Համաշխարհային բանկը Հայաստանի համար 2018-ին կանախատեսել է 4 տոկոս աճ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այն  կանխատեսում է Հայաստանի տնտեսության 4.1% աճ 2018-ին, իսկ 2019 և 2020-ին` 4% :
Ադրբեջանում այս տարի կանխատեսվում է 1.8 տոկոս աճ, հաջորդող երկու տարիներին՝ 3.8 և 3.2 տոկոս, Թուրքիայում՝ 2018-ին ըստ կանխատեսումների կգրանցի 4.5 տոկոս աճ, հաջորդ երկու տարիներին՝ 4 տոկոս, Վրաստանում՝ այս տարի 4.5 տոկոս, 2019-ին՝ 4.8 տոկոս, 2020-ին՝ 5 տոկոս, Ռուսաստանում այս տարի կգրանցվի 1.5 տոկոս տնտեսական աչ, հաջոդող երկու տարիներին՝ 1.8 տոկոս, փոխանցում է Panorama.am-ը:
Ըստ զեկույցի, համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպը դանդաղել է, այն կլինի 3.1 տոկոս: Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասյիայի երկրներում՝ այդ թվում և Հայաստանում, տնտեսական աճն ավելի չափավոր կդառնա: 2018-ին այդ երկրներում միջին աճը կկազմի 3.2 տոկոս, իսկ 2019-ին կնվազի՝ հասնելով 3.1 տոկոսի:

World Bank: Armenia to record 4.1% economic growth in 2018
World Bank forecasts a 4.1 percent economic growth for Armenia in 2018, the Global Economic Prospects report shows.
STEPANAKERT, JUNE 6, ARTSAKHPRESS: According to the report, Armenia’s economic growth is expected to be 4 percent in 2019 and 2020.
Despite recent softening, global economic growth will remain robust at 3.1 percent in 2018 before slowing gradually over the next two years, as advanced-economy growth decelerates and the recovery in major commodity-exporting emerging market and developing economies levels off, the World Bank said.
As to Europe and Central Asia, growth is projected to moderate to an upwardly revised 3.2 percent in 2018 and edge down to 3.1 percent in 2019 as a modest recovery among commodity exporting economies is only partially offset by a slowdown among commodity importers.
Growth in Russia is anticipated to hold steady at a 1.5 percent rate this year and accelerate to 1.8 percent next year as the effects of rising oil prices and monetary policy easing are offset by oil production cuts and uncertainty around economic sanctions.