Շուշիում մեկնարկել է Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության տարեկան համաժողովը (տեսանյութ)
Այսօր՝ մայիսի 24-ին, Շուշիում մեկնարկել է Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության (Armenian Bar Association) տարեկան համաժողովը՝ ԱՄՆ-ից և Կանադայից ժամանած իրավաբանների մասնակցությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ համաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ կարևորելով, որ  համաժողովն Արցախում անցկացնելը նպատակ ունի կապեր հաստատել Սփյուռքի գործընկերների հետ:
«Անցյալ տարի Կալիֆոռնիայում մասնակցեցի Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության հերթական տարեկան ժողովին: Այդ ժամանակ առաջ եկավ հաջորդ տարեկան ժողովն Արցախում անցկացնելու մասին գաղափարը: Նախորդ համաժողովին մենք ներկայացրինք Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, ինչն էլ հանգեցրեց մի շարք նախաձեռնություններ իրականացնելու անհրաժեշտությանը՝ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով ամրապնդելու նպատակով: Ներկայումս միության երկու անդամներ իրենց արտադրական փորձուսուցումն են անցնում Արցախում՝ համաժողովի շնորհիվ էլ ավելի շոշափելի դարձնելով իրենց ծավալած գործունեությունն ու այդ համատեքստում մեր համագործակցությունը»,- ավելացրել է Ռ. Մելիքյանը:
Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության ատենապետ Սարո Քըրքոնյանն էլ նշել է, որ իրենց միության նպատակներից մեկն էլ այժմ դարձել է  Արցախի ճանաչումը միջազգային կառույցների կողմից:
«Արցախում իրականացված ծրագրերից հարկ է նշել Արցախի պետական համալսարանում ստեղծված իրավաբանական կլինիկայի ստեղծումը, որի շնորհիվ մարդիկ կարող են անվճար խորհրդատվություններ ստանալ: Անշուշտ, մենք ուզում ենք օգտակար լինել և մեր մասնակցությունն ունենալ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված հարցերում: Անհրաժեշտությունը մեծ է, և մենք դրանում համոզվեցինք ապրիլյան պատերազմի օրերին»,- ասել է Ս. Քըրքոնյանը:
Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության ատենապետն Արցախի ճանաչման հարցում կարևորել է նաև Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործունեության հարցը՝ ընդգծելով, որ վերջինիս չօգտագործումը  մեծ վնաս է հասցնում, և այն կարող է դիտվել՝ որպես տնտեսական առավելություն Արցախի Հանրապետության համար:
Կարևորելով նախաձեռնությունը՝ Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության քարտուղար Վանա Գիտցինյանը նշել է, որ համաժողովի հիմնական թեման մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է:
Նա ընդգծել է, որ պետք է պաշտպանել հայերի իրավուքները ԱՄՆ-ում, Հայաստանում և Արցախում՝ չմոռանալով Արցախի անկախության, ուրիշ նահանգների հետ հարաբերությունները զարգացնելուն ուղղված հարցերի կարևորությունը:

В Шуши открылась ежегодная конференция Армянской ассоциации юристов Америки (видео)
24 мая Армянская ассоциация юристов Америки начала свою ежегодную конференцию в Шуши совместно с юристами из США и Канады.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», на открытии конференции выступил защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян, подчеркнув в своей речи, что целью проведения конференции в Арцахе является установление контактов с партнерами из Диаспоры.
«В прошлом году я принял участие в ежегодной конференции Армянской ассоциации юристов в Калифорнии. Затем появилась идея провести очередную годовую встречу в Арцахе. На предыдущей конференции мы представили вопросы прав человека в Арцахе, что привело к необходимости реализации ряда инициатив по укреплению сотрудничества по разным направлениям. В настоящее время два члена профсоюза проходят практику в Арцахе, что делает конференцию еще более ощутимой в своей работе и наше сотрудничество в этом контексте», - добавил Р. Меликян.
Саро Керконян, председатель Армянской ассоциации юристов Америки, заявил, что одной из целей их союза является признание Арцаха международными организациями.
«Из программ, реализуемых в Арцахе, стоит упомянуть о создании в Арцахском государственном университете юридической клиники, которая позволит людям получать бесплатные консультации. Конечно, мы хотим быть полезными и принимать участие в вопросах, связанных с защитой прав человека. Существует большая потребность, и мы убедились в этом во время апрельской войны», - сказал С. Керконян.
Председатель Армянской ассоциации юристов Америки в вопросе признания Арцаха также придал большое значение вопросу об эксплуатации аэропорта Степанакерта, подчеркивая, что его неиспользование наносит большой ущерб, и что аэропорт может рассматриваться как экономическое преимущество для Республики Арцах.
Подчеркнув эту инициативу, секретарь Армянской ассоциации юристов Америки Вана Гитцинян отметил, что основной темой конференции является защита прав человека.
Она подчеркнула, что необходимо защищать права армян в США, Армении и Арцахе, не забывая о важности независимости Арцаха и вопросов, связанных с развитием отношений с другими государствами.