Շուշիում մեկնարկել է Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության տարեկան համաժողովը (տեսանյութ)
Այսօր՝ մայիսի 24-ին, Շուշիում մեկնարկել է Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության (Armenian Bar Association) տարեկան համաժողովը՝ ԱՄՆ-ից և Կանադայից ժամանած իրավաբանների մասնակցությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ համաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ կարևորելով, որ  համաժողովն Արցախում անցկացնելը նպատակ ունի կապեր հաստատել Սփյուռքի գործընկերների հետ:
«Անցյալ տարի Կալիֆոռնիայում մասնակցեցի Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության հերթական տարեկան ժողովին: Այդ ժամանակ առաջ եկավ հաջորդ տարեկան ժողովն Արցախում անցկացնելու մասին գաղափարը: Նախորդ համաժողովին մենք ներկայացրինք Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, ինչն էլ հանգեցրեց մի շարք նախաձեռնություններ իրականացնելու անհրաժեշտությանը՝ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով ամրապնդելու նպատակով: Ներկայումս միության երկու անդամներ իրենց արտադրական փորձուսուցումն են անցնում Արցախում՝ համաժողովի շնորհիվ էլ ավելի շոշափելի դարձնելով իրենց ծավալած գործունեությունն ու այդ համատեքստում մեր համագործակցությունը»,- ավելացրել է Ռ. Մելիքյանը:
Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության ատենապետ Սարո Քըրքոնյանն էլ նշել է, որ իրենց միության նպատակներից մեկն էլ այժմ դարձել է  Արցախի ճանաչումը միջազգային կառույցների կողմից:
«Արցախում իրականացված ծրագրերից հարկ է նշել Արցախի պետական համալսարանում ստեղծված իրավաբանական կլինիկայի ստեղծումը, որի շնորհիվ մարդիկ կարող են անվճար խորհրդատվություններ ստանալ: Անշուշտ, մենք ուզում ենք օգտակար լինել և մեր մասնակցությունն ունենալ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված հարցերում: Անհրաժեշտությունը մեծ է, և մենք դրանում համոզվեցինք ապրիլյան պատերազմի օրերին»,- ասել է Ս. Քըրքոնյանը:
Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության ատենապետն Արցախի ճանաչման հարցում կարևորել է նաև Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործունեության հարցը՝ ընդգծելով, որ վերջինիս չօգտագործումը  մեծ վնաս է հասցնում, և այն կարող է դիտվել՝ որպես տնտեսական առավելություն Արցախի Հանրապետության համար:
Կարևորելով նախաձեռնությունը՝ Ամերիկայի Հայ իրավաբանական միության քարտուղար Վանա Գիտցինյանը նշել է, որ համաժողովի հիմնական թեման մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է:
Նա ընդգծել է, որ պետք է պաշտպանել հայերի իրավուքները ԱՄՆ-ում, Հայաստանում և Արցախում՝ չմոռանալով Արցախի անկախության, ուրիշ նահանգների հետ հարաբերությունները զարգացնելուն ուղղված հարցերի կարևորությունը:

Annual conference of Armenian Bar Association of America kicks off in Shushi (video)
On May 24, the annual conference of Armenian Bar Association of America kicked off in Shushi. Lawyers from the USA and Canada participated in the conference.
STEPANAKERT, MAY 24, ARTSAKHPRESS:As ArtsakhPress correspondent informed, Artsakh Human Rights Defender, Ruben Melikyan, delivered theopening speech at the conference. He highlighted that the conference is held in Artsakh especially, in order to establish ties between Artsakh and  colleagues in the Diaspora.
“Last year I participated in the yearly meeting of the Armenian Bar Association of America in California. At the time the idea of holding the next yearly meeting in Artsakh came up. During that conference we presented questions concerning the defense of human rights in Artsakh. This resulted in the understanding that there is a necessity for implementing a range of initiatives for the strengthening of cooperation in different directions. Presently, two members of the association are doing their traineeship in Artsakh. The conference makes their activity and our cooperation even more tangible,’’ Ruben Melikyan said.
Chairman of the Armenian Bar Association of America, Saro Krkonyan, said that the recognition of Artsakh by  international structures has become one of the objectives of their association.
“Among the projects implemented in Artsakh, the creation of a legal clinic should be mentioned. Citizens have been receiving free legal  consultations in the clinic. Indeed, we want to be helpful and have our participation in the issues related to the defense of human rights. The necessity is great and it’s been proved during the days of April war,’’ Saro Krkonyan said.
The chairman of the Armenian Bar Association of America highlighted the importance of Stepanakert airport’s activity in the Artsakh’s recognition process.
Highlighting the initiative, secretary of the association, Vana Gitsinyan, noted that the main theme of the conference is the defense of human rights.