Ստեփանակերտում մեծ շուքով նշում են Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը (տեսանյութ)
Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի և ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ հունիսի 1-ին՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված, մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել տոնական միջոցառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տոնի կապակցությամբ մայրաքաղաքի Վերածննդիհրապարակում կազմակերպվել են «Խաղաղությունը երեխաների աչքերով» խորագրով նկարչություն՝ ջրաներկով և գունավոր մատիտներով, ակվագրիմ, հանդիպում մուլտհերոսների հետ, բաբլ ֆուտբոլ հետաքրքիր խաղ:
Միջոցառմանը Ստեփանակերտի մանկապարտեզների երեխաների մասնակցությամբ կազմակերպվել է շքերթ: Երեխաները հանդես են եկել ազգագրական և այլ պարերի կատարմամբ. համերգը եզրափակվել է միասնության շուրջպարով:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն ասել է, որ Հունիսի 1-ը տոն է բոլորի համար, ինչի կապակցությամբ ինքը շնորհավորում է թե՛ փոքրիկներին և թե՛ մեծերին: Նա երեխաներին մաղթել է խաղաղություն, անհոգ մանկություն, որ նրանք ունենան ապահով և երջանիկ մանկություն:
«Մենք ունենք շնորհալի, տաղանդաշատ երեխաներ: Պետք է հոգանք, որ նրանց համար ստեղծվեն պայմաններ: Այսօրվա մեր սերունդը շատ արագ է ինտեգրվում միջազգային տեղեկատվությանը: Համացանցի շնորհիվ արցախցի փոքրիկները կարողանում են հաղորդակից լինել այն ամենին, ինչը հասանելի է զարգացած երկրների երեխաներին»,-նշել է Ն. Աղաբալյանը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանն էլ, խոսելով տոնի մասին, ասել է, որ, տարաբնույթ միջոցառումներ կազմակերպելով, իրենք փորձում են տոնական տրամադրություն հաղորդել փոքրիկներին:
Նա ևս շնորհավորել է աշխարհի բոլոր փոքրիկներին, հատկապես՝ արցախցի մանուկներին՝ ցանկանալով, որ նրանք մեծանան ջինջ ու պայծառ երկնքի տակ:
«Մեր իշխանություններն անելու են ամեն ինչ, որ մեր բալիկները միշտ ուրախ լինեն, առողջ մեծանան և ապագայում դառնան Արցախի արժանի քաղաքցիներ»,-նշել է քաղաքապետը:
Վերածննդի հրապարակում փոքրիկների հետ ունեցած մեր զրույցներից պարզ է դարձել, որ նրանք տեղեկացված են Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա մասին: Մանուկներն իրար շնորհավորական խոսքեր են ուղղել՝ մաղթելով միմյանց պարզ ու անկեղծ խոսքեր. նրանք անկաշկանդ արտասանել են ոտանավորներ:
Նշենք, որ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը նշվում է ամեն տարի հունիսի 1-ին. այն հաստատվել է 1949 թվականին, Կանանց միջազգային դեմոկրատական ֆեդերացիայի կողմից, Փարիզում։

В Степанакерте отметили Международный день защиты детей (видео)
По совместной инициативе мэрии Степанакерта и Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах, состоялось торжественное мероприятие, посвященное Международному дню защиты детей.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 июня, АРЦАХПРЕСС - По случаю праздника на площади Возрождения состоялась выставка рисунков под названием «Мир глазами детей», нарисованных акварелью и цветными карандашами. Также дети встретились с мультипликационными персонажами, рисовали аквагрим и провели интересную игру в бабл-футбол.
Был организован парад с участием детей из детсадов Степанакерта. Дети исполняли народные и другие танцы. Концерт закончился совместным хороводом всех детей.
В интервью корреспонденту «Арцахпресс» министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян сказала, что 1 июня - праздник для всех, в связи с чем, она поздравляет как маленьких, так и больших. Она пожелала детям мира, счастливого и беззаботного детства.
«У нас одаренные, талантливые дети. Мы должны заботиться о том, чтобы для них создавались все условия. Сегодняшнее поколение быстро интегрируется в информационное пространство. Благодаря Интернету, дети Арцаха могут иметь доступ ко всему, что доступно детям в развитых странах», - сказала Н. Агабалян.
Мэр Степанакерта Сурен Григорян, говоря о празднике, отметил, что, организуя различные мероприятия, они пытаются улучшить праздничное настроение детей.
Он также поздравил всех детей мира, особенно детей Арцаха, пожелав им расти под мирным и ясным небом.
«Власти Арцаха сделают все, чтобы наши дети всегда были счастливы, здоровы и стали  достойными гражданами Арцаха в будущем», - отметил мэр.
Следует отметить, что Международный день защиты детей отмечается каждый год 1 июня. Он был учрежден в 1949 году в Париже Международной федерацией женщин.