал, что впервые оказался в Арцахе и был впечатлен увиденным.
«Меня больше всего вдохновляют солдаты, защищающие Арцах. Мы также готовы служить Арцаху и бороться за Арцах», - сказал ученик гимназии.
Следует отметить, что гимназия «Роз и Алек Пилипос» в Лос-Анжелесе была основана в 1970 году. Это каждодневный армянский образовательный центр. В гимназии учатся 780  учеников в возрасте от 5 до 18 лет, которые учат армянский язык, историю Армении, религию и другие предметы.