Մոսկվայում նախարար Մնացականյանը կանդրադառնա Լարսին այլընտրանքային ճանապարհ գտնելու հարցին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 6-7-ը Մոսկվա կատարելիք այցի շրջանակներում կանդրադառնա Հայաստանը Ռուսաստանին կապող միակ ցամաքային ճանապարհին՝ Լարսին այլընտրանք փնտրելու հարցին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը հավաստիացրեց, որ առաջին կողմը, որը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ ունենալու այլընտրանքային կապ, Հայաստանն է: «Մենք անելու ենք մեզնից կախված ամեն հնարավորը, որպեսզի օր առաջ այդ ճանապարհի բացումը տեղի ունենա»,-ընդգծեց Բալայանը, հավելելով, որ այս հարցում հասկանալի պատճառներով տարբեր կողմեր կան. որոշ կողմեր նպաստում են ճանապարհի բացմանը, որոշները փորձում են խանգարել դրան: «Մենք կողմնակից ենք, որպեսզի մինչև վերջնական համաձայնությունների ձեռքբերումը, մինչև հստակ պայմանավորվածությունները և դրանց կիրառումը, հնարավորինս խորհրդապահական մնալ»,-նշեց ԱԳՆ խոսնակը:
Ռուսաստանը և Վրաստանը միմյանց կապող Լարսին այլընտրանքային ճանապարհի վերաբերյալ վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Պրահայում 2018թ. հունվարի 31-ին: Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի ներկայացուցիչները քննարկել 2011թ. կնքված «Մաքսային վարչարարության և ապրանքի առևտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» համաձայնագրի կիրարկման մանրամասները: Կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել, որ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի տարածքներում բեռների մաքսային վերահսկողության համար պետք է ձևավորվի եռակողմ հանձնաժողով` Վրաստանի, Ռուսաստանի և շվեյցարական SGS ընկերության ներկայացուցիչներից:

В Москве министр иностранных дел Армении обсудит вопрос альтернативы дороге через Ларс
По приглашению министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова 6 – 7 июня глава МИД Армении Зограб Мнацаканян с рабочим визитом посетит Москву. Об этом в беседе с журналистами сказал 5 июня пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Он также отметил, что в рамках переговоров Зограб Мнацаканян обсудит вопрос альтернативы дороге через Ларс – единственному сухопутному маршруту, связывающему Армению с РФ.
«Мы сделаем все возможное, чтобы дорога открылась как можно раньше»,- сказал Балаян.
Создание альтернативных дорог для транзита грузов из России через Грузию и обратно снова стало темой дня в политическом дискурсе двух стран. 31 января представитель премьер-министра Грузии по взаимоотношениям с РФ Зураб Абашидзе и заместитель министра иностранных дел России Григорий Карасин встретились в Праге, чтобы в очередной раз обсудить аспекты этого проекта. Была также выбрана швейцарская частная компания, которой предстояло выполнить непосредственную работу по мониторингу грузов. Ею стала компания SGS. 19 декабря налоговая служба Грузии официально подписала контракт со швейцарской компанией SGS. После того, как аналогичный контракт с SGS подпишет Москва, начнется его практическая реализация. Швейцарская компания SGS  получит соответствующие права и будет отвечать за обязательную проверку любого груза, который пройдет по коридору.