Նախապատրաստական փուլում են Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի նկարահանումները
Արմատներով արցախցի կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի անգլերեն լեզվով «Դրախտի դարպասը» («Gate to Heaven») ֆիլմի նկարահանումները նախապատրաստական փուլում են:
Նախապատրաստական  փուլում  են  Ջիվան  Ավետիսյանի   «Դրախտի  դարպասը»   ֆիլմի   նկարահանումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս  մասին   «Արցախպրես»-ի   թղթակցի    հետ  զրույցում  ասել  է   Ջիվան  Ավետիսյանը:
Նրա    խոսքով՝      իր    հետ   Արցախում  են   Ֆիլմի   նկարահանման    հիմնական   կազմը, այդ  թվում՝  լիտվացի    բեմադրող   օպերատորը:
Խոսելով   տարվող  աշխատանքների  մասին՝  Ջ.  Ավետիսյանն  ասել է, որ  ներկայումս  ֆիլմի   նկարչական  թիմն  Ասկերանի   շրջանի  Հարավ  գյուղում    պատրաստում է  նկարահանումների տեղանքները՝ կառուցելով ֆիլմի տեսարաններին համապատասխան էքստերիերները և ինտերիերները: Իսկ օպերատորական թիմը ռեժիսորի հետ աշխատում է ֆիլմի կադրավորումների վրա: Հարավ  գյուղում  արդեն   պատրաստ   են  մի   շարք   դեկորացիաներ:
Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում, իրենք զբաղվելու են նաև ֆիլմում քաղաքացիների հավաքագրմամբ՝ ովքեր ցանկություն կունենան մասնակցել  ֆիլմի նկարահանումներին։
«Ֆիլմի  նկարահանումներն  ավարտվելու  են   օգոստոսի    վերջին: Իսկ   սեպտեմբերից   ֆիլմի      աշխատանքները   կշարունակվեն      Եվրոպայում: Ֆիլմն ամբողջությամբ   կավարտենք  2019  թվականի   գարնանը:
«Դրախտի  դարպաս»-ում նկարահանվում  են    օտարերկրյա  հայտնի   դերասաններ  Լիտվայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, որոնց թվում է նաև Ֆիլմի  գլխավոր  հերոսուհի Տատյանա Սպիվակովան, ինչպես նաև Նյու Յորքում  ապրող   մեր  հայրենակցուհի  Նաիրա  Զաքարյանը»,- ավելացրել  է  Ջ.  Ավետիսյանը:
Ըստ   կինոռեժիսորի՝   ֆիլմը  մարդու  մասին  է, պատերազմական  լրագրողի,  ով  իր   կյանքի  ընթացքում  թույլ  է  տվել մի  սխալ,  որն  իրեն  տանջում  է     ողջ   կյանքի   ընթացքում:  Ֆիլմի   դեպքերը   տեղի  են  ունենում ապրիլյան  քառօրյա   պատերազմի  օրերին, որտեղ     առկա   են    ռոմանտիզմն  ու   դրամատիզմը, մարդկային  հոգեկան    աշխարհի   խնդիրները:
Ջ.  Ավետիսյանն ընդգծել է նաև, որ ֆիլմի նպատակը՝  Արցախը միջազգային  հարթակներում   ճանաչելի   դարձնելն  է:
Ֆիլմի  նկարահանումներին    աջակցում  են   ԱՀ  կառավարությունը,   ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության   հարցերի   և  զբոսաշրջության   նախարարությունը, ԱՄՆ-ում գործող «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ը:
Ըստ  ընթացիկ տարվա  մայիսի 2-ին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի, զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի և «Ֆիշ Այ Արթ» մշակութային հիմնադրամի տնօրեն Ջիվան Ավետիսյանի միջև կնքված  համագործակցության հուշագրի՝  հիմք  է  դրվել  բացառապես   արդյունավետ, կառուցողական  և   ճիշտ  աշխատանքի   ձև, որը     բավականին   մեծ  ազդեցություն  է  ունենալու   «Դրախտի  դարպասը»   ֆիլմի  նկարահանումների  վրա:
Ջ. Ավետիսյանը   նշել  է   նաև, որ  Հայաստանի  ազգային    կինոկենտրոնի   աջակցությունը   ևս  շատ  կարևոր  է ֆիլմի  համար, որն  իրենք, ցավոք,  մինչ  այսօր դեռևս  չունեն:
Արցախում   գտնվող   «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի  հիմնադիր  Գարո  Մադենլյանն  էլ    մեզ  հետ  զրույցում   ասել  է, որ   իրենք    շարունակում  են   աջակցել    Ջիվան  Ավետիսյանի      ֆիլմերի   նկարահանումներին:
Նա   նշել  է, որ ավելի վաղ,  ԱՄՆ-ում՝ «Ալեքս» կինոթատրոնում, «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի շնորհիվ կազմակերպվել էր  «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի ցուցադրությունը:
