Ժամանակավոր հանրային խորհուրդը 670 դիմում-բողոք-առաջարկ է ստացել. պատասխանատուները հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով
Հունիսի 2-5-ը Ստեփանակերտում կազմակերպված բողոքի ակցիայի նախաձեռնողներից ստեղծված ժամանակավոր հանրային խորհուրդը, որն անցած երկու օրերին հավաքագրում էր հանրային խնդիրներն, այսօր՝ հունիսի 7-ին, հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով՝ ներկայացնելու կատարած աշխատանքների արդյունքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ խորհրդի անդամ Դավիթ Սիմոնյանն ասել է, որ երկօրյա գործունեության ընթացքում հավաքագրել են շուրջ 670 դիմում-բողոք-առաջարկ: «Արդեն իսկ լուծում են ստացել բազմաթիվ հարցեր, սակայն, ընդհանուր առմամբ, հնչեցված հարցերին նախապատվություն է տրվելու ըստ անհրաժեշտության՝ նախ փորձելու ենք լուծել զոհված ազատամարտիկների, վիրավորների, բազմազավակ ընտանիքների հարցերը, այնուհետև՝ այլ բնույթի հարցեր»,- ասել է Դ. Սիմոնյանը և ավելացրել, որ այս փուլում բավարարվել են այսքանով:
Դ. Սիմոնյանի խոսքով՝ աշխատելու են թափանցիկ, և ցանկացած հարցի լուծում ներկայացվելու է հրապարակավ, իսկ հանրությանը պարբերաբար կտեղեկացվի խորհրդի աշխատանքների մասին:
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր միացել են նախաձեռնությանը, և իրենց հետ միասին պահանջում էին արդարություն, փոփոխություն ուժային կառույցներում:
Ժամանակավոր հանրային խորհրդի անդամներից Սերգեյ Ղազարյանը նշել է, որ իրենք շատ գոհ են նաև վերջին օրերին հանրապետությունում սկսված պաշտոնանկություններից, քանի որ բողոքի ակցիային մասնակից քաղաքացիների պահանջներից մեկն էլ վերաբերվում էր կադրային փոփոխություններին:
«Երեկ երեկոյան հանդիպել ենք Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանին՝ մեր գոհունակությունը հայտնելու կատարված կադրային փոփոխությունների վերաբերյալ: Մենք նշել ենք, որ այդ փոփոխությունները մեծ քայլ են իշխանության և ժողովրդի միջև վստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար: Ստեղծված իրավիճակում այն եղել է մեր կողմից առաջադրված պահանջ, որն ընդունվել է իշխանությունների կողմից: Մենք պետք է ցույցերը տեղափոխեինք կոնստրուկտիվ դաշտ, որպեսզի ստեղծվեն պայմաններ՝ լսելու մեր քաղաքացիներին: Բոլոր փոփոխությունները միանգամից տեղի ունենալ չեն կարող, արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ է քրտնաջան աշխատանք»,- նշել է Ս. Ղազարյանը:

Временный общественный совет получил 670 заявлений, жалоб и предложений. Ответственные лица дали пресс-конференцию
Временный общественный совет, созданный инициаторами протестной акции 2-5 июня в Степанакерте, которая собирала заявления, жалобы и предложения людей в течение последних двух дней, сегодня, 7 июня, дала пресс-конференцию, на которой были представлены результаты ее работы.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», член совета Давид Симонян сказал, что за двухдневную деятельность было собрано около 670 заявлений и жалоб. «Многие проблемы уже решены, но мы постараемся в первоочередном порядке решить проблемы семей погибших за свободу, раненых, многодетных семей, а затем и другие вопросы», - сказал Д. Симонян, добавив, что на этом этапе они удовлетворены проделанной работой.
По словам Д. Симоняна, они будут работать прозрачно, и решение любого вопроса будет публично освещено, таким образом общественность будет регулярно информироваться о работе совета.
Он поблагодарил всех, кто присоединился к этой инициативе, и вместе с ними потребовал справедливости, изменения в силовых структурах.
Один из членов временного общественного совета Сергей Казарян сказал, что они очень довольны отставками, произошедшими в стране в последние дни, поскольку одно из требований граждан, участвующих в протестах, было связано с кадровыми изменениями.
«Вчера мы встретились с Президентом Республики Арцах Бако Саакяном, чтобы выразить наше удовлетворение кадровыми изменениями. Мы отметили, что эти изменения - отличный шаг для формирования атмосферы доверия между правительством и общественностью. В сложившейся ситуации это было нашим первостепенным требованием, которое было принято нашими властями. Все изменения не могут произойти сразу, есть необходимость в упорной работе для достижения результата», - сказал С. Казарян.