Խոսելով     «Դրախտի  դարպասը»    ֆիլմի      աջակցության  մասին՝   մեր  զրուցակիցն  ավելացրել է, որ   իրենք խոստացել   են   50   հազար   դոլար    տրամադրել  Ջ. Ավետիսյանի   ֆիլմի    նկարահանման   համար:
«ԱՄՆ-ում մի   շարք     միջոցառումներ  ենք   շարունակում  իրականացնել, որոնց  ժամանակ   հավաքագրված    գումարները  ևս   կուղղվեն    ֆիլմի  նկարահանումներին»,-ասել   է  Գ. Մադենլիանը:
Անդրադառնալով   Ջ. Ավետիսյանի    նկարահանած    ֆիլմերին՝    Գ. Մադենլյանն   ասել է, որ,   դրանք     բավականին  բարձր   մակարդակով  են   ներկայացված:
Ըստ   Գ. Մեդինլյանի՝   կինոռեժիսորն   իր   ստեղծած   ֆիլմերով  կարողանում  է      աշխարհին  ներկայացնել  Արցախը, նրա հերոսական   պատմությունը:

Съемки фильма Дживана Аветисяна «Врата в рай» находятся на подготовительном этапе
Съемки англоязычного фильма режиссера из Арцаха Дживана Аветисяна «Врата в рай» («Gate to Heaven») находятся на подготовительном этапе.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью корреспонденту «Арцахпресс» заявил Дживан Аветисян.
По его словам, вместе с ним в Арцахе находится вся съемочная группа фильма, в том числе литовский кинорежиссер.
Говоря о проделанной работе, Аветисян отметил, что команда художников-постановщиков фильма готовит места для съемок в селе Арав Аскеранского района, путем создания соответствующих сцен экстерьера и интерьера фильма. А съемочная группа работает с режиссером фильма. Ряд декораций в деревне Арав уже готов.
В течение следующего месяца они также будут привлекать простых граждан для участия в съемочном процессе.
«Съемки фильма закончатся в конце августа. А с сентября мы продолжим снимать в Европе. Фильм будет завершен весной 2019 года.
В фильме «Врата в рай» снимаются зарубежные актеры из Литвы, Франции, Соединенных Штатов Америки, в том числе главной героиней фильма является Татьяна Спивакова, а также наша соотечественница из Нью-Йорка Наира Закарян», - добавил Д. Аветисян.
По словам режиссера – это фильм о человеке, военном журналисте, который совершил ошибку в своей жизни, и теперь она мучает его. События фильма разворачиваются во время четырехдневной апрельской войны, где присутствует романтизм и драматизм - основные проблемы человеческого духовного мира.
Д. Аветисян также подчеркнул, что цель фильма - сделать Арцах более узнаваемым на международном уровне.
В съемках фильма поддержку оказали Правительство Республики Арцах, Министерство культуры, по делам молодежи туризма АР и организация «Artsakh Arts and Cultural Foundation» из США.
Благодаря подписанному 2 мая текущего года меморандуму между министром культуры, по делам молодежи и туризма АР Сергеем Шахвердяном и директором фонда культуры «Fish Eye Art» Дживаном Аветисяном, был создан исключительно продуктивный, конструктивный диалог в надлежащей форме, что оказало значительное влияние на съемки фильма «Врата в рай».
Находящийся с визитом в Арцахе основатель «Artsakh Arts and Cultural Foundation» Гаро Маденлян сказал нам, что они продолжают поддерживать съемки фильма Дживана Аветисяна.
Он отметил, что ранее фильм «Последний житель» был показан в кинотеатре «Алекс» в Соединенных Штатах благодаря «Artsakh Arts and Cultural Foundation».
Говоря о поддержке фильма «Врата в рай», наш собеседник добавил, что они обещали предоставить 50 000 долларов на съемки фильма Дживана Аветисяна.
«Мы продолжаем реализовывать ряд мероприятий в Соединенных Штатах, средства от которых также будут направлены на съемки фильма», - сказал Маденлян